ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה את הקמת בסיס המכללות של צה"ל על הר הצופים. רוב המבנה שיוקם על ההר יהיה מעבר לתחומי הקו הירוק, ולטענת גורמים בשמאל צפוי לעורר התנגדות בין לאומית רחבה. על פי התוכנית יועברו למקום המכללה לפיקוד ומטה, המכללה לביטחון לאומי והאקדמיה הצבאית. שלושת המוסדות האלו שוכנים כיום בבסיס גלילות.

במסגרת תוכנית העברת צה"ל לנגב, אמורות רוב היחידות בבסיס גלילות לעבור דרומה, ואילו המכללות. ואולם, בהתאם לסיכום שהושג בין משרד הביטחון לבין עיריית ירושלים, יועברו המכללות והאקדמיה הצבאית לבירה. בעירייה בוחנים גם הקמת שכונה שתיועד לאנשי קבע, כדי לעודד אותם לעבור לירושלים.

המבנה אמור לקום בשטח שבין האוניברסיטה העברית לאוניברסיטה המורמונית שבחלקו המזרחי של הר הצופים. בתחילת הפרויקט ניסו במשרד הביטחון ובעירייה לטעון כי המבנה  ייבנה בתוך שטח שהיה בין 1948 ל-1967 מובלעת הר הצופים ונחשב לשטח הנמצא בתחומי הקו הירוק.

אזור הגן הלאומי מורדות ירושלים שבין א-טור לעיסאוויהצילום: אמיל סלמן

ואולם, בדיקה מעמיקה יותר העלתה כי רוב רובו של המבנה מתוכנן בשטח הירדני של הר הצופים וחלקו הקטן יהיה בשטח ההפקר שנוצר בין הקווים עד ל-67. בשמאל טוענים שהתוכנית רגישה במיוחד מבחינה פוליטית שכן מדובר בבניית בסיס צבאי ולא תוספת של שכונת מגורים.

השטח שבו אמורות לקום המכללות רגיש גם מבחינת הנוף והוא שוכן בין הגן הלאומי עמק צורים לבין הגן הלאומי מורדות הר הצופים, הנמצא בתהליכי הכרזה. לטענת ארגוני שמאל מטרת הגן הלאומי החדש היא להגביל את אפשרות הפיתוח של שני כפרים פלסטינים שכנים - עיסוויה וא-טור. הקמת הבסיס באזור הזה מוכיחה, לטענת הפלסטינים, שההכרזה על הגנים הלאומיים נעשתה מסיבות פוליטיות ולא אקולוגיות.

"הקמת המכללה בתווך שבין שני הגנים הלאומיים תיצור רצף של בנייה לאומית ישראלית על חשבון רווחתם ועתידן של השכונות הפלסטיניות", נאמר בהודעה של עמותת עיר עמים, המתנגדת לבנייה ישראלית מעבר לקו הירוק. "מדהים לגלות שדווקא באזור הסובל ממצוקת דיור ותת-פיתוח חמור, הרשויות מוצאות לנכון לקדם במהירות תוכניות להקמת מבני צבא או גנים לאומיים אך לא מקדמות תוכניות לטובת רווחת התושבים", אומרת מנכ"לית עיר עמים, יהודית אופנהיימר, "אישור התוכנית מוכיח כי טובת תושבי מזרח ירושלים הפלסטינים תמיד תהיה בתחתית סולם העדיפויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ