המדינה לבג"ץ: הפיגוע שביצע נתן זאדה - אירוע פלילי

משפחות ההרוגים עתרו לבג"ץ בדרישה לחקור מה היו מניעיו של זאדה ואם פעל לבדו, אך לפי הפרקליטות - מדובר ברצח פלילי ואין סיבה לבדוק את הדברים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חקירת פיגוע הירי שביצע ב-2005 החייל עדן נתן זאדה בשפרעם התנהלה כחקירה פלילית ולא כחקירת פיגוע טרור – כך עולה מתשובת המדינה לבג"ץ, שידון בהמשך היום (רביעי) בעתירה שהגישו בני משפחותיהם של קורבנות הפיגוע. מתשובת המדינה עולה עוד כי במסגרת החקירה הפלילית לא נבדקו מניעיו של זאדה ואם ניתן היה למנוע את האירוע.

פיגוע הירי אירע ב-4 לאוגוסט 2005, ערב תוכנית ההתנתקות. נתן זאדה, שהתגורר בהתנחלות תפוח ונמנה על חסידיו של הרב מאיר כהנא, עלה לאוטובוס בקו 165 באזור מפרץ חיפה. כשהגיע לשפרעם פתח באש מרובה צה"לי שהיה ברשותו לעבר הנוסעים, רצח 4 מתושבי העיר ופצע עשרות. עקב כך התפרץ המון זועם לתוך האוטובוס וביצע בנתן זאדה לינץ', עד שנהרג.

משפחות הקורבנות עתרו לפני כמה חודשים לבג"ץ, באמצעות עו"ד מאהר תלחמי, בדרישה לחייב את הפרקליטות להורות למשטרה לפתוח מחדש את תיק הפיגוע, שכן לטענתם המדינה התרשלה בחקירה ולא מיצתה אותה. בעיקר דרשו העותרים לחקור מה היו מניעיו של נתן זאדה ואם פעל לבדו. הם אף ביקשו לעיין בכל חומר החקירה הנוגע לפיגוע, ובכלל זה החומר שאסף השב"ב - שקבע בעבר כי נתן זאדה פעל לבדו.

זירת הפיגוע בשפרעם לפני שבע שנים. ארבעה מתושבי העיר נהרגו בפיגוע וכ-20 נפצעוצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני 


בתשובתה לבג"ץ, טענה המדינה כי החקירה התנהלה רק במישור הפלילי, וכיוון שנתן זאדה נהרג, השאלות והתהיות שמעלים העותרים אינן רלוונטיות לחקירה הפלילית. בפרקליטות מזכירים את קביעת השב"כ לפיה נתן זאדה פעל לבדו, וטוענים שבצה"ל נערך תחקיר מקיף לגבי נסיבות עריקתו של זאדה ושהופקו לקחים מהאירוע. המדינה ביקשה לדחות את העתירה משום שחומר החקירה של השב"כ חסוי על פי חוק.

במשפחות מתרעמים על כך שהמדינה מתייחסת לפיגוע כאל אירוע כפלילי, ושעקב כך אין עילה לחקור את מניעיו של זאדה לאחר מותו. לדברי עו"ד תלחמי, המדינה היתה צריכה להתייחס לאירוע כאל אירוע טרור, כיוון שלטענתו זאדה התכוון לפגוע באזרחים ערבים על מנת לשבש את תוכנית ההתנתקות, והוא פעל ממניעים אידיאולוגים.

"עניינה של עתירה זו בתחינתם של בני משפחות הנרצחים, לקבל מהמשיבה תשובה ברורה, פשוטה, מובנת מנומקת ושקופה לשאלה הטורדת את מנוחתם. האם מוצו הליכי חקירת הפיגוע בו נרצחו יקיריהם? העותרים סבורים כי לא כך קרה. התשובות העמומות והמתחמקות של המשיבה, זה משך כארבע שנים, מעידות על כך כאלף מונים ותומכות בסברתם. שערורייתית במיוחד התשובה, כי לא ניתן לחקור את הפיגוע ומעורבים נוספים לכאורה, מחמת פטירת המחבל". כתב עו"ד תלחמי בעתירה.

יש לציין כי בעקבות הפיגוע ניהלה המשטרה חקירה מקיפה ומסועפת כדי לבדוק מי גרם למותו של נתן זאדה, במסגרתה נחקרו מאות עדים וחשודים. בשנת 2009 הוגשו כתבי אישום נגד 13 מתושבי שפרעם בבתי המשפט השלום והמחוזי בחיפה. לשבעה ייחסה הפרקליטות עבירות של ניסיון לרצח. לאחרונה הסתיים שלב שמיעת העדים בתיק והצדדים נערכים להגשת סיכומים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ