הערכות: וינשטיין לא ייתן הכשר משפטי לדו"ח המאחזים של אדמונד לוי

עם הקמת הוועדה, אמר היועמ"ש כי אינו מחוייב למסקנותיה. גורם משפטי בכיר המעורה בפרטים: העמדה לפיה דיני הכיבוש אינם חלים בשטחים - הזויה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים92
תומר זרחין

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש היום (שני) את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לדו"ח ועדת המאחזים בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי, הקובע כי הבנייה בשטחים חוקית. עם מינויה של הוועדה, התבטא וינשטיין כי אינו מחויב למסקנותיה, והוסיף כי יבחן אותן לכשיתקבלו.

להקמת הוועדה קדם מאבק ארוך בין נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה שראה בהקמתה עקיפה של סמכויותיו. בסופו של דבר הוחלט להקים את הוועדה בדרג מייעץ. עוד הוחלט שכל המלצותיה יתקבלו בכפוף לאישור היועץ המשפטי לממשלה.

גורמים משפטיים המעורים בפרטים העריכו היום כי וינשטיין צפוי להתנגד לחוות הדעת, שכן היא עומדת בסתירה לעמדת בית המשפט העליון, לפיה דיני הכיבוש חלים על יהודה ושומרון. הגורמים העריכו כי כל חוות דעת אחרת עומדת בסתירה גם לעמדת הפרקליטות כפי שבאה במהלך השנים בבית המשפט העליון.

לדברי גורם משפטי בכיר המצוי במהלכים סביב הדו"ח, אימוץ הדו"ח יסבך את ישראל בזירה הבינלאומית בכלל, ובזירות המשפטיות בפרט ואף יביא לבידודה. לדבריו, קיים קונסנזוס בזירה המשפטית הבינלאומית לפיה דיני הכיבוש חלים על יהודה ושומרון, ובית הדין הבינלאומי בהאג כבר חיווה דעתו בעניין וקבע כי ההתנחלויות הן בלתי חוקיות.

7 מתוך 7 |
ברוכין 2
1 מתוך 7 |
חוות יאיר
2 מתוך 7 |
המאחז הראשון

"אין ממש בהפחדות שבית המשפט הבינלאומי בהאג עלול להתערב שוב בנעשה בשטחים, כי ממילא חוות הדעת שלו אינה מחייבת והוא כבר חיווה דעתו בעניין ההתנחלויות ומעמדן בעקבות פרשת הגדר (ההפרדה). יחד עם זה, עמדה לפיה דיני הכיבוש אינם חלים בשטחים היא עמדה הזויה, שאין לה אחיזה במציאות בזירה המשפטית הבינלאומית. היא תגחיך את ישראל, וקשה להאמין שוינשטיין ייתן לזה יד", אמר הגורם.

פרופסור רובי סיבל, מומחה למשפט בינלאומי מהאוניברסיטה העברית, ששימש בעבר כיועץ המשפטי של משרד החוץ, אמר ל"הארץ" כי הדו"ח מעלה טענה מרשימות כנגד זכותה של ירדן על יהודה ושומרון, אולם טענות אלה אינן רלוונטיות עוד היום. "הדו"ח לא מנסה להתמודד עם הנושא הפלסטיני, אלא עם זכויות הירדנים על השטח, שהן לא רלוונטיות היום. הדו"ח קובע שדיני הכיבוש לא חלים על יהודה ושומרון, אבל לא מנסה לקבוע מה כן חל. צריך להבין שממשלות ישראל כולן נמנעו מלהחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון מסיבות מדיניות".

לדברי סיבל, "אם דיני הכיבוש לא חלים והחוק הישראלי לא חל, נוצר ואקום. ולכן, מ-1967 הממשלות קבעו שלמרות הבעייתיות של הקביעה כי מדובר בשטח כבוש, נחיל את דיני הכיבוש כדי שלא ייווצר ואקום. זה נקבע על ידי כל היועצים המשפטיים לממשלה".

סיבל הוסיף כי הדו"ח לא נתן ביטוי לעמדה הרווחת בעולם ביחס למעמד המשפטי של השטחים. "כל העולם, כולל ארצות הברית, סבורים כי דיני הכיבוש חלים על השטחים. ייתכן שכולם טועים, אבל חייבים להזכיר את זה בדו"ח".

דו"ח ועדת אדמונד לוי, לבחינת מעמד המאחזים ביהודה ושומרון, ממליץ להכשיר חוקית את כל המאחזים הלא חוקיים בגדה, גם בלי החלטת ממשלה רטרואקטיבית, וכופר בטענה שמעמדה המשפטי של ישראל בגדה הוא של "כוח כובש". הדו"ח ממליץ לשנות מהיסוד את המשטר המשפטי בשטחים, ולבטל שורה ארוכה של חוקים, החלטות בג"ץ ופרקטיקות כדי לאפשר את מימוש "הזכות של יהודים להתיישב בכל רחבי יהודה ושומרון". הדו"ח מונח כעת על שולחן ראש הממשלה שבוחן כיצד לנהוג בו.

הוועדה, בראשות המשנה לשעבר של נשיא בית המשפט העליון, השופט בדימוס אדמונד לוי, הוקמה בעקבות לחץ המתנחלים להמציא דו"ח משפטי כנגד הדו"ח שהגישה טליה ששון ב-2005, על המאחזים הלא חוקיים, לבקשת ראש הממשלה אז אריאל שרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ