עקיבא אלדר

גם באוסטרליה יש פוליטיקאים המאשימים את הפליטים מאפגניסטאן בהסתננות, אבל איש לא יעז לטעון שהם פושעים או נושאים מחלות

רוב הפליטים ברחו מאזורי הקרבות באפגניסטאן. הם משלמים אלפי דולרים למבריחים תאבי בצע, שמעמיסים אותם באינדונזיה על ספינות רעועות. מראשית השנה יצאו משם 66 ספינות לעבר חופי אוסטרליה, עם כ-5,000 פליטים. בשבוע האחרון של יוני יצאו מאינדונזיה 392 גברים, נשים וילדים. שתיים מארבע ספינות ירדו למצולות. 18 גופות נמשו מהים. 76 בני אדם נעדרים. הפרלמנט האוסטרלי געש, ראש הממשלה ומנהיגת הלייבור ג'וליה גילארד ומנהיג הליברלים טוני אברט החליפו האשמות, מנהיגת הירוקים בכתה, התקשורת סוערת.

הוויכוח בעיצומו. אלה טוענים שמדובר בפליטים, שעל פי הגדרת האו"ם זכאים למקלט. אלה אומרים, שלפנינו סתם מסתננים וכי אם ננהג בהם ביד רכה, אלפים ואולי רבבות יבואו בעקבותיהם. הפרלמנט לא הצליח להסכים על מדיניות אחידה, הממשלה מינתה, איך לא, ועדת מומחים, והשמרנים הזדרזו להודיע שאין להם עניין במסקנותיה. מבחינתם, האנשים שמסתכנים במוות בלב ים כדי להגיע לאוסטרליה הם מסתננים. לפחות כאן איש לא יעז לומר שהאומללים מהעולם השלישי הם נושאי מחלות. וביבשת שהיתה פעם יבואנית של פושעים מאנגליה נזהרים שלא לדבר על פושעים; מתמקדים בוויכוח על הפרשנות לחוקי ההגירה.

למען האמת, רובם המכריע של מהגרי העבודה הלא חוקיים מסתננים לאוסטרליה דרך האוויר, עם אשרות תייר לשלושה חודשים, שנהפכים לשלוש שנים ויותר. אבל עליהם לא מדברים, כי זה לא מייצר כותרות כמו הפליטים על האוניות; גם באוסטרליה העובדות לא תמיד מפריעות לפוליטיקאים מחפשי כותרות. גם באוסטרליה יש דני דנונים. נזכרתי שלפני שנה בדיוק דיווח ח"כ דני דנון לתקשורת, שהוא מקיים מגעים עם נציגים בממשל בקנברה בניסיון לפתור את בעיית הפליטים בישראל על ידי העברתם לאוסטרליה. בממשלת אוסטרליה, שנאבקת נגד הפליטים שלה, כנראה לא התלהבו מהרעיון.

איור: עמוס בידרמן

בינתיים הפרלמנט יצא לפגרת חורף והסכנה שאוסטרליה תחליט לסגור את שעריה הקפיצה את התעריף של המבריחים. הספינות מוסיפות לחתור אל חוף מבטחים, לעבר יבשת שחלוציה הלבנים לא ביקשו רשות מהילידים האבוריג'ינים לכבוש את מולדתם.

בית הכנסת המרכזי של סידני שוכן בלב אחת השכונות המזרחיות של העיר, שמשקיפות על המפרצים הקסומים של העיר היפה ביותר באוסטרליה, ויש אומרים - היפה בעולם. בין המתפללים הקבועים, אלה שפוקדים את בית הכנסת בעיקר בערבי שבת, יש המחנים את מכוניות המרצדס והב-מ-וו המצוחצחות שלהם באחד הרחובות הסמוכים. הרב של בית הכנסת, החב"דניק לוי וולף, מתלוצץ ואומר שכל חברי הקהילה שלו, בלי יוצא מהכלל, נכנסים לבית הכנסת ברגל. הגברות עולות לעזרת הנשים במעלית שבת. הכיבוד ב"קידוש" לכבוד הנערה, שבאנו לחגוג את הגיעה למצוות, היה כשר למהדרין.

בתום התפילה בירך הרב המזוקן את האורחים שבאו משלוש יבשות. הוא לא שכח להזכיר את הסבא, הסבתא והדודים מצד האם, הגיורת, שעשו את כל הדרך מסן-פרנסיסקו כדי להשתתף באירוע היהודי. אמרתי לאחד הדודים הנוצרים, שהתמוגג מהטקס, שאיני מכיר יהודים רבים שהיו חשים בנוח על ספסלי הכנסייה באירוע של בן משפחה שהתנצר.

אחר כך הזמין הרב את נערת הבת מצוה לשאת את הדרשה שהכינה בשקידה. היא ירדה בקלילות מהקומה השנייה, התייצבה לצד הרב ושלפה ציטוטים מהמקורות היהודיים, ללמדך ששמה האמצעי, שלום, הוא אחד משמות האל, ומוכר בגמרא ובתלמוד גם כשמן של נשים.

כעבור יומיים פגשנו את הרב וולף בנשף שנערך לכבוד הנערה ואחיה, שעלה לא מכבר לתורה בכותל המערבי. בעיצומה של המסיבה שמעתי את קולו המסתלסל של שמעון פרקש, החזן של בית הכנסת המרכזי. מצאתי אותו יושב ליד הרב וולף, כשלצדם קבוצה של נערות מבית הספר היהודי "הר המוריה". ספרתי שבעה רבנים, כולם אורתודוקסים למהדרין, מזמרים במקהלה ביחד עם הבנות. בתום האירוע שאלתי את הרב החב"דניק אם הוא לא שמע שקול באשה ערווה ומה לו ולמנהג הרפורמי-קונסרווטיבי - עריכת טקסי בת מצוה. "אל תסבך אותי", אמר הרב ספק בהומור ספק ברצינות, "אני וחברי מקפידים על קלה כחמורה, אך מוצאים את הדרך המתאימה לקהילה שלנו והמאפשרת לשמור את חבריה ואת ילדיהם בחיק היהדות".

חבל שכדי למצוא רב יהודי חרדי שהוא גם סובלני צריך להרחיק עד אוסטרליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ