חיזבאללה הודיע הערב (שני) כי אנשיו הצליחו לאתר מכשיר מיוחד שהציבה ישראל למעקב אחרי רשת תקשורת בדרום לבנון. בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי המכשיר הותקן למעקב אחרי רשת תקשורת קווית בכפר אזראריה הסמוך לצידון, וכי לאחר הגילוי ישראל פעלה לפוצץ את המכשיר ממרחק מבלי לגרום לנפגעים. על פי אחד הדיווחים הפצצת מתקן הריגול התבצע באמצעות ירי מהאוויר. מצה"ל נמסר כי אינו מגיב לפרסומים זרים.

על פי הודעת חיזבאללה, גילוי המתקן התאפשר הודות למאמצים של יחידה מיוחדת בארגון שמטרתה גילוי מתקני ריגול ומלחמה במרגלים ובסוכנים שמשתילה ישראל בלבנון.

"המתקן הוא ניסיון נוסף של האויב שההתנגדות הצליחה להכשיל", נמסר. "פעולה זו היא חלק מהתוקפנות הישראלית הנמשכת והניסיונות החוזרים לעקוב אחרי רשתות תקשורת בלבנון, המהווים הפרה בוטה לריבונות הלבנונית וניסיון לפגוע בביטחונם של הלבנונים. ההתנגדות תמשיך ותפעל נגד כל הניסיונות של האויב לפגוע בביטחון לבנון ובהתנגדות הלבנונית".

חיילים מצבא לבנון ליד המתקן שנפגעצילום: אי-אף-פי

בחיזבאללה ובמנגנוני הביטחון הלבנונים התגאו בשנים האחרונות במה שהגדירו כניצחון מוחץ של ישראל במלחמת הריגול. בין השאר נטען כי הצליחו לאחר מתקני ריגול ומעקב אחרי רשתות תקשורת קווית ואלחוטית ורשתות אינטרנט, לצד מעצר בכירים ברשתות תקשורת לבנוניים וקצינים לשעבר בכוחות הביטחון שפעלו לטובת ישראל.

מקרה דומה אירע בדצמבר שעבר, אז דיווחו כלי תקשורת לבנוניים כי שני בני אדם נפגעו בפיצוץ בדרום המדינה, בין הערים סריפה ודיר קיפא. לפי חלק מהדיווחים הפיצוץ אירע במתקני ריגול, שישראל תקפה לאחר שנחשפו על ידי חיזבאללה. אולם כלי תקשורת אחרים הציגו דיווחים סותרים בנוגע לסיבת הפיצוץ. אחד מהם העלה את ההערכה כי מדובר במצבור נשק של חיזבאללה שהתפוצץ, בעוד אחרים טענו כי במקום קיימת מחצבה בה אירעה תאונת עבודה.

אתר המקורב לחיזבאללה טען אז כי הארגון חשף אמצעי ריגול ישראלים שהוטמנו באזור הפיצוץ . על פי הדיווח ישראל הצליחה לפוצץ את האמצעים שהתגלו באמצעות מטוסים ללא טייס. אתר האינטרנט "לבנון עכשיו" אף דיווח כי במקום מורגשת תנועה ערה של מטוסי ריגול ישראלים.

במארס 2011 הודיע צבא לבנון כי איתר ופירק מתקן ריגול ישראלי סמוך לעיר הנמל צור. בין השאר כלל המתקן שתצלומים לכאורה שלו פורסמו, מצלמת ריגול, מכשירים לקבלת ושליחת אותות ומערכת קירור. לטענת צבא לבנון, מדובר במערכת ריגול לטווח ארוך, שהוסתרה בתוך כיסוי דמוי סלע. בהודעת צבא לבנון נמסר אז כי מתקן הריגול חלש על רצועת חוף נרחבת והופעל בידי מל"ט (מטוס ללא טייס) וכי איתורו הסתמך על מידע מודיעיני שסיפק חיזבאללה.

בדצמבר 2010 הגישה לבנון תלונה למועצת הביטחון של האו"ם נגד ישראל, לאחר שלטענתה חשפה כמה מתקני ריגול שהוצבו בתחומה על ידי המודיעין הישראלי בהר סאנין וג'בל ברוך. בהודעה רשמית של משרד החוץ הלבנוני נמסר אז כי "ישראל השתילה שני מתקני ריגול ומצלמות מעקב בשטח הריבוני של לבנון. מדובר בפעולה תוקפנית שמפרה באופן בוטה את ריבונות לבנון, את החוק הבינלאומי וכן את החלטה 1701 של האו"ם. פעילות זו מאיימת על ביטחון האזור ועל האפשרות לשלום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ