ניו יורק טיימס נגד השופט לוי |

דו"ח המאחזים החדש יפגע בסיכול הגרעין האיראני

לפי מאמר המערכת של העיתון החשוב בעולם, בעקבות הדו"ח, במקום הלחץ על טהראן, תשומת לב תופנה לשלטון של שישראל על 2.5 מיליון פלסטינים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

תקוות הפלסטינים למדינה עצמאית מתפוגגות עם הזמן. ישראל מקדמת בניית התנחלויות חדשות בגדה המערבית ומפגינה שליטה בחלקים נוספים של מזרח ירושלים, אותה מגדירים הפלסטינים כבירתם. בו זמנית, שיחות השלום, הערובה הטובה ביותר לפתרון ארוך טווח, אינן מתקדמות לשום מקום.

וכעת מונחתת מכה נוספת שעלולה להיגמר באסון. ועדה שהקימה ממשלת ישראל קבעה בדו"ח שפורסם השבוע כי הנוכחות הישראלית בת 45 השנים בגדה המערבית אינה בגדר כיבוש. הוועדה אישרה את זכותה החוקית של ישראל להתיישב בגדה, והמליצה על הקמת התנחלויות חדשות. עוד הציעה הוועדה להפקיע מהצבא את הסמכות לסלק מתנחלים מאדמות להן טוענים הפלסטינים.

אף שאינן מחייבות, המלצות הוועדה הן התנהלות גרועה, מדיניות גרועה ופוליטיקה גרועה. רוב מדינות העולם רואות את הגדה המערבית שישראל כבשה מירדן במלחמת 1967 כשטח כבוש, ועל פי החלטת בית הדין העולמי ב-2004, כל בנייה ישראלית בה היא הפרת החוק הבינלאומי. אמנת ז'נווה הרביעית אוסרת על מדינות כובשות ליישב את אזרחיהן בטריטוריות שנכבשו. ובהחלטה 242, ליבת מדיניות המזרח התיכון, קראה מועצת הביטחון של האו"ם ל"הסגת כוחות הצבא הישראלי משטחים שנכבשו בסכסוך האחרון".

המלצות הוועדה יבטלו מספר פסיקות והחלטות קודמות של בית המשפט העליון, בהן החלטה מ-1979 האוסרת על הפקעת קרקעות ל"צרכים צבאיים" כשהמטרה למעשה היא בניית התנחלות. מדאיג לראות את המתקפה האחרונה על בית המשפט, שניסה למתן את הפרזות הממשלה בקביעה שלפיה מספר מאחזים ובתים שנבנו על אדמה פלסטינית פרטית ייהרסו. בחודש שעבר פונו שלושים משפחות מחמישה בניינים כאלה.

הוועדה, בראשות שופט העליון לשעבר אדמונד לוי, הוקמה בינואר בלחץ ראשי ההתנחלויות. אם מסקנותיה לא יידחו חד משמעית בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, סביר ששוב יתעורר זעם בינלאומי כלפי ישראל. דבר זה יסיט את תשומת הלב מאיראן, בימים בהם העולם פועל להחלת סנקציות וקיום משא ומתן במטרה לרסן את תוכנית הגרעין האיראנית. בנוסף תופנה תשומת הלב לאנומליה מדכדכת: מדינה שהוקמה כבית דמוקרטי לעם היהודי נחושה בדעתה להמשיך בשליטתה על 2.5 מיליון פלסטינים במערכת לא שוויונית של חוקים וזכויות.

זהו מצב שאינו מתקבל על הדעת, שפוגע בביטחון ישראל ובשלום האזורי. כעת, לאחר שנתניהו הרחיב את הקואליציה, אין סיבה שתתרץ את העובדה שהוא אינו שם קץ למדיניות ההתנחלויות שאינה מועילה, וינצל את כוחו הפוליטי לקידום תהליך שלום עם הפלסטינים.

משרד החוץ האמריקאי מתח ביקורת חריפה על ממצאי הוועדה. "איננו מקבלים את המשך ההתיישבות הישראלית, ואנו מתנגדים לכל ניסיון להכשרת מאחזים", נאמר בהודעת המשרד. שרת החוץ הילרי קלינטון תוכל להעביר את המסר ליעדו בעת ביקורה בישראל, בשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ