נתניהו מוכן לשחרור אסירים ביטחוניים כדי להיפגש עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס

מולכו ועריקאת נפגשו בשבוע שעבר כדי לדון בקיום פגישה בין רה"מ לאבו מאזן. הפלסטינים דורשים גם נשק חדש למנגנוני הביטחון בגדה המערבית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישראל והרשות הפלסטינית מנהלות מו"מ על חבילת מחוות ישראלית שתאפשר לקיים פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן). נתניהו הביע נכונות לשחרר לאחר פגישה עם עבאס כ-25 אסירים פלסטינים "עם דם על הידיים" ועוד כ-100 עד סוף 2012.

שני מקורות ישראליים ושני דיפלומטים מערביים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל רגישות הסוגיה, אישרו את הפרטים וציינו כי מי שמנהל את המגעים עם שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו הוא ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. השניים נפגשו בשבוע שעבר בירושלים במשך כמה שעות וקיימו כמה שיחות טלפון בעניין.

הפלסטינים הציבו שני תנאים לקיום פגישה עם נתניהו. הראשון, שחרור 123 אסירים "ותיקים" שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. רוב האסירים הם אנשי פתח שריצו בין 25 ל-35 שנות מאסר עד כה, לאחר שהיו מעורבים בפיגועים בהם נרצחו ישראלים. התנאי השני של עבאס הוא אספקת אמצעי לחימה חדשים למנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה.

נתניהו ועבאס בפגישתם בבית ראש הממשלה בירושלים, בספטמבר 2010. ראש הממשלה מוכן לשחרר אסירים "עם דם על הידיים"צילום: אי-פי

מולכו הבהיר לעריקאת כי ישראל לא תבצע מחוות לפני קיומה של פגישה בין נתניהו לעבאס, אך תסכים להודיע עליהן לאחר פגישה כזו ואולי במהלכה. ישראל נענתה באופן חלקי לדרישות הפלסטיניות והתנתה את ביצוע המחוות בפרישתן.

המקורות הישראליים והדיפלומטים המערביים ציינו שנתניהו מוכן להתחיל בשחרור הדרגתי של קבוצת האסירים שאותה דורשים הפלסטינים. בשלב ראשון, מיד לאחר הפגישה בין נתניהו לעבאס ישוחררו 25 אסירים ועד סוף השנה ישוחררו השאר בארבע פעימות.

נתניהו גם מוכן להעביר חלק מהנשק למנגנוני הביטחון הפלסטיניים, במיוחד בשל העובדה שמערכת הביטחון תומכת במהלך. בשבועות האחרונים ביצעה הרשות הפלסטינית מבצע ביטחוני רחב היקף בצפון השומרון. במסגרת זו נעצרו מאות פעילי פתח שצורפו למנגנוני הביטחון לאחר שקיבלו חנינה מישראל, אולם חזרו לבצע פעילות פלילית. כחלק מהמבצע החרימה הרשות הפלסטינית אמצעי לחימה בלתי חוקיים רבים.

עם זאת, גם בכל הנוגע להעברת הנשק, מסכים נתניהו שהביצוע יתרחש בהדרגתיות. בשלב הראשון יחזירו הפלסטינים לישראל רובים מיושנים או מקולקלים ועל כל אחד מהם יקבלו רובים ותחמושת שאותם מוכנה לספק ירדן.

בשלב הבא תהיה מוכנה ישראל לבחון העברת כמה שריוניות שתרמה רוסיה לרשות מהבסיס בירדן שבו הן מאוחסנות כבר כמה שנים, לגדה המערבית. ישראל מסרבת לבקשה הפלסטינית לאפשר התקנת מקלעים עליהן.

נתניהו מציע בנוסף להפעיל מנגנון משותף חדש של משרדי האוצר ושל הרשות הפלסטינית, שייעל את גביית המסים שישראל מבצעת עבור הפלסטינים. התוצאה תהיה הזרמה של 50 מיליון שקלים נוספים לתקציב הרשות מדי חודש, להם זקוקים הפלסטינים כמו אוויר לנשימה. המנגנון סוכם כבר לפני כמה חודשים, אולם עד כה סירבה ישראל להפעילו.

הפלסטינים אינם ממהרים להיענות להצעת נתניהו. הם חוששים כי לאחר שחרור קבוצת האסירים הראשונה תמצא ישראל תירוצים לא לבצע את ארבעת הסבבים הנוספים. כמו כן, הם טוענים כי הצעת ישראל לגבי החלפת אמצעי הלחימה "משפילה" ואינה עונה על צרכיהם הביטחוניים.

בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי לא מתקיים כל מו"מ עם עבאס על קיום פגישה תמורת שחרור אסירים ומחוות נוספות. עם זאת, נתניהו אמר בשבוע שעבר בדיון של ועדת החוץ והביטחון שהוא מזהה נכונות הולכת וגוברת של הפלסטינים להיכנס למגעים עם ישראל, גם אם אלה לא יוגדרו כמשא ומתן מדיני. הוא ציין שהפלסטינים עומדים פחות ופחות על התנאים המוקדמים שלהם, אולם העריך שגם אם השיחות יחודשו, הסיכוי להתקדמות עד הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר נמוך.

המגעים בין מולכו לעריקאת נמשכים לקראת הגעתה של שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון לישראל ביום שני הבא. הפעם האחרונה שקלינטון באה לישראל היתה ב-15 בספטמבר 2010, אז נפגשו נתניהו ואבו-מאזן בירושלים. מאז קרסו שיחות השלום ונכנסו לקיפאון עמוק.

ארה"ב וישראל סבורות שפגישה בין נתניהו לעבאס ותחילת ביצוע סדרת מחוות ישראליות עשויה ליצור מומנטום שישכנע את עבאס לא לשוב למהלך חד-צדדי באו"ם בחודש ספטמבר במסגרתו תפנה הרשות לעצרת הכללית בבקשה לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם.

קלינטון פגשה את עבאס בפאריז ביום שישי שעבר ודחקה בו להשיב בחיוב לחבילה הישראלית. יו"ר הרשות נפגש בפריז גם עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ועם שרי חוץ אירופאים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ