מסקנות ועדת לוי |

בניכוי הפלסטינים - אין כיבוש

הוועדה קרעה את מסך הצביעות הישראלי, שבו בתפיסה של כיבוש, מתנהל משטר שדומה יותר לשילוב של קולוניאליזם ואפרטהייד. פרשנות

אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס

בפתח הדו"ח כתבה ועדת לוי שלו היו יהודה ושומרון שטחים כבושים על פי המשפט הבינלאומי, בהם חלים דיני הכיבוש לרבות אמנת ז'נווה שאוסרת על מדינה ליישב אוכלוסייה בשטח כבוש, היה עליה לסיים את מלאכתה. במקום זאת, בחרה הוועדה לקבוע שישראל אינה כובשת. זאת מאחר והשטח נכבש מירדן שריבונותה בשטח לא זכתה לביסוס משפטי. בכל מקרה לדעתה האיסור באמנת ז'נווה אינו רלוונטי להתיישבות יהודים בשטחים, בין היתר לאור הצהרת בלפור שדיברה על בית לאומי ליהודים. קביעות אלו מתעלמות מהאוכלוסייה הפלסטינית, ומכך שכאשר אנו מדברים על כיבוש, אנו עוסקים בראש ובראשונה באוכלוסייה כבושה: האוכלוסייה היא הריבון של השטח ונמצאת תחת כיבוש כל עוד היא תחת שלטון של צבא זר. ההסתמכות על הצהרת בלפור ממחישה שוועדת לוי חיה כנראה בעידן הקולוניאלי, ולא בעידן הזכות להגדרה העצמית.

קביעות הוועדה אינן חדשות לגמרי: אחרי 1967 נקטה ישראל בעמדה לפיה מאחר והשטחים לא נכבשו ממדינה שהחזיקה בהם כריבון, הרי שאמנת ז'נווה לא חלה עליהם. אך ישראל לא התכחשה לחלוטין למעמדה ככובשת, וכן הסכימה להחיל חלק אחר של דיני הכיבוש, הידוע כתקנות האג. המבנה המשפטי של השליטה הישראלית בשטחים הסתמך על אחיזה בשני קצוות המקל, דרך חלוקה שנומקה בטענות פורמליות על ההבחנה בין האמנות. מאחוריה הסתתרה חלוקה בין החלק של דיני הכיבוש שמקנה לצבא כוח לשלוט, שבתקנות האג, והחלק שמקנה זכויות לאוכלוסייה הכבושה, ואוסר על המדינה הכובשת ליישב אוכלוסייה שלה בשטח, שבאמנת ז'נווה.

ועדת לוי הולכת צעד קדימה, בקביעה שהשטחים אינם כבושים, ומתעלמת מהשלכות אמירה זו על חוקיות הפעלת סמכויות צה"ל בשטחים, כמו למשל תפיסת קרקע פלסטינית לצרכים צבאיים שנעשתה ואושרה בבג"ץ בהסתמך על תקנות האג.

מסקנות הוועדה עוזרות אם כן לקרוע את מסך הצביעות המשפטי מאחורי השליטה הישראלית בשטחים: אם מדובר בכיבוש, חלים כל דיני הכיבוש ואכן כל ההתנחלויות אינן חוקיות. מנגד, אם לא מדובר בכיבוש, כל פעולות המפקד הצבאי בשטחים אינן בסמכות. עם מה נשארים אחרי שקורעים את המסך? ועדת לוי לא נותנת לכך תשובה.

בניגוד למסקנותיה, השטחים - כפי שקבעו בג"ץ ובית הדין הבינלאומי - כבושים, אך אכן ישראל כבר מזמן לא מנהלת אותם כפי שאמורים לנהל שטחים כבושים. איך קוראים לכיבוש בו המדינה הכובשת מיישבת את אזרחיה, תוך ניצול משאבי הקרקע, המים והטבע של השטח? ואיך קוראים למשטר בו חיות זו לצד זו אוכלוסיות כאשר דינים שונים חלים עליהן על פי לאומיותן? אם יש טוב שיכול לצאת מוועדת לוי תהיה זו הסרת מסך הצביעות שבו בתפיסה של כיבוש, מתנהל משטר שדומה יותר לשילוב של קולוניאליזם ואפרטהייד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ