בעקבות תחקיר אל-ג'זירה |

הרשות תאפשר לפתוח את קבר ערפאת

בדיקת הגופה תאפשר להגיע למסקנה חותכת אם מותו של ערפאת ב-2004 נבע מהרעלה רדיואקטיבית מחומר מסוג פולוניום-210, כפי שנטען בתחקיר

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הרשות הפלסטינית הודיעה היום (רביעי) כי תאפשר לפתוח את קברו של ערפאת. זאת בעקבות עדויות חדשות שנחשפו אתמול בתחקיר אל ג'זירה, לפיהן ערפאת מת לאחר שהורעל בחומר רדיואקטיבי מסוג פולוניום-210. בגופתו של ערפאת לא נערכה נתיחה, אולם בבדיקות שנערכו במהלך אשפוזו לא נמצאו סימנים להרעלה. כפועל יוצא מכך, נפוצו שמועות שונות לפיהן ערפאת מת מסרטן, שחמת הכבד ואפילו איידס.

הרשות הפלסטינית נענתה לקריאתה של אלמנתו של ערפאת, סוהא, שבעקבות התחקיר, ביקשה לאפשר את הוצאת גופתו של בעלה, כדי לקחת ממנה דגימה להשלמת בדיקת המעבדה בשוויץ. לדבריה, הבדיקה תוכיח סופית כי נסיבות מותו של ערפאת אינן טבעיות. "אי אפשר להשאיר את התיק הזה פתוח לעד. הגיע הזמן לקבל תשובות ברורות," אמרה סוהא ערפאת. "יאסר ערפאת היה נשיא נבחר וזה תפקידן של הרשות והליגה הערבית והאו"ם לחשוף את הסוד העומד מאחורי מותו. העם הפלסטיני תמיד העלה סימני שאלה על נסיבות המוות. עכשיו קיבלנו תשובות המחייבות את השלמת התמונה. רק מדינה שיש יכולת גרעינית יכולה להפיק חומר מסוג זה".

תחקיר אל ג'זירה התאפשר לאחר שסוהא ערפאת אפשרה בפעם הראשונה לבדוק את חפציו. במסגרתו, מומחים לטוקסיקולוגיה בבית החולים האוניברסיטאי בלוזאן בדקו את החפצים שעמם הגיע ערפאת לפאריס. בין היתר נלקחו דגימות משיערו של ערפאת, מבגדיו, ממברשת השיניים ומהכאפייה שלו.

הבדיקות גילו רמות גבוהות של חומר רדיואקטיבי בשם פולוניום-210, לעתים עד פי עשרה מהנורמה. בדיקות דומות נערכו גם בדגימות דם, זיעה, רוק ושתן של ערפאת ובהן נמצאו רמות גבוהות של פולוניום. "אני יכול לאשר שמדדנו רמות גבוהות באופן לא מוסבר של פולוניום-210 בחפציו של מר ערפאת ובדגימות מנוזלי גופו", אמר מנהל המכון, ד"ר פרנסואה בושו. לדבריו, בבדיקה לא התגלו מתכות כבדות או רעלים קונוונציונליים. עם זאת, החוקרים השוויצים הודו שכדי להגיע למסקנה חותכת שערפאת מת מהרעלה רדיואקטיבית, יש לבדוק את גופתו או את האדמה שמכסה אותה.

בידי המדע קיים מידע מועט ביחס לסימפטומים של חשיפה לפולוניום-210 עקב מיעוט מקרים. עם זאת, המקרה המפורסם ביותר של הרעלת פולוניום אירע ב-2006, אז הורעל המרגל הרוסי אלכסנדר ליטוויננקו בלונדון. חקירת שירותי הביטחון של בריטניה העלתה כי החומר הרדיואקטיבי הוחדר לכוס התה של ליטוויננקו בעת שישב במסעדה. ליטוויננקו גסס במשך תקופה קצרה, במהלכה איבד את שיערו, סבל מבעיות מעיים, אובדן משקל והקאות. לטענת אל-ג'זירה, סימפטומים אלה אפיינו גם את ערפאת בימים בהם גסס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ