המלצה לקצוב עונשם של אסירים ביטחוניים שהורשעו לפני אוסלו

נאמן יכריע בשבועות הקרובים האם להיענות לה. גורם משפטי: מש' המשפטים מבין כי יש לנקוט גישה הומאנית יותר כלפי האסירים הערבים-ישראלים

תומר זרחין
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
ג'קי חורי

ועדת שחרורים שהתכנסה אתמול בכלא מעשיהו, ממליצה לשר המשפטים יעקב נאמן לקצוב את עונשה של קבוצת אסירים ביטחוניים ערבים-ישראלים שהורשעו ברצח או במעורבות ברצח ונדונו למאסרי עולם לפני הסכם אוסלו.

בשבועות האחרונים עודכנו נאמן ונשיא המדינה, שמעון פרס, בהליך הצפוי ועל שר המשפטים להכריע בשבועות הקרובים אם הוא מקבל את המלצת ועדת השחרורים. בשלב הבא יעביר את המלצותיו להכרעת פרס.

בין חברי הוועדה לא היתה תמימות דעים על משך העונשים אותם רצו לקצוב, ולכן במקרים רבים, הומלץ על טווח. כך, בין האסירים גם כרים יונס - שנחשב לאחד ממנהיגי האסירים הביטחוניים בכלא הישראלי - ובן דודו מאהר יונס מעארה, שהורשעו במעורבות ברציחתו של החייל אברהם ברומברג מזכרון יעקב בשנת 1980, ומרצים מאסר עולם מ-1983. טווח השנים לקציבה שעליו ממליצה הוועדה הוא בין 35 ל-40 שנות מאסר. ברומברג, שהיה בן 20, נורה בראשו ונשקו נשדד, כעבור כמה ימים מת מפצעיו. ובו הזהיר כי הוצאתם של אסירים ערבים ישראלים מהעסקה מהווה תקיעת סכין בגבם. בעסקה שוחרר דודם של השניים סאמי יונס שנחשב לאסיר המבוגר ביותר בכלא הישראלי.

אסיר בולט נוסף שהוועדה המליצה לקצוב את עונשו הוא וליד דקה (בין 35 ל-37 שנים), מבקה אל-גרבייה, שהואשם במעורבות ברציחתו של החייל משה תמם בשנת 1984. עוד ברשימה ניתן למנות את סמיר סרסאוי מהכפר איבטן שליד חיפה (30 שנים), רושדי אבו מוך (35-30 שנים) איברהים אבו מוך (40-35 שנים)ואבראהים ביאדסה (45-40 שנים), כולם מבקה אל-גרבייה.

כרים יונסצילום: רפרודוקציה: איציק בן מלכי

האסירים הביטחוניים ערביי-ישראל פנו במרוצת השנים לגורמי אכיפת החוק ודרשו להשוות את זכויותיהם לאלה של האסירים הביטחוניים היהודים, בעיקר בכל הנוגע לקציבת העונש. הנושא עלה במפגשים בין חברי כנסת ערבים לבין נשיא המדינה שמעון פרס וגם קודמיו, משה קצב ועזר ויצמן. אחד מחברי הכנסת סיפר כי במפגשים אלו תמיד נתנו להם להבין שההחלטה היא החלטה מדינית או של מערכת הביטחון.

"כשמדובר בבקשה הקשורה לאחד האסירים מאתנו רואים אנו את האפליה הברורה, הקשה והכואבת בטיפול בבקשותינו", כתבה קבוצת האסירים לראשי מערכת אכיפת החוק בשנה שעברה. "הרבה מהאסירים היהודים הביטחוניים נאסרו אחרינו, נשפטו למאסר עולם ושוחררו ואנחנו עוד מרצים הרבה שנים אחריהם בכלא".

גורם משפטי בכיר המעורה בפרטים, אמר אתמול ל"הארץ" כי השינוי בגישה של המדינה ביחס לקבוצת האסירים, נובע מתיקון חקיקה שעבר בכנסת לפני כחודשיים. על פיו, בוועדת השחרורים של האסירים הביטחוניים יושבת כעת עו"ד אמי פלמור, מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, אשר החליפה את מקומו של נציג הפרקליטות הצבאית. לדברי הגורם, במשרד המשפטים מבינים כי אין עוד מקום לנקוט "יד ברזל" ביחס לאסירים ביטחוניים ערבים-ישראלים מלפני הסכם אוסלו וכי יש לנקוט כלפיהם גישה הומאנית, ולהשוות במשהו את זכויותיהם לזכויות אסירי עולם ביטחוניים יהודים, שעונשם נקצב בעבר.

סוגיה נוספת שלגביה עשויה להיות התפתחות היא ניכוי שליש מהעונש. ככלל, שחרור לאחר שני שלישים מתקופת המאסר נהוג אך ורק בקרב אסירים פליליים, ולא בקרב ביטחוניים. אולם כעת עשויים אסירים אלה לבקש להחיל נוהג זה גם עליהם.

וליד דקהצילום: רפרודוקציה: דורון גולן/ג'יני

קבוצת אסירים זו הלינה בעבר גם על אפליה ביחס לאסירים הביטחוניים היהודים. בין היתר טענו כי זו באה לידי ביטוי באיסור כמעט גורף ליציאה לחופשות מהכלא, הערמת קשיים על ניהול קשר טלפוני עם קרובי משפחה, ועזרה סוציאלית מעטה.

עו"ד תמים יונס, אחיו של כרים יונס, אמר כי במשפחה שוררת אופטימיות זהירה: "גם אם ייקצב העונש ל-35 או 40 זה נותן תחושה שהשחרור קרוב ומקווים שהדברים לא ישתבשו הפעם".

ל"הארץ" נודע כי במסגרת הדיון שהתקיים אתמול, הגישו בני משפחתו של יונס לוועדה את הספר "עזה כמוות". בספר מתארים שניים ממנהיגי האסירים הפלסטינים לשעבר סופיאן אבו זיידה והישאם עבד אראזק איך האסיר כרים יונס השפיע עליהם ודחף לנטוש את דרך המאבק המזוין ולתמוך במאבק עממי. עו"ד יונס סיפר עוד כי הוא נפגש עם אחיו כרים בימים האחרונים, והוא מודע להתפתחויות. גם הוא אופטימי לגבי האפשרות לשחרורו יחד עם חבריו מהאסירים הוותיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ