בדיקת "הארץ" |

מתנחלי מגרון טוענים שרכשו את הקרקע, אך הבעלים הפלסטיני מת לפני "המכירה"

חודש לפני הפינוי, מבקשות 17 משפחות צו ביניים נגד ההריסה. העותרים טוענים כי רכשו חלקה נוספת מאדם שבעתירה אחרת טענו כי זייף בעלותו עליה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

התפתחות בפרשת מגרון: חודש לפני מועד פינוי המאחז, עתרו אתמול 17 משפחות ממגרון וחברת "אלווטן" לבג"ץ בדרישה להוציא צו ביניים נגד ההריסה, בנימוק שהם רכשו לאחרונה את הקרקע. עם זאת, מבדיקה ראשונית של "הארץ" עולה כי "המוכר" מת בשנת 2011, שנה לפני המכירה לכאורה לאנשי מגרון. לבקשת המתנחלים הוציא נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס צו איסור פרסום על שמות בעלי הקרקע הפלסטינים המוזכרים בעתירה.

העותרים, המיוצגים על ידי עו"ד זאב שרף, ביקשו מבית המשפט אישור להגיש את מסמכי הרכישה במעטפה סגורה, כדי להגן על המוכרים. לפי העתירה, את הרכישה ביצעה חברת "אלווטן", שנמצאת בבעלות החברה לפיתוח מטה בנימין, שבבעלות המועצה האזורית מטה בנימין. בעבר כבר טענה החברה כי רכשה את אדמות מגרון. בחקירת משטרה התברר כי הרכישה היתה מזויפת ומנהלי החברה נחקרו באזהרה, אך התיק נגדם נסגר מחוסר ראיות.

העותרים טוענים לרכישת חלק 2 בגוש 7 וכן חלקה 10 בגוש 26, אותם רכשו "מהבעלים הרשום" ב-20.3.2012. הבעלים של חלקה זו הוא י'. אולם י' מת בשנת 2011, כך שלא יכול היה למכור את אדמותיו במארס 2012. סביר להניח, שהמתנחלים יטענו כי מכר את האדמה לפני שמת. בניו הוציאו לאחר מותו צו ירושה על הנכס.

כמו כן, טוענים העותרים כי רכשו חלק מחלקה 23 בגוש 26. כיום רשומה החלקה על שם 24 איש. טענה זו מעניינת במיוחד, שכן בשנת 2004 טענו המתנחלים שקנו את אותה חלקה מע', שחי בארצות הברית. ע' מת בשנת 1961, וחתימתו בשנת 2004, כך קבעה המשטרה, זויפה. עם זאת, ב-2011, כחלק מהניסיונות למנוע את פינוי המאחז, פנתה חברת אלווטן לבית המשפט המחוזי בירושלים, בדרישה לרשום את החלקה על שמה. את הבעלים הרשומים היא כינתה זייפנים ורמאים שהשיגו את הבעלות "תוך הטעיית רשם המקרקעין או הונאתו". כעת, אותה חברה פונה לעליון, וטוענת לרכישה חדשה של חלק מהחלקה, מאותם בעלים שרק בנובמבר האחרון כינתה זייפנים ורמאים. כך יוצא, שאותה חברה מנהלת שני הליכים שונים על אותה חלקה, שבכל מקום היא טוענת לפרוצדורות רכישה אחרת. 

בעתירה לבג"ץ מבקשים העותרים להוציא צו ביניים למניעת הפינוי. "פינויים של המקרקעין נושא העתירה, לפני שיהיה סיפק בידי בית משפט זה לדון ולהכריע בעתירה, יפגע בזכויות העותרים פגיעה ממשית ונזק בלתי הפיך. קיים חשש שהעותרים יפונו מבתיהם, יהרסו מבנים אשר מתגוררים בהם יחד עם ילדיהם ועושים שימוש מזה שנים".

כעת הכדור עובר לפרקליטות המדינה. ביום חמישי האחרון העבירו המתנחלים למשרד הביטחון והפרקליטות מכתב בו הם מודיעים על הרכישה. היום תתכנס ישיבה של המשפטנים כדי לבדוק את עמדת המדינה בעתירה החדשה. צפוי שהמתנחלים ילחצו על הדרג הפוליטי להודיע על עיכוב ההריסה, עד אשר יוודאו את אמיתות המסמכים וההשלכות שלהם. יש לציין כי בגבעת אסף, ביקשה המדינה אורכה של שבעה חודשים להרוס את המאחז – שהיה מיועד להריסה עד לסוף יוני – כדי לבדוק מסמכי רכישה שהועברו אליהם.

צחי מאמו, מנכ"ל חברת אלווטן, לא השיב לפניית "הארץ".

מ"שלום עכשיו" נמסר בתגובה כי "כפי שאסור היה לאמין לטענות אנשי מגרון על כך שאין בעלים לקרקע כך אסור להאמין לטענותיהם בדבר רכישה חוקית כביכול של חלקות אדמה במאחז. מאחורי עתירת הסרק של אנשי מגרון יש כוונה לאלץ את הפרקליטות לבקש דחיה נוספת של פינוי המאחז כפי שנעשה גם במאחזים נוספים כמו גבעת אסף, ולהיכנע לדרג הפוליטי על חשבון שלטון החוק".

דרור אטקס, שהגיש את העתירה עם שלום עכשיו, אומר" "המתנחלים לא חוששים להתגלות כזייפנים חובבנים ליגה ז' מכיוון שהם יודעים שהרשויות לא יטרחו כלל למצות עם אנשים המגישים לבג"צ תצהירים שקריים ומסמכים מזוייפים. זו התוצאה הישירה של ההפקרות השוררת בגדה בכל הקשור לאכיפת החוק בכלל וחוקי המקרקעין בפרט. עם משטרה אימפוטנטית וממשלה המעודדת בריש גלי תרבות עבריינית, כל מה שנותר להם הוא לקוות שהפרליקטות תבקש שוב לדחות את פנוי המאחז".

אנשי מגרון מסרו בתגובה: "כיום ניתן לאשר כי אנשי היישוב מגרון רכשו חלקים משמעותיים מאדמות מגרון מאת הבעלים הרשומים בטאבו. אמש פנינו לבג"ץ בבקשה לצמצם את ביצוע פסק הדין. בנושא העתירה הוטל חיסיון ולכן לא נתייחס לפרטי העסקה. בית המשפט הוא הערכאה היחידה אשר תקבע את צדקת טענותינו ולא אנשי שלום עכשיו, אשר בחרו כפורעי חוק אידאולוגיים להפר צו מפורש של בית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ