זוכה מתקיפת שוטרים בשל סתירות בעדויותיהם

מועאד סיאם ממז' י-ם הואשם שתקף שוטרים בעוד שטען שתקפו אותו. השופט: השוטרים סיפקו 3 גרסאות לנקודה אחת, אי אפשר לתת אמון בגרסה כלשהי

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בית משפט השלום בירושלים זיכה לפני כשבוע את מועאד סיאם, תושב מזרח ירושלים, מאשמת תקיפת שוטרים לאחר שמצא "סתירות מהותיות", כלשונו, בין גרסאותיהם באשר למעצרו. הנאשם טען כי הוא שהותקף באלימות על ידי השוטרים, לדבריו ללא כל התגרות מצדו. לאחר שזוכה, אמר כי יגיש תלונה נגדם למחלקה לחקירות שוטרים.

סיאם, בן 22, תושב הכפר סילוואן, עובד כמאבטח במטה ארגון הבריאות העולמי של האו"ם בירושלים. בכתב האישום נגדו נטען כי באפריל 2009 ניסה לדרוס שוטר מג"ב בשכונת אבו-טור במזרח העיר, אולם נכתב כי מדובר בחשד ראשוני בלבד ולא בסעיף אישום. סיאם הכחיש זאת מכל וכל. לדבריו היה בביתו וירד להוריד את הזבל כששני שוטרים התנפלו עליו וכפו עליו להיכנס לניידת.

זמן קצר קודם לכן סיירה קבוצת פקחים מהעירייה באזור בליווי משטרה. לדברי עדי ראייה, לפתע שעט לעברם רכב במהירות מכיוון סילוואן הסמוכה. שניים מהשוטרים סימנו לו לעצור אולם הוא המשיך לדהור לכיוונם. ברגע האחרון הם קפצו הצדה ונהג הרכב נמלט. הקבוצה המשיכה בסיור ואז הבחינה בסיאם יוצא מאחת הסמטאות סמוך לביתו. אחד הנוכחים טען כי זהו הנהג שניסה לדרוס אותם. לטענת סיאם, השוטרים עצמם התלבטו ולא היו בטוחים אם הוא הנהג. "התחילו להגיד, כן זה הוא. לא הבנתי על מה מדובר אז התרחקתי מהם קצת. פתאום התחיל אחד מהם לרדוף אחרי, קפץ עלי ושם אותי בכוח בתוך הרכב".

בכתב האישום נטען כי סיאם דחף את השוטר והתנגד להיכנס לרכב. לדברי השוטר שעצר אותו, התנגדותו חייבה אותו להפעיל כוח. סיאם טוען אחרת: "השוטרים לקחו אותי לרחוב צדדי, שם הם עצרו את הרכב והתחילו לשאול אותי איפה המיצובישי סופר לנסר?'. אמרתי לשוטר שאני לא יודע על מה הוא מדבר". לדברי סיאם, השוטרים טענו כי הוא משקר, ואחד מהם אף הטיח אגרוף בפניו. הוא ניסה לומר להם כי רק התעורר והם יכולים לבדוק כי הוא דובר אמת עם אמו ודודתו ששהו איתו בבית. "הוא הכה אותי כדי שאפחד", אמר סיאם, שנותר במעצר ארבעה ימים.

למעלה משנה לאחר מכן, ביולי 2010, הוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפת שוטר וניסיון הכשלת שוטר. לטענות באשר לניסיון הדריסה, מה שהביא למעצרו מלכתחילה, אין כל אזכור. ואולם במשפט עצמו גם הטענות לתקיפה נדחו לאחר שהשופט איתן קורנהאוזר מצא "סתירות מהותיות בין גרסאות השוטרים וכן סתירות רבות בין גרסאות כל עד ועד". כך למשל מצא סתירות קשות בין הגרסאות על זהות השוטרים שיצרו מגע עם סיאם ועצרו אותו, ובשאלה אם הופעלה מצדו של סיאם אלימות כלל. "עיון בגרסאות שלושת העדים, אשר סיפקו יותר משלוש גרסאות לנקודת זמן זו באירוע, אינו מאפשר לתת אמון בגרסה כלשהי", כתב השופט. "עומק הסתירות בין גרסאות עדי התביעה וכן בתוך עדויותיהם שלהם הנו רב בצורה משמעותית", פסק קורנהאוזר, "לפיכך הנני מורה על זיכויו".

סנגורו של סיאם מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד אכרם אבו-ליבדה, אמר כי יגיש תלונה למח"ש בשם מרשו. מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר כי הם "לומדים את הכרעת הדין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ