אבי יששכרוף

משבר נוסף פרץ הבוקר (ב') בשיחות הפיוס בין החמאס והפתח, כאשר חמאס הודיע כי הוא משעה את רישום הבוחרים במסגרת פעילות ועדת הבחירות המרכזית ברצועת עזה, האמורה לסלול את הדרך בפני בחירות לנשיאות ולפרלמנט.

סמי אבו זוהרי, אחד מדוברי חמאס, נימק את המהלך במצב השורר בגדה ובאי רישום הבוחרים בבחירות למועצה הלאומית הפלסטינית בגדה ובעזה במקביל, כפי שנקבע בהסכם הפיוס. הרישום בעזה היה נדבך מרכזי בפיוס בין שתי התנועות, שאמור היה לצבור תאוצה דווקא בעקבות ניצחון האחים המוסלמים ומועמדם מוחמד מורסי בבחירות במצרים. נראה שבעקבות השעיית ההרשמה המגעים בין הצדדים ייעצרו. 

פעילי חמאס בעזה חוגגים את בחירתו של מוחמד מורסי לנשיא מצריםצילום: רויטרס

גל המעצרים הנרחב של כוחות הביטחון של הרשות נמשך גם הלילה (ב') ברחבי הגדה. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי כ-150 בני אדם נעצרו עד כה במסגרת המבצע הנרחב למעצר של סוחרי נשק והחרמת כלי נשק. רוב העצורים הם מצפון הגדה, בין היתר מהערים ג'נין ושכם, ורבים מהם אנשי פתח, בכלל זה קצינים במנגנוני הביטחון הפלסטינים. אתמול (א') ירו אלמונים בחבר הפרלמנט מטעם הפתח שאמי אשמי ופצעו אותו.

בתוך כך, ראש הלשכה המדינית של החמאס ח'אלד משעל, השוהה בירדן, ביקר היום בבית החולים בעמאן את רעייתו של עזיז דוויק, אחד מראשי החמאס, העצור בכלא הישראלי. בשבוע שעבר נפגש משעל עם המלך עבדאללה. התחממות היחסים בין החמאס לבית המלוכה ההאשמי נתפשת באור שלילי ברשות הפלסטינית ובישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ