נתניהו ופישר ביקשו מאה מיליון דולר למניעת קריסה כלכלית של הרשות

ההלוואה היתה אמורה לשמש לתשלום משכורות לעובדים, אך לא אושרה על ידי קרן המטבע

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בניסיון למנוע קריסה כלכלית של הרשות הפלסטינית פנתה ישראל באחרונה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה לקבל הלוואת גישור בסך של כמאה מיליון דולר עבור הפלסטינים. לדברי פקיד ישראלי בכיר שהיה מעורב במהלך, קרן המטבע הבינלאומית דחתה את הבקשה הישראלית, כיוון שזו לא עמדה בקריטריונים למתן הלוואות בסדר גודל כזה.

הפנייה הישראלית לקרן המטבע הבינלאומית החלה לקרום עור וגידים לקראת הכינוס השנתי של הקרן בוושינגטון באמצע אפריל. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד נפגש אז עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, והעלה בפניו את המשבר הכלכלי החמור בו נתונה הרשות הפלסטינית.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, פיאד הבהיר לפישר כי משבר היורו באיחוד האירופי והמשבר הכלכלי בארה"ב לא מאפשרים למדינות המערב להגדיל את הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית. במקביל, מדינות ערב לא העבירו את סכומי הכסף שאותם התחייבו לתרום לפלסטינים. כמו כן, הבנקים ברשות הפלסטינית הפסיקו לתת אשראי לממשלה עקב חוסר יכולתה לעמוד בתשלומים.

המשבר הכלכלי גורם לבעיית נזילות קשה של הרשות הפלסטינית שפוגעת בתשלום משכורות לפקידי הממשלה, בדגש על אנשי מנגנוני הביטחון. המשכורות משולמות באיחור וחלק מהפקידים מקבלים חצי ממשכורתם.

פיאד אמר לפישר כי הרשות זקוקה לכמאה מיליון דולר כדי לעמוד בתשלומים בשנה הקרובה וביקש ממנו לסייע לפלסטינים לקבל הלוואת גישור מקרן המטבע הבינלאומית.

הרשות הפלסטינית אינה מדינה ולכן אינה חברה בקרן המטבע הבינלאומית. לפיכך, למרות שמצבה הכלכלי מצדיק זאת, היא אינה עומדת בקריטריונים לקבלת הלוואה.

פישר עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו במסרים שקיבל מפיאד וביקש את אישורו להמשך המהלך. נתניהו נתן לפישר "אור ירוק". פקיד ישראלי בכיר ציין כי "נתניהו מעוניין למנוע מצב שבו הרשות הפלסטינית תקרוס מבחינה כלכלית, מה שעלול להשפיע באופן שלילי ביותר על המצב הביטחוני בגדה המערבית, ולכן הנחה את פישר לקדם את הנושא".

פישר פנה לגורמים בקרן המטבע הבינלאומית והציע שישראל היא זו שתיקח את ההלוואה מקרן המטבע ותעביר את הכסף כהלוואה ישראלית לרשות הפלסטינית. קרן המטבע בחנה את הבקשה, אולם לבסוף השיבה עליה בשלילה בטענה שמדובר במהלך שנוגד את הנהלים ושעלול להוות תקדים בעייתי. למרות התשובה השלילית פישר ופיאד ממשיכים במגעים בניסיון למצוא פתרון חלופי.

פיאד ופישר מקיימים קשרים הדוקים שמקורם בעבודה משותפת של כמה שנים בקרן המטבע הבינלאומית בסוף שנות ה-90 ועד לשנת 2001. פיאד כיהן באותן שנים כנציג קרן המטבע הבינלאומית ברשות הפלסטינית ופישר כמשנה למנכ"ל הקרן. שני האישים סיימו את כהונתם בערך באותה תקופה - פיאד מונה לשר האוצר בממשלה הפלסטינית ופישר פנה למגזר הפרטי.

ביוני 2011 כאשר סטנלי פישר התמודד על משרת מנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית לאחר התפטרותו של דומיניק שטראוס-קאהן, שהסתבך בפרשת מין מביכה, הביע פיאד תמיכה פומבית בפישר. ראש הממשלה הפלסטיני אמר אז כי הוא מכיר את נגיד הבנק הישראלי למעלה מ-20 שנה. "הוא אדם נהדר ויהיה מנכ"ל מצוין", אמר אז פיאד. "אם היתה לי זכות הצבעה הייתי מצביע עבורו".

שר העבודה הפלסטיני אחמד מג'דלאני אמר אתמול לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הרשות הפלסטינית חווה את המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז הקמתה ב-1994. הוא הזהיר כי בשלב זה הרשות אינה מסוגלת לשלם את משכורות חודש יולי לפקידי הממשלה.

מדובר במצב חמור במיוחד לאור התקרבותו של חודש הרמדאן שיתחיל באמצע יולי. "אין לנו מספיק כסף כדי לשלם את החובות של הרשות הפלסטינית לספקים ולחברות פרטיות", אמר מג'דלאני. הרשות פנתה בימים האחרונים לכמה מדינות ערביות בבקשה להזרמת כספים דחופה שתאפשר את תשלום המשכורות, אולם עד כה ללא כל תשובה חיובית. הממשלה הפלסטינית תתכנס מחר ברמאללה לדיון חירום סביב המשבר הכלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ