הודח מתפקידו קצין צה"ל שיידה אבנים וירה אש חיה לעבר פלסטינים

פיקוד המרכז קיבל את ההחלטה בתום תחקיר שערך בעקבות פרסום סרטון שתיעד את התקרית בכפר נבי סלאח. מפקד הפלוגה קיבל הערה פיקודית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קצין צה"ל שתועד מיידה אבנים אל עבר פלסטינים בנבי סאלח ולאחר מכן אף פותח באש חיה לכיוונם – הודח מתפקידו. לפני כשבועיים פורסם לראשונה סרטון שצולם באירוע ובעקבותיו השעה פיקוד המרכז את הקצין ובימים האחרונים, לאחר שהסתיים התחקיר, הוחלט להדיחו לאלתר מתפקידו. עוד נרשמה למפקד הפלוגה הערה פיקודית. הממצאים הועברו לפרקליטות הצבאית כדי שזו תחליט אם לפתוח בחקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת).

בסרטון שצילם בילאל תמימי, מתנדב "בצלם" ותושב נבי סאלח בתחילת החודש שעבר, נראה הקצין מיידה במשך דקות ארוכות אבנים לעבר שני צעירים פלסטינים, המנסים לפגוע בו גם הם באמצעות יידוי אבנים. אולם בחלוף זמן קצר, יורה הקצין אל עבר השניים אש חיה. בסרטון שהועלה ליוטיוב, ניכרים ענני האבק שעלו מהקליעים שפגעו באדמה, סמוך לפלסטינים. בסרטון אפשר לראות כיצד בתחילה נמצא הקצין בעמדה גבוהה יותר מזו שבה נמצאים הצעירים ובמרחק של כמה עשרות מטרים מהשניים – להם אין דרך להגיע למקום בו נמצא כוח צה"ל. מאחר שלא ניכרת סכנה ממשית לחייו, עולים ספקות רבים לגבי אופן תפקודו של הקצין באירוע זה. יש לציין כי יחד עמו נמצאים במקום עוד ארבעה חיילים, שעל פי הסרטון כלל לא מגיבים לאירוע.

הוועדה העממית של נבי סאלח פרסמה לאחר פרסום הסרטון הודעה, המתייחסת לאירוע, כמו גם לאירועים קודמים במקום: "רוחב היריעה של האלימות, תקופת הזמן הממושכת ואופייה, לא מאפשרים להגדיר את המעשים האלו כמעשים פסולים של חיילים בודדים. צריך לראות בהם הוצאה לפועל של מדיניות".

צפו בסרטון שתיעד את האירוע

מהתחקיר שנערך עולה כי הקצין זרק רימון הלם לכיוון הפלסטינים, ומשלא התרחקו החל ליידות לעברם אבנים, לאחר שהם יידו אבנים לכיוונו במקביל. לאחר מכן, פתח הקצין באש, ולא דיווח על כך לדרג הממונה. למעשה, בצה"ל למדו על האירועים החריגים רק בעת פרסום הסרטון - כשבועיים לאחר התקרית.

מדובר צה"ל נמסר כי "ממצאי התחקיר שנערך בעקבות האירוע, הועברו לבחינת הפרקליטות הצבאית. מפאת חיסיון התחקיר, לא ניתן למסור פרטים ממנו. יצוין כי בעקבות התחקיר האמור, הודח הקצין מתפקידו ומפקדו קיבל הערה פיקודית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ