לקראת בחירות בארה"ב |

מיט רומני יבקר בישראל

המועמד הרפובליקאי לנשיאות, שעד כה לא הצטיין בכל הקשור למדיניות חוץ, צפוי להגיע הקיץ לביקור קצר ולהיפגש עם נתניהו, פרס ורה"מ הפלסטיני פיאד

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, צפוי לבקר בקיץ הקרוב בישראל. כתבת ה"ניו יורק טיימס" בירושלים, ג'ודי רודורן, דיווחה כי רומני יגיע לביקור בן יומיים בישראל במהלכו ייפגש עם ראש הממשלה ועם מקבילו הפלסטיני .דוברת מטה הבחירות של רומני אישרה ל"הארץ" את הביקור המתוכנן, אך סרבה לספק בשלב זה תאריכים.

מדיניות חוץ היתה אמורה להיות רחוקה ממוקד קמפיין הבחירות של רומני. במטה שלו שורר קונצנזוס לפיו יתרונו נעוץ בניסיונו העסקי, ובבחירות המתמקדות בכלכלה, אסור לו לסטות מהמסר הזה.

אך כפי שקורה לא פעם, הניסיונות לדחות טיפול בנושאים אחרים "עד אחרי הבחירות", שיחקו לרעתו של המועמד ומשכו תשומת לב בדיוק לנושאים שרומני היה מעדיף להתעלם מהם לעת עתה. בימים האחרונים, כמה וכמה כלי תקשורת מרכזיים בארה"ב דיווחו על העדר מסר קוהרנטי מפי רומני בנושאי חוץ, וכי יועציו בתחום נדחקים הצדה ולא מאפשרים להם לנצל הזדמנויות לנגח את אובמה או להציג אלטרנטיבה.

ההתבטאויות שכן נשמעו מפי רומני בנושאי חוץ הפכו שנויות במחלוקת. במארס, למשל, הוא קרא לרוסיה "היריבה הגיאופוליטית מספר אחת של ארה"ב" (מאז, הוא לא חזר הרבה על הטענה). ביוני, כשדיבר באמצעות לווין אל כנס הארגון השמרני, "קואליציית האמונה והחירות" בוושינגטון, הוא הבטיח לפעול בנושא ישראל "בדיוק ההפך מאובמה" - והעניק לקמפיין של הנשיא הזדמנות לתהות בקול, האם רומני מתכוון, בניגוד לאובמה, לבטל , להפסיק להטיל וטו על החלטות אנטי-ישראליות במועצת הביטחון של האו"ם, או לצמצם את הסיוע הביטחוני לישראל?

מיט רומני ובנימין נתניהו בפגישתם הקודמת בירושליםצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

בנושא איראן, גם לא היה ממש ברור עד כה איזו אלטרנטיבה מציע רומני. בסגנון המעלה זיכרונות של הנשיא ג'ורג' בוש, אחד מיועציו של מיט רומני סיפר לאחרונה בראיון ל"הארץ" כ אחרי שרומני ייבחר, "איראן תראה שיש שריף חדש בעיר".

ובמהלך הקיץ הזה, רומני מתכוון גם לעשות בדיוק מה שהמועמד לנשיאות, ברק אובמה, עשה בשנת 2008 - לבקר בישראל. כמובן, יהיה זה ההפך הגמור ממה שאובמה עשה בתור נשיא, כשביקר בקהיר ואנקרה, אך פסח על ביקור בירושלים. אמש (שני), כתבת העיתון "ניו יורק טיימס" בירושלים ג'ודי רודורן דיווחה כי יועצו הבכיר של נתניהו, רון דרמר, אישר לה כי רומני אכן יבוא בקרוב לישראל לביקור בן יומיים, במהלכו ייפגש עם נתניהו, הנשיא שמעון פרס, וראשי האופוזיציה. כמו כן, הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד.

רומני אוהב להדגיש את היכרותו האישית עם נתניהו. אפילו בהודעות הרשמיות של הקמפיין הוא מעדיף לקרוא לו "ידידי בנג'מין", למרות שבראיון ל"ואניטי פייר" נתניהו סייג מעט את היחסים במשפט אודות היכרותם בשנות ה-70 כשעבדו באותה החברה: "אני הכרתי אותו, אני מניח שהוא הכיר אותי". דרמר ניסה לשמור על טון ממלכתי וציין כי רומני הוא "ידיד חזק של ישראל ונשמח להיפגש עמו. אנו מעריכים תמיכה חזקה וחוצה מפלגות בישראל, ואנו בטוחים שזה רק יעמיק את זה".

אם כבר מדברים על תמיכה חוצה מפלגות - יהיה מעניין לראות את שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, פוגש את רומני. עד למינויו הנוכחי, שפירו שימש בתפקיד בכיר בבית הלבן, ובמהלך קמפיין הבחירות של 2008, היה אחראי בין היתר על קשריו של אובמה עם הקהילה היהודית בארה"ב.

הקמפיין של רומני לרוב מנהל אינטראקציה מצומצמת עם התקשורת הישראלית. לעתים ניתן לקבל מהם אף תשובה בסגנון "התקשורת הלאומית נמצאת בעדיפות העליונה אצלנו". אין זה מקרה כנראה שגם הדיווח על ביקורו של רומני בישראל יצא דרך עיתון אמריקאי - למרות שהמקור יושב בלשכת ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ