פרס בהתבטאות מדינית חריגה: "ההתנחלויות מסכנות את הרוב היהודי"

הנשיא, שנמנע בשלוש השנים האחרונות מהתבטאויות שנויות במחלוקת, אמר את הדברים בטקס האזכרה הממלכתי להרצל בירושלים

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

נשיא המדינה שמעון פרס השמיע הערב (שלישי) הצהרה מדינית חריגה בנושא הבנייה בהתנחלויות, ואמר כי היא עלולה "לסכן את הרוב היהודי בישראל". פרס, שבשלוש השנים האחרונות נמנע בעקביות מהתבטאויות שנויות במחלוקת, אמר את הדברים במהלך טקס האזכרה הממלכתי להרצל בירושלים.

"ההתנחלות הישראלית בשטחים המיושבים בצפיפות באוכלוסייה ערבית, שבאה בעקבות התקפתם עלינו, עלולה להביא לשינוי דמוגרפי מאיים, כלומר, לסיכון הרוב היהודי בארץ ישראל״, אמר פרס בטקס. ״מדינה יהודית ללא רוב יהודי, ספק אם תוכל להישאר יהודית. עצמאות לאומית בעולם הדמוקרטי מחייבת לשמור על רוב יהודי, וזהות לאומית בעולם רב תרבותי מחייבת לשמור על הייחוד הרוחני של העם היהודי״.

כאמור, פרס מיעט להתייחס לסוגיית ההתנחלויות מאז כניסתו של בנימין נתניהו ללשכת ראש הממשלה. במהלך המגעים על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ב-2009, הביע פרס תמיכה בהקפאת הבנייה כדי לאפשר את חידוש המו״מ המדיני. בנוסף, פרס אף הביע תמיכה בהקפאת הבנייה בשכונות הערביות במזרח ירושלים.

בשנה האחרונה ניסה פרס כמה פעמים לסייע לחידוש המו״מ בין ישראל לרשות הפלסטינית ואף ניהל מגעים בערוץ חשאי עם יו״ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן). במסגרת מגעים אלו, שהיו באישורו של נתניהו, היו פרס ואבו-מאזן קרובים להבנות שיאפשרו את חידוש המו״מ, אולם בשלב מסוים דרש נתניהו מפרס להפסיק את המגעים.

אתמול פרסמה ועדת משפטנים, בראשות שופט בית המשפט העליון לשעבר אדמונד לוי, דו"ח שבחן את המעמד המשפטי בשטחים ומעמד המאחזים. הדו"ח קובע כי ישראל אינה כוח כובש בשטחי יהודה ושומרון, וכי יש להכשיר את המאחזים הלא-חוקיים. הדו"ח ספג ביקורת קשה מצד מומחים משפטיים, ועל פי הערכות היועמ"ש לא ייתן לו הכשר משפטי רשמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ