האביב הערבי בדרך לגדה?

אבו מאזן בלחץ: את הפגישה עם מופז הוא ביטל בגלל ביקורת מבית, הוא מבקר במחנות פליטים ומנגנוני הביטחון שלו מדכאים הפגנות בכוח

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

כמה שעות לאחר ההודעה הלא רשמית שדלפה בשבת מלשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בדבר ביטול הפגישה עם השר שאול מופז, הזדעקו מקורבי יו"ר קדימה, וטענו כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא שעומד מאחורי ביטולה. תגובה זו היתה מעט ילדותית, אבל בעיקר מתנשאת, כמעט כרגיל, מהצד הישראלי כלפי עבאס - כאילו לנשיא הפלסטיני אין רצונות משלו, אין אינטרסים, ובעיקר אין דעת קהל. הבוקר כותב ברק רביד כי ראש הממשלה מוכן לחשוף חומר מודיעיני שיבהיר שלא הוא עומד מאחורי הביטול. לשם שינוי, אני מאמין לנתניהו. לאבו מאזן יש בעיות קשות עם דעת הקהל הפלסטינית ופגישה חסרת תוחלת עם מופז בוודאי שלא תעניק לו נקודות נוספות שם.

לפני כשבועיים פרסם מכון המחקר של ד"ר ח'ליל שקאקי (PSR) סקר חדש שנערך בגדה, המצביע על נסיגה משמעותית בפופולריות של הפתח ואבו מאזן, זאת בעוד שהתמיכה בחמאס ובאיסמעיל הנייה עולה. לפי הסקר, אם היו מתקיימות היום בחירות, מוביל עבאס על הנייה בחמישה אחוזים בלבד. לפני שלושה חודשים, עמד הפער על 12% לטובת אבו מאזן.

רוב הנשאלים ייחסו את הירידה בתמיכה בעבאס לרדיפה של עיתונאים בגדה בידי אנשי כוחות הביטחון של הרשות וסגירתם של כמה אתרי אינטרנט, שהעזו למתוח ביקורת על הראיס.

מופז ועבאס בפגישה שנערכה ב-2006צילום: ניר כפרי

בימים שלפני הפגישה המתוכננת עם מופז החלו לצוץ בפייסבוק קבוצות הקוראות לעבאס לא להיפגש עם האיש ה"אחראי לטבח בג'נין". הקולות שנשמעו נגד קיומה של הפגישה הלכו וגברו. היא לא נתפשה כאירוע שיכול לשרת את האינטרס של עבאס, בוודאי כאשר לאנשיו ברור שמופז אינו מוסמך לנהל מו"מ עמם ואינו מביא עמו מחווה דרמטית נוסח הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

גם לאחר שהחליט עבאס לבטל את הפגישה, המחאה נגדה לא פסקה. בשבת יצאה הפגנה שנתקלה בתגובה אלימה מצד מנגנוני הביטחון הפלסטינים. כמה מהמשתתפים הוכו ונפצעו. למחרת נרשם אירוע דומה. הערב (שלישי) מתוכננת תהלוכת מחאה גדולה בלב רמאללה נגד עבאס והתנהלות כוחות הביטחון שלו.

עבאס בצרות והוא מבין זאת היטב. הניצחון של האחים המוסלמים במצרים ומעשי מנגנוני הביטחון שלו בשבועות האחרונים יוצרים תחושה שהציבור הפלסטיני אינו מוכן להסכים עוד לסמי דמוקרטיה-דיקטטורה, שבה מוטלות הגבלות על האינטרנט או פיזור כוחני של הפגנות שקטות. עבאס הבין זאת כבר לפני כמה שבועות, עוד לפני ההפגנות האחרונות. לפתע הראיס נראה מבקר במחנה הפליטים דהיישה, מסייר בסמטאות, מתארח בביתו של נאסר א-לחאם, העורך המפורסם של סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית, ואפילו משתתף בחגיגת חתונה המונית בכפר סילוואד. במידה רבה, נראה כאילו אבו מאזן נמצא בלבו של קמפיין חדש לנשיאות. ואולם, מאחר שבחירות אינן נראות באופק, ורק אתמול הקפיא חמאס את רישום המצביעים בעזה, אפשר לומר שיו"ר הרשות פשוט מבין את החשיבות של דעת הקהל בעידן "האביב הערבי" ומכן גם החלטתו לבטל את הפגישה עם מופז.

לפחות עד הבחירות בארה"ב בנובמבר, נראה שכל השחקנים הרלוונטיים (נתניהו, חמאס, אבו מאזן) עסוקים בעיקר בהישרדות. ואולם, בניגוד לסדרת הריאליטי הישרדות, לאחר נובמבר, לא השבט יאמר את דברו, אלא הנשיא האמריקאי הנבחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ