שטחי כפר פלסטיני הוכרזו כשטח אש לערבים בלבד

בגלל אלימות בין מתנחלים לפלסטינים, מונע הצבא מחלק התושבים הערבים לבוא לבתיהם ולעבד את אדמותיהם

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

צה"ל רענן באחרונה פקודת שטח אש שמזמן לא נאכפה, ומונע זה כשלושה חודשים מחקלאים מהכפר עקרבא לבוא לבתיהם, לעבד את אדמותיהם ולקצור את החיטה שזרעו לפני כחצי שנה. רענון ההכרזה על שטח אש באה בעקבות סדרה של התנכלויות מתנחלים לאותם חקלאים. באותו שטח אש עצמו חיים מאז סוף שנות ה-90 מתנחלי גבעה 777, מאחז-בת של ההתנחלות איתמר.

כ-300 מתושבי עקרבא, ממשפחות בני ג'בר ובני ג'מע, מתפרנסים מעיבוד חקלאי ומרעיית צאן בשטח של יותר מ-1000 דונם ממזרח לכפרים יאנון ועקרבא, סמול למעיין א-דווא. 12 משפחות מתגוררות במקום במשך כל השנה, והשאר מתגוררות שם בהתאם לעונה החקלאית. משמשים אותם בית בטון אחד מהתקופה הירדנית, בתי טיט ומערות, כשבין בתי המגורים נמצאים דירי הצאן. לתושבים מטעים של עצי לימון, שקדים ועצי זית והם גם מגדלים בשטחם חיטה וירקות. סבותיהם קנו את השטח והחלו לעבדו כבר בתקופת השלטון הירדני.

צה"ל הכריז על האזור כשטח אש עם כיבוש הגדה ב-1967, אך לעדות עדוואן בני ג'בר, בן 56, צה"ל כלל לא מקיים אימונים במקום זה כ-20 שנה וכל המטרות שהוצבו בו למטווחים הוסרו. פעם, הוא אומר, כשחיילים התאמנו במטווח המפקדים הפסיקו את האימון למשך כשעה או שעתיים, כדי לאפשר לחקלאים לנסוע בשביל הגישה ולהגיע לאדמותיהם. לעומתו, רס"ן עומר לוין, מפקד פלס"ר 7 שבאזור, אמר ל"הארץ" בשבוע שעבר שזהו שטח אש 904 וכי מתקיימים בו אימונים כל השנה, לכן אסור לעבוד בו בלא תיאום.

ראשד פהמי, שאסור לו לבוא לביתו בכפר עקרבאצילום: אוליבייה פיטוסי

לוין הוזעק למקום בידי חיילים בזמן ש"הארץ" התלווה לחקלאים ולבעלי האדמות, והודיע לנוכחים שהם "נכנסו בלא תיאום לשטח אש". הוא אמר שהוא משמש בתפקידו זה שלושה חודשים. לטענתו, בעלי המקום ששוהים במטע ליד המעיין ודואגים לעדרים נמצאים שם בלא אישורים וכבר קיבלו אזהרות בעבר. כשנשאל אם מתנחלי גבעה 777 נדרשים לתאם את המעבר והשהייה בבתיהם הוא אמר "זו שאלה טובה".

לדברי התושבים, השינוי בגישת צה"ל לגבי שטח האש התחיל לאחר כמה תקריות אלימות בשביל הגישה. לפני כחמישה חודשים, בשעה שכמה מהם חזרו מאזור המרעה בטרקטור דרך השביל, חיכו להם מתנחלים על הדרך וירו באוויר. התושבים נסו מהמקום וכששבו אחר כך מצאו את הטרקטור שלהם שרוף. הם יצרו קשר עם משרד התיאום והקישור הפלסטיני. נציגים של המת"ק הישראלי באו גם הם מאוחר יותר, צילמו את הטרקטור השרוף ואספו תרמילי כדורים.

התקרית החמורה הבאה אירעה ב-12 באפריל. חמישה חקלאים ממשפחת בני ג'בר ובני ג'מע שבו בשני טרקטורים מאדמתם. לדבריהם, חבורה של מתנחלים המתינה להם עם סכינים. במקום פרצה תגרה שבסופה נעצרו חמשת הפלסטינים. בעוד הפלסטינים מנועים מלנסוע בשביל, ישראלי שלדעתם נקרא "קובי" התמקם באוהל על גבעה שחולשת על הדרך ועל המעיין. לפי התושבים, הוא נכנס לשטחם באין מפריע, משתמש במי בור המים שחפרו הוריהם בשנות החמישים ואף שולח צאן לרעות בשדות החיטה שהם לא מורשים לקצור. ג'יפ של צה"ל נראה שומר עליו לפחות בחלק מהזמן, אומרים התושבים. עוד הם שמו לב שבחלקה מסוימת ניטעו שתילי עצים וירקות - ולא בידיהם.

תגובת דו"צ: "המקום הוכרז כשטח אש לפני זמן רב. שטח האש סגור בפני פלסטינים וישראלים, למעט מי שהיה תושב קבע במקום לפני הכרזתו כשטח אש. הרשויות אוכפות את הדין הן כלפי ישראלים והן כלפי פלסטינים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ