נתניהו ומופז דנו על גיוס החרדים לצה"ל

ראש הממשלה נפגש גם עם ראשי סיעות הקואליציה בניסיון לגבש חוק משולב שיתבסס על מסקנות פלסנר: "אפשר לגבש חוק שיהיה מוסכם על כולם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (חמישי) עם יו"ר קדימה, השר שאול מופז, ודן עמו במתווה לחוק הגיוס החדש. בתום הפגישה שנערכה כשעה סירבו הצדדים למסור פרטים נוספים. בפגישה ביניהם, מופז שב והציג את עמדתו ודרש סנקציות אישיות למשתמטים מגיוס אך לא הושגה התקדמות של ממש.

לפני כן נפגש נתניהו גם עם יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, שאמר לאחריה כי "מסקנות ועדת פלסנר לא מקובלות עלינו. אני דורש גיוס לכל – גם לערביי ישראל מגיל 18". בפגישה עם ראשי סיעות הקואליציה היום, אמר נתניהו כי הוא מוכן להטלת סנקציות אישיות על חרדים, ולא רק על ישיבות. לדבריו, "אפשר לגבש חוק שיהיה מוסכם על כולם". הסיעות החרדיות, לעומת זאת, הציעו סנקציות הנוגעות בעיקר למניעת הטבות בדיור. מנגד, גם אחד מחברי וועדת פלסנר, פרופ' ידידיה שטרן, אמר כי הסנקציות החמורות שבחר פלסנר לציין בדו"ח אינן תואמות את עמדתו ונכתבו לרק לאחר שהצוות פוזר

ראש הממשלה נתניהו ויו"ר קדימה מופז במסיבת עיתונאים משותפת בה הכריזו על הסכם האחדותצילום: אבי אוחיון לע"מ

הפגישות נערכו במסגרת ניסיונות לשכת ראש הממשלה לגבש חוק משולב שיכלול יסודות מתוך דו"ח ועדת פלסנר, שפורקה בהוראת ראש הממשלה. נתניהו עצמו מסר אתמול כי "אנחנו עומדים בפני שינוי היסטורי בחברה הישראלית. המצב שהיה לא יכול להימשך, החרדים חייבים להשתלב בשירות הצבאי. הם וערביי ישראל חייבים להשתלב גם בשירות האזרחי. לגבי ההמלצות, הן כוללות עקרונות חשובים בכיוון הזה, אך דרושה התייחסות יותר יסודית לשילוב הערבים בשירות האזרחי".

הוא הוסיף כי כוונתו היא "להביא לכנסת הצעת חוק משולבת לחרדים וערבים כאחד שתזכה לרוב בכנסת ושניתן יהיה ליישם אותה בפועל. אני נחוש להביא לגידול דרמטי בשיעור ההשתתפות בנטל של חרדים וערבים כאחד. לא נאפשר עוד מצב שלאלה שאינם משרתים יהיה זהה לאלה שמשרתים. המשתמט לא יקבל כמו המשרת"

יו"ר קדימה, שאול מופז, קיבל באכזבה את הודעת ראש הממשלה ואמר כי היא "נמנעת מקבלת עקרונות הוועדה לשיוויון בנטל ומאמירות ברורות של שירות לכל. שילובם של אזרחי ישראל הערבים בשירות האזרחי צריך להיעשות על פי המלצות דו"ח הוועדה. הודעת ראש הממשלה מתחמקת מהאתגר העליון של תיקון אי החוקיות ואי הצדק שבמתן פטור גורף לאוכלוסיה החרדית. אזרחי ישראל ציפו לאמירות ברורות מראש הממשלה".

בתוך כך, מספר חברי כנסת מקדימה הודיעו כי בכוונתם להשתתף, כמפגינים מן המניין, בעצרת המחאה שתתקיים בתל אביב במוצאי שבת. בין הח"כים, ישראל חסון, יואל חסון ואורית זוארץ. לפי שעה, מופז וח"כ יוחנן פלסנר עצמו עדיין לא הודיעו אם ישתתפו בהפגנה. מטה המאבק בחוק טל, המארגן את העצרת, הודיע היום כי בעצרת לא יהיו נאומים של פוליטיקאים. "המסר לא יהיה אנטי חרדי, אלא בעד ערך השירות שיציל את עתיד צה"ל. נתניהו ומופז ימכרו את המשרתים לחרדים אם לא יהיה לחץ ציבורי מאסיבי, ואם הציבור הישראלי לא יגיע להפגנה, מגיע לו חוק טל 2". 

הפגנת "הפראיירים" תתקיים בקריאה ל"שירות שווה לכל", ומארגני העצרת העריכו כי אלפי בני אדם ישתתפו באירוע. תחילת ההפגנה תהיה בצעדה שתצא מ"מחנה הפראיירים" הסמוך לרכבת מרכז ותסתיים ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות בשדרות שאול המלך. בין היתר, ינאמו בעצרת אנשי רוח ואקדמיה, וכן אישים נוספים. רשימת התנועות והארגונים שצפויים לקחת חלק בהפגנה כוללת את כל קצוות הקשת הפוליטית. כמו כן, האמנים דיוויד ברוזה ודנה ברגר צפויים להופיע במהלך העצרת. ממטה המאבק נמסר כי "המסר בהפגנה לא יהיה אנטי-חרדי, אלא בעד ערך השירות אשר יציל את עתיד צה"ל. בעצרת לא יהיו פוליטיקאים, אלא אזרחים ונציגי ארגונים מכל הקשת הפוליטית".

לחצו לקריאת תמצית הדו"ח | הדו"ח המלא


השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ