בקונגרס האמריקאי מאשימים את יו"ר הרשות בשחיתות

יו"ר תת-הוועדה למזה"ת אמר כי עבאס ובניו מושחתים, והם מנצלים את כוחם להרוויח כסף: "איך הפלסטינים יכבדו הסכם שלום שנחתם על ידיו?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הנבחרים של ארה"ב ערך היום (שלישי) שימוע על השחיתות לכאורה ברשות הפלסטינית, תחת הכותרת: "קלפטוקרטיה (שחיתות שלטונית) כרונית: שחיתות בתוך הממסד הפוליטי של הרשות הפלסטינית".

יו"ר תת-הוועדה למזרח התיכון, חבר בית הנבחרים סטיב צ'ייבוט, אמר שהתקשורת יוצרת רושם מוטעה לפיו הדבר היחיד שמונע שגשוג מהפלסטינים הוא המדיניות הישראלית וההתנחלויות. "אם האביב הערבי לימד אותנו משהו, זה שעלינו להיות מודאגים לא רק מאיך שהממשלות במזרח התיכון מתנהלות אחת מול השניה, אלא כיצד הן מתייחסות לאוכלוסיה שלהן", אמר צ'ייבוט. "במשך שנים, שמנו דגש כה גדול על פיתרון הסכסוך הערבי-ישראלי, שהתעלמנו ממעשים עוינים של סוריה כגון שליחת לוחמי ג'יהאד לעיראק, מתוך תקווה שסוריה תשתף פעולה בתהליך השלום. לא עוד. השחיתות בצמרת הפלסטינית קיימת עשרות שנים. דו"חות מצביעים על כך שיו"ר הרשות מחמוד עבאס, בדיוק כמו קודמו, מנצל את כוחו כדי לרפד את כיסיו. כך גם שני בניו, יאסר וטארק, שקיבלו לפי הדיווחים מאות אלפי דולרים במסגרת עבודות הממומנות מכספי הסיוע האמריקאי".

"זה מחזק את השחקנים השליליים ומונע התקדמות שאנשים ישרים, כמו ראש הממשלה סלאם פיאד, מנסים להשיג", המשיך צ'ייבוט. "אפילו אם, בניגוד לכל הראיות, המנהיגים הפלסטינים ירצו לחתום על הסכם עם ישראל - איך אנו יכולים לצפות מהפלסטינים לכבד הסכם שחתם מנהיג שלא נהנה מלגיטימציה אצל עמו?".

ג'ים זנוטי, מומחה למזרח התיכון משירות המחקר של הקונגרס, הציג בעדותו סקר שנערך ביוני 2012, לפיו 71% מהפלסטינים בגדה המערבית ובעזה מאמינים שמוסדות הרשות הפלסטינית נגועים בשחיתות. "המחוקקים האמריקאים צריכים לקבוע אם הטענות על השחיתות נכונות, ועד כמה חשוב למגר שחיתות במסגרת ההקשר הכולל של המדיניות האמריקאית".

אליוט אברמס, חוקר בכיר במועצה ליחסי חוץ, אמר שהשחיתות ברשות הפלסטינית הורסת לא רק את המערכת הפיננסית הציבורית ברשות, אלא גם את האמון במערכת הפוליטית כולה, ואף משפיעה על נכונותן של מדינות להמשיך לתרום לרשות.

"אנחנו, ארה"ב, יחד עם תורמות אחרות, סייענו לשחיתות הזאת, כי שכנענו את עצמנו שהנושא לא ממש חשוב. קלינטון הזמין את ערפאת לבית הלבן 13 פעמים, יותר מכל מבקר זר אחר, בלי להעלות את נושא השחיתות. זה רק עודד שחיתות נוספת ואותת לפלסטינים שאנו לא מעוניינים לטפל בנושא. זה גם היה מתנשא מצדנו, להניח שערבים לא יכולים לבסס מוסדות מדינה ישרים".

אברמס המשיך: "היכולת של פתח להביס את חמאס בבחירות תלויה בשאלה עד כמה הציבור הפלסטיני תופש את הפתח כמושחתת".

ד"ר ג'ונתן שנצר מהקרן להגנה על הדמוקרטיות הציע לזהות את התחומים הנגועים בשחיתות ברשות, ולהתנות את הסיוע האמריקאי למוסדות הספציפיים בטיפול בבעיה. "אנו ממשיכים להזרים לפלסטינים כספים בלי שום ציפיות, כאילו זה פשוט מגיע להם", אמר. "לראש הממשלה פיאד יש רקורד מוכח של מלחמה נגד השחיתות - אך לצערי, לאחרונה מי שפוגע במעמדו הוא הנשיא עבאס עצמו. אלה מאבקי שליטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ