המשטרה: פעילי זכויות אדם מסוכנים כמו הוונדליסטים ביד ושם

4 פעילים נעצרו כשמחו נגד כתובות גזעניות שרוססו בכפר הפלסטיני סוסיא. השופט מתח ביקורת על התנהלות המשטרה ואמר כי הם נעצרו ללא הצדקה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

משטרת ישראל רואה בפעילותם של אנשי שמאל המוחים נגד פגיעה בזכויות הפלסטינים כשקולה במסוכנותה לפעילות כותבי כותבות הנאצה ב"יד ושם". כך עולה מבקשת המשטרה להרחיק לחצי שנה ארבעה מפעילי תעאיוש מאזור חברון, שמחו על אוזלת יד הרשויות מול גל של התנכלויות מתנחלים בפלסטינים, כולל כתיבת כתובות נאצה גזעניות. שופט בית המשפט קבע עם זאת כי מעצרם התבצע ללא הצדקה.

תושבי הכפר סוסיא גילו לפני כשבוע כי כתובות נאצה כמו "מוות לערבים" ו"תג מחיר" רוססו על כמה סלעים בכפר. איש המינהל האזרחי צילם אותן, אך לא נענה לבקשת תושבי הכפר למחוק אותן. במחאה על כתובות הנאצה ועל צווי ההריסה שהוציא המינהל האזרחי לבתי סוסיא, הגיעו לכפר בשבת האחרונה כעשרים פעילים, ובמקום הורגשה נוכחות גדולה של המשטרה, מג"ב וצה"ל.

פעילה ושני פעילים נעצרו לאחר שריססו כתובות-נגד על סלעי חול מתפורר באזור (כמו "לא לאלימות"), והרביעי נעצר לאחר שמחק כתובת "תג מחיר", ולפני שהספיק למחוק את הכתובת "מוות לערבים". הארבעה הוחזקו במעצר יותר מיממה.

אחת הכתובות שרוססה במוזיאון יד ושםצילום: מיכל פתאל

בדיון על תנאי השחרור ממעצר של הארבעה ביום ראשון האחרון בבית משפט השלום בירושלים, אמר בא כוחה של המשטרה, אמיתי עמוסי, כי: "האזור נפוץ וטעון, פעילי השמאל שמגיעים למקום רק מתסיסים ומלבים את האווירה. מדובר בעבירות שלא הכי חמורות, אבל אני מציג כתב אישום בנוגע לכתיבת כתובות הנאצה שהיו ביד ושם. הנסיבות והסיטואציה מעלות מסוכנות". לדבריו, הארבעה נעצרו על התקהלות בלתי חוקית, על אף ששלושת הראשונים נעצרו לפני שהשוטרים הכריזו כי מדובר בהתקהלות בלתי חוקית.

השופט עודד שחם קבע כי יש ספק רב שאכן נעברה עבירה מסוג התקהלות בלתי חוקית, ועם זאת קיבל את עמדת המשטרה שמדובר ב"השחתת פני מקרקעין" גם אם ציין ש"אין מדובר בעבירה ברף הגבוה של הגדרת האיסור הפלילי הרלוונטי".

עורכת הדין לאה צמל, פרקליטתם של הארבעה, שמסיבות אישיות העדיפו ששמם לא יצוין, טענה עם זאת כי המשטרה התמהמהה בכוונה עד שהתחילה בחקירת העצורים, מה שגרם לכך שהם שהו במעצר יותר מיממה, ללא כל הצדקה. השופט שחם אמר כי יש ממש בטענתה, וכי "אין טענה כי המשיבים או מי מהם נהגו באלימות. גם בהינתן הפוטנציאל הנפיץ של זירת האירועים, קשה למצוא הצדקה לכך שהמשיבים נעצרו".

מפת סוסיא - לחצו להגדלה

לבסוף הורה השופט שחם על הרחקת הארבעה מהאזור למשך 30 יום. עורכת הדין צמל אמרה כי בכוונתה לערער על ההחלטה, משום שלדבריה נוכחות הפעילים הוכיחה את עצמה כחיונית נגד פגיעה בפלסטינים.

חברי תעאיוש פעילים באזור דרום הר חברון זה 12 שנים, מתלווים דרך קבע לחקלאים ולרועים פלסטינים שמתנחלים מתנכלים להם, וגם מעורבים במאבקים למניעת גירוש הפלסטינים מהאזור. תושבי סוסיא גורשו ב-1986 מהאתר המקורי של כפרם, שהפך לגן ארכיאולוגי. הם התיישבו באדמותיהם החקלאיות אך אינם מקבלים מהמינהל האזרחי היתרי בנייה. צווי הריסה הוצאו על ידי המינהל האזרחי לרוב המבנים בכפר, וב-23 ביוני קיימו כ-700 איש הפגנה במחאה על כך. במקביל, מנהלות ההתנחלות סוסיה ועמותת רגבים מאבק משפטי נגד המינהל האזרחי וצה"ל, בדרישה ליישום צווי ההריסה.

בין כתובות הנאצה שהתגלו ליד סוסיא ב-2 ביולי היתה הכתובת "ד"ש מהעז". הכתובת מתייחסת לעז ששייכת לאחד מתושבי הכפר, ושנעלמה. מתנחלים באזור דחו טענה כי הם גנבו אותה.

לפי התיעוד של תעאיוש, מקרה זה מצטרף לחמישה מקרים נוספים בשבועות האחרונים שבהם התנכלו מתנחלים לפלסטינים ולפעילים, השחיתו רכוש של פלסטינים ואף כתבו כתובות נאצה בעברית. ב-13 ביוני הגיע מתנחל לבור מים סמוך לביר אל עיד (במרחק כ-3 ק"מ מסוסיא), שרף אוהל, גרם נזק לבור המים והותיר אחריו כתובות שנאה. למחרת, ה-14 ביוני, התגלתה חבלה בבור מים בראס טוואמין, ובמקום הושאר דגלון של "מכינה קדם צבאית-ישיבתית בית יתיר". ב-25 ביוני הותקפו כמה פעילים בינלאומיים על ידי ישראלים רעולי פנים באזור מאחז חוות מעון, ועץ זית הושחת. ב-26 ביוני התקיפו רעולי פנים ארבעה פעילים בינלאומיים ורועה פלסטיני סמוך לחוות מעון, כשיידו לעברם אבנים ורדפו אחר החמישה במקלות ובצינורות. ב-1 ביולי התגלו הכתובות "מוות לערבים" ו"כהנא צדק" על בור מים בטוואני, כ-5 ק"מ מסוסיא.

דובר מחוז ש"י, פקד דודי אסרף, אמר בתגובה שבמרחב חברון לא הכירו את כתובת הגרפיטי בסוסיא עד לאותו אירוע, וכמו כן לא מוכרות שאר התקריות. מי שתיעד אותן, אמר, "מוזמן להגיש תלונה בעניין לצורך פתיחת חקירה מסודרת. משטרת מחוז ש"י מטפלת בכל עבירה פלילית אשר היא מכירה ומוגשת כנגדה תלונה מסודרת. אני סמוך ובטוח שישנן כתובות נאצה מכל צידי המתרס ימין ושמאל ברחבי שומרון ויהודה ולא את כולן אנחנו מכירים ו/או יודעים על קיומם. חוץ מתלונות פעילי השמאל גם פעילי הימין מתלוננים ואזור דרום הר חברון מוכר באופי התלונות ההדדיות, הכל מטופל לגופו של עניין בצורה מקצועית ועניינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ