הפרלמנט האירופי נגד התוכנית לפינוי בדואים מכפרים לא מוכרים בנגב

בהחלטה חריגה, חברי הפרלמנט מתחו ביקורת על כוונת ישראל לפנות כ-30 אלף תושבים מבתיהם, וקראו לממשלה "להגן על זכויות הקהילות הבדואיות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הפרלמנט האירופי פרסם ביום חמישי האחרון החלטה שהוגדרה על ידי ארגוני זכויות אדם כחסרת תקדים. ההחלטה, שעברה ברוב של 291 מול 274 (עם 39 נמנעים), מתייחסת לראשונה בתולדות הפרלמנט האירופי באופן ספציפי למדיניות של ישראל כלפי הקהילות הבדואיות בכפרים הבלתי מוכרים בנגב, וקוראת לישראל לעצור את יישום תוכנית "פראוור". לפי מתווה התוכנית, אותו אישרה הממשלה בשנה שעברה, כ-30 אלף בדואים תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב יפונו ממגוריהם ויועברו להרחבות ביישובים קיימים, כגון רהט.

את הצעת ההחלטה יזמו הסוציאליסטים והדמוקרטים (SD) בפרלמנט האירופי, בהתאם לבדיקה מתמשכת של קבוצת עבודה של הפרלמנט על המצב במזרח התיכון, שנפגשה עם נציגי ארגוני זכויות אדם, בהם עו"ד סוהאד בשארה מארגון "עדאלה", שסקרה בפניהם את ההשלכות המשפטיות של תוכנית פראוור ביחס לחוק הישראלי ולחוק הבינלאומי. עו"ד בשארה הציגה את הרקע ההיסטורי והחוקי של המדיניות הישראלית כלפי הבדואים, וטענה כי תוכנית פראוור פוגעת בזכויותיהם החוקתיות לרכוש, לכבוד ולשוויון.

האיום על זכויותיהם ושלומם של האזרחים הבדואים בנגב מעולם לא הוזכר בהחלטה רשמית של הפרלמנט האירופי. מנהל סניף עדאלה בנגב, הגיאוגרף ד"ר תאבת אבו ראס, אמר בתגובה להחלטה, "החלטת הפרלמנט האירופי היא קו פרשת מים בכל הנוגע למדיניות ישראל כלפי הבדואים בנגב. ישראל לא תוכל להמשיך ולנהוג בבדואים ככל העולה על רוחה בלי לתת הסבר לשותפיה בעולם. באירופה מודאגים מאוד ממצבם ומזכויותיהם של הבדואים בנגב ומתכוונים להגן עליהם. בעיניהם, הריסות בתים ועקירת משפחות מאדמותיהן היא בלתי מתקבלת – גם בשטחים הכבושים וגם אצל הבדואים בנגב". בחודש מארס האחרון פרסמה הוועדה לביעור אפליה גזעית של האו"ם הודעה, בה קראה לממשלת ישראל למשוך את הצעת החוק ליישום תוכנית פראוור בנגב.

הפגנה של בדואים נגד תוכנית פראוור בבאר שבע בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

בסעיפים בהחלטת הפרלמנט האירופי המתייחסים למצב הבדואים בנגב נכתב בין היתר כי "הערבים הבדואים מתקיימים מאורח חיים חקלאי ומסורתי על אדמות אבותיהם ומבקשים הכרה רשמית וקבועה במצבם ובמעמד הייחודי שלהם. קהילות בדואיות אלו, אשר חיות תחת איום המדיניות הישראלית שחותרת תחת אורח החיים שלהם ומחייתם, כולל כוונה לפנות אותם בכוח, הן אוכלוסיות פגיעות במיוחד – גם בנגב וגם בגדה המערבית... הפרלמנט האירופי קורא להגנת הקהילות הבדואיות בגדה המערבית ובנגב, ולהגנה וכיבוד זכויותיהם על ידי הרשויות הישראליות, ומגנה כל הפרה של זכויותיהם (הריסות בתים, פינויים בכוח, מגבלות על שירות ציבורי וכו'). כמו כן הפרלמנט האירופי קורא לביטול תוכנית פראוור על ידי הממשל הישראלי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ