ביקורת על דו"ח המאחזים: מסבך את ישראל מול העולם כולו

מומחים משפטיים מזהירים מהשלכות דו"ח ועדת לוי. טליה ששון: מדובר בסיפוח דה-פקטו של השטחים. מיכאל ספרד: הדו"ח איננו משפטי אלא אידיאולוגי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אם ועדת לוי דוחפת את הממשלה לקבוע שהדין הבינלאומי בכלל לא חל בשטחים היא מעמידה את ישראל בחזית מסוכנת מול העולם כולו", כך אמרה הבוקר ל"הארץ" עו"ד טליה ששון, בתגובה לדו"ח ועדת המאחזים בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי, הקובע כי הבנייה בשטחים חוקית.

ששון, ששימשה כראש המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, חיברה ב-2005 דו"ח בנושא מאחזים בלתי מורשים ביהודה ושומרון. לדבריה, דו"ח לוי לא יתקבל ללא אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. "מי שאחראי על אכיפת החוק הוא היועץ המשפטי לממשלה, והוא מחויב לקביעות של בית המשפט העליון בנושא במשך עשרות שנים. בלי אישורו לא משנה מי כתב את הדו"ח, יהיה מעמדו כמשפטן דגול ככל שיהיה".

הוועדה קבעה כי ישראל אינה כוח כובש בגדה, והמליצה להכשיר את כל המאחזים גם בלי החלטת ממשלה רטרואקטיבית, לבטל את מתן הצורך באישור הדרג המדיני לכל שלב ושלב בהליכי התכנון ולא לבצע עד אז צווי הריסה.

ששון תקפה את התוצר הסופי של הוועדה, שלדבריה במקום לשקף גישות משפטיות שונות ואת קביעתו של בית המשפט העליון בסוגייה, בחרה לקבוע קביעות משפטיות. "במשך 45 שנה בית המשפט העליון, בהרכבים שונים, חוזר על כך, כי הדין הבינלאומי חל בשטחים, בשונה ממה שקובע לוי. זאת מהפיכה קולוסאלית, שלדעתי היא לא בסמכותו. הוא יכול היה להגיד לממשלה שהוא מציע לשנות את המצב המשפטי, לא יותר מכך".

השופט לוי מוסר את הדו"ח לנתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

לדברי ששון, לדו"ח יהיו השלכות חריפות. "בית הדין הבינלאומי ב-2005 הכריע בפרשת הגדר פה אחד שאמנת ז'נבה הרביעית חלה בשטחים וההתנחלויות אינן חוקיות. אם ועדת לוי דוחפת את הממשלה לקבוע שהדין הבינלאומי בכלל לא חל בשטחים היא מעמידה את ישראל בחזית מסוכנת מול העולם כולו. ואני לא מדברת כבר על איך נראה בית המשפט העליון שקבע קביעות במשך 45 שנה, ופתאום בא שופט יחיד ונתן חוות דעת הפוכה".

לדבריה, לאימוץ המסקנות יהיו השלכות מדיניות. "אם ישראל תאמץ את המסקנות הרי שהיא תצא בהכרזה הפוכה לכל המדיניות שלה מאז שנכנסה לשטחים. כל הזמן ישראל טענה כי השטחים מוחזקים על ידה באופן זמני, עד להשגת שלום כולל. זה בעצם עלול להיות סיפוח דה פקטו של כל השטחים למדינת ישראל, על כל המשמעותיות ביחס לזכויות הפלסטינים, לדמוקרטיה ועוד".

פרופ' דוד קרצמר, מומחה למשפט בינלאומי, אמר הבוקר כי "אם ישראל אינה מדינה כובשת עליה להחזיר מיד לבעלים את הקרקע הפרטית שהיא תפסה במשך שנים לצרכי צבא, מתוקף סמכויותיה כמעצמה כובשת בשטח כבוש".

"אני לא יכול להבין איך מישהו טוען את הטענה כי ישראל אינה כובשת בשטחים, אחרי שבמשך יותר מארבעים שנה המדינה מתייצבת בבית המשפט העליון ובמסגרת אלפי עתירות לבג"ץ היא מסתמכת על כך שהיא מפעילה את סמכויותיה כמעצמה כובשת בשטח כבוש", אומר קרצמר. לדבריו, קשה להעריך את ההשלכות המדיניות, המשפטיות והפוליטיות שיהיו לאימוץ הגישה שעולה מהדו"ח. "אימוץ הדו"ח יכול לעודד את הפלסטינים לבחון את הנושא הזה בבית הדין בהאג, מה שספק אם ישראל תהיה מעוניינת בו".

לדברי עו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של ארגון זכויות האדם יש דין, "ועדת לוי הוקמה בחטא כדי להכשיר פשע וביצעה את המשימה שהוטלה עליה במלואה. הדו"ח איננו משפטי אלא אידיאולוגי, והוא מתעלם מעקרונות בסיסיים של שלטון החוק. חברי ועדת לוי נפלו כנראה למחילת השפן, והדו"ח שלהם נכתב בארץ הפלאות שבה שולטים חוקי האבסורד - אין כיבוש, אין מאחזים לא חוקיים וכנראה אין עם פלסטיני. על כך יש לומר בשפתה של עליסה: 'זו מסיבת התה המטופשת ביותר שהייתי בה בימי חיי'".

7 מתוך 7 |
ברוכין 2
1 מתוך 7 |
חוות יאיר
2 מתוך 7 |
המאחז הראשון

לדברי ספרד, במסקנות הוועדה נפלו כשלים בסיסיים: "כך למשל קביעת הוועדה שיש לראות בהתנהלות ממשלת ישראל כהסכמה להקמת המאחזים היא לא פחות ממביכה. על פי החוק ממשלת ישראל מביעה הסכמתה להקמת ישובים אך ורק באמצעות החלטה מפורשת של מליאתה או של ועדה שלה שהוסמכה לכך. הצעת ועדת לוי לראות בהתבטאויות או במעשים בלתי חוקיים של שרים כאלה או אחרים כהסכמת הממשלה חותרת תחת עקרונות שלטון החוק ומינהל תקין".

באשר לקביעה כי ישראל אינה כובשת את הגדה המערבית, אומר ספרד כי "חברי ועדת לוי חיים ב'לה-לה לנד'. ישראל כבשה בכוח הזרוע את הגדה המערבית ואף שירדן ויתרה על השטח, הקהילה הבינלאומית בהחלטותיה המחייבות (כגון החלטת החלוקה והחלטות רבות נוספות) מייעדת אותו למדינה פלסטינית, ומכאן שהשלטון הישראלי הוא שלטון כיבוש כל עוד לא יוסכם בין הצדדים אחרת". לדבריו, אימוץ המלצות הוועדה יביא להכשרת גזל אדמות בהיקפים נרחבים ויסבך את מדינת ישראל עם העולם כולו. "מסקנות הוועדה הן סיכול ממוקד של שלטון החוק וכפועל יוצא של ההגנה על זכויות הפלסטינים בשטחים הכבושים".

עו"ד תמר פלדמן, מנהלת המחלקה לזכויות האדם בשטחים באגודה לזכויות האזרח אמרה כי "מסקנות ועדת לוי מופרכות מבחינה משפטית ותכליתן - הכשרת והעמקת העוול, שממשלות ישראל מבצעות בפועל בשטחים במשך 45 השנים האחרונות. מפעל ההתנחלויות יצר מצב פסול של העדפה מוחלטת בכל תחומי החיים לאינטרסים של המתנחלים על פני אלה של הפלסטינים, תוך נישול האוכלוסייה הכבושה ממשאבי הקרקע והמים ופגיעה בזכויותיה הבסיסיות, כגון הזכויות לקניין, לחופש תנועה, לביטחון אישי, ומעל לכל – לשוויון בפני החוק. השלכותיהן ההרסניות של ההתנחלויות על זכויות האדם של האוכלוסייה הפלסטינית הן ההוכחה הניצחת לחשיבות של שמירה על הוראות המשפט הבינלאומי בכלל ודיני הכיבוש בפרט".

לדבריה, "אמנם מדינת ישראל מפרה חובות אלה במשך 45 שנה, אך אין ביכולתה של ועדה זו או אחרת לשנות את המשפט הבינלאומי, שאחת מתכליותיו העיקריות היא הגנה על זכויות האדם".

היא הוסיפה כי "מאז 1967 החזיקו ממשלות ישראל לדורותיהן בעמדה עקבית, שאינה משתמעת לשתי פנים, לפיה השטחים נתונים לתפיסה לוחמתית, כלומר, לכיבוש צבאי, ואינם מהווים חלק ממדינת ישראל. בעניין הזה יש הסכמה מוחלטת בין מדינת ישראל לבין יתר מדינות העולם, וכפירה בעמדה זו – מפי ועדה שמונתה על-ידי ראש הממשלה – היא שערורייתית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ