ההישג של אל-ג'זירה פותח מחדש את תעלומת מות ערפאת

שמונה שנים לאחר מותו, הצליח התחקיר לאתר עדויות לכך שיו"ר הרשות הורעל. ראיות אלו לא נמצאו אפילו בדו"ח על מותו, שהגיע ל"הארץ" ב-2005

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תחקיר של ערוץ אל-ג'זירה, שמעלה חשדות כבדים כי יאסר ערפאת, יו"ר הרשות הפלסטינית ואש"ף לשעבר, הורעל באמצעות חומר רדיואקטיבי, מעורר התפעלות. מדובר בעבודת תחקיר עיתונאית "כמו פעם" – לא עוד ציוץ בטוויטר או בלוג מלא חשיבות, אלא צוות עיתונאים שמצליח לקבל לידיו מסמכים מסווגים, חפצים אישיים של ערפאת, גישה לכל הקשורים בדבר ושמנסה להפוך כל פינה כדי להגיע לחקר האמת. לא מעט אנשים שעמם שוחחנו אמש הגיבו בביטול לדברים וטענו ש"ערפאת מת מאיידס", על אף שאין שום הוכחה המצביעה על כך. במקרה של אל-ג'זירה, מדובר בהוכחות של ממש שמובילות למסקנה מרעישה. ההישג, חייבים להודות, מעורר לא מעט קנאה.

ב-2005 במסגרת תחקיר שניהלנו עבור המהדורה השנייה של הספר "המלחמה השביעית" (הוצאת ידיעות אחרונות) המתאר את אינתיפאדת אל-אקצה, הגיע לידנו הדו"ח הסודי והמלא על מותו של הנשיא הפלסטיני, דו"ח שנכתב בבית החולים פרסי שבפאריס שבו היה מאושפז ערפאת. במשך כמה חודשים החזקנו בדו"ח וניסינו לפענח אותו. זה לא היה קל. ראשית, מדובר בדו"ח שנכתב בצרפתית. גם כאשר הובאו הדברים בפני מתורגמן הוא הסביר שמדובר בשפה רפואית ויש צורך ברופא דובר צרפתית-עברית/אנגלית. כשהחלה מלאכת הפענוח, התברר שהמסמך, בן מאות עמודים, כלל המון סתירות וסימני שאלה. לדוגמה, הדו"ח מזכיר כי דגימות מדמו של ערפאת שנלקחו ממנו בעודו ברמאללה ונשלחו למעבדה בטוניס, נעלמו.

שנית, רופאו האישי של יאסר ערפאת, אשרף אל-כורדי, שהובא אליו רק ב-27 באוקטובר (שבועיים ויום לאחר פרוץ המחלה של ערפאת), סיפר אז במסגרת התחקיר כי בבדיקות שעבר בפרסי, נמצא בדמו של ערפאת נגיף האיידס. הדו"ח אינו מזכיר זאת, וגם אינו מזכיר במילה שום בדיקת איידס, על אף שכמה מהסימפטומים מזכירים את אלה של חולי איידס. טענתו של אל-כורדי היתה שהמוסד הישראלי השתיל בדמו של ערפאת את הנגיף. הדו"ח גם ציין מפורשות שאשתו של ערפאת, סוהא, שהתראיינה אתמול נרגשת לערוץ אל-ג'זירה, סרבה לאפשר לרופאים לעשות בדיקת ביופסיה לכבד של ערפאת בימיו האחרונים. לא ברור מדוע.

ערפאת לצד רופאיו במוקטעה ברמאללה ב-2004, זמן קצר לפני מותוצילום: רויטרס

כל בכיר פלסטיני שראיינו לטובת התחקיר, טען כי ישראל הרעילה את ערפאת. הטענה הזו הצריכה בדיקה מיוחדת כמובן בגלל ההשלכות המדיניות שלה. בצד הישראלי הכחישו זאת בתוקף, לא בחיוך ולא בחצי חיוך. כולם טענו ללא יוצא מן הכלל שמדובר בשטויות. צריך לזכור שני דברים: בנובמבר 2004 ערפאת כבר לא היה רלוונטי. הוא היה מכותר במוקטעה, מבודד, לא משמעותי עבור הקהילה הבינלאומית. קשה להאמין שבמצב פוליטי-מדיני זה, ישראל היתה לוקחת סיכון. שנית, בכיר ישראלי לשעבר אמר הבוקר ל"הארץ" שישראל נתנה לארצות הברית הבטחה מפורשת שלא תהפוך את ערפאת לשאהיד. יחד עם זאת, ישראל לא הסתירה את כוונתה לפגוע בו, ושוב ושוב טענו בני משפחתו של ערפאת ומקורביו כי הוא הורעל.

עד היום, שמונה שנים לאחר מותו, לא הצלחנו למצוא שום עדות שתאשש טענה זו. בדיקת הרעלים שבוצעה בפאריס לא העלתה דבר. הדו"ח עצמו מראה את תוצאות הבדיקה של Louvet Etienne, שנשלחה למעבדת הרעלים של משטרת פאריס ובית החולים הצבאי. זהו השם הבדוי שבו השתמשו הרופאים כדי לשמור על חשאיות תוצאות הבדיקה. בדו"ח מוזכרים שמותיהם של הרעלים השונים שאותם ניסו לאתר (על מנת למצוא רעל, יש לחפשו ספציפית), אולם פולוניום 210, אותו רעל שמצאו המדענים בתחקיר של אל-ג'זירה, לא היה ברשימת המעבדה הצרפתית.

והנה בא התחקיר של אל-ג'זירה והציב הוכחות חדשות בדבר קיומו של הרעל פולוניום 210 בחפציו האישיים של ערפאת מימיו האחרונים. גם החוקרים השוויצים הודו שכדי להגיע למסקנה חותכת שערפאת מת מהרעלה רדיואקטיבית, יש לבדוק את גופתו או את האדמה שמכסה אותה (ערפאת קבור ברמאללה). ולאחר שהבוקר דרשה הרשות הפלסטינית לפתוח בחקירה בינלאומית של נסיבותו מותו של ערפאת, יורשו בתפקיד מחמוד עבאס (אבו מאזן) התיר את הוצאות גופתו.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ