ארה"ב נגד דו"ח לוי: "מתנגדים לכל ניסיון להכשיר התנחלויות"

הממשל האמריקאי התייחס לראשונה לדו"ח שקבע כי ישראל לא כובשת בגדה. דוברת משרד החוץ: "לא מקבלים את הפעילות הישראלית בשטחים"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

הממשל האמריקאי הביע הלילה (שלישי) ביקורת חריפה לדו"ח ועדת אדמונד לוי שהמליץ להכשיר חוקית את כל המאחזים הלא חוקיים בגדה מתוך הטענה שמעמדה המשפטי של ישראל בגדה הוא אינו של כוח כובש. פטריק ונטרל, הדובר התורן של משרד החוץ האמריקאי, אמר בתדריך שקיים כי "ראינו את הדיווחים לפיהם הוועדה שמינתה ממשלת ישראל המליצה על הפיכתם לחוקית של עשרות התנחלויות ישראליות בגדה המערבית, אך איננו מקבלים את הלגיטימיות של המשך הפעילות הישראלית בהתנחלויות ואנו מתנגדים לכל נסיון להכשיר אותן".

דו"ח לוי שהוגש לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כשבועיים וחצי, ממליץ לשנות מהיסוד את המשטר המשפטי בשטחים, ולבטל שורה ארוכה של חוקים, החלטות בג"ץ ופרקטיקות כדי לאפשר את מימוש "הזכות של יהודים להתיישב בכל רחבי יהודה ושומרון". הדו"ח מונח כעת על שולחן ראש הממשלה שבוחן כיצד לנהוג בו.

חלק נכבד מדו"ח ועדת לוי עוסק בהזמת מסקנות דו"ח טליה ששון הדן בבנייה, החל משנות התשעים ואילך, של שכונות ומאחזים על אדמות מדינה בגדה, בעידוד גורמים מסוימים בממשלה, אך ללא אישורי בנייה או אישורים ממשלתיים.

ההתנחלות מגרוןצילום: דניאל בר און

ששון עצמה אמרה אתמול בתגובה למסקנות הדו"ח כי "אם ועדת לוי דוחפת את הממשלה לקבוע שהדין הבינלאומי בכלל לא חל בשטחים היא מעמידה את ישראל בחזית מסוכנת מול העולם כולו". פרופ' דוד קרצמר, מומחה למשפט בינלאומי, הזהיר גם הוא כי "אם ישראל אינה מדינה כובשת עליה להחזיר מיד לבעלים את הקרקע הפרטית שהיא תפסה במשך שנים לצרכי צבא, מתוקף סמכויותיה כמעצמה כובשת בשטח כבוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ