יעלון: "הממשלה לא מוכנה שלומד תורה ייכנס לכלא בשל כך"

הח"כ מקדימה דורש גיוס של 80% מהחרדים עד 2016 בעוד יעלון מדבר על 60% עד 2018. פלסנר דורש ענישה פלילית בעוד השר מנסה למנוע זאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קשה ליישב את הסתירה בין גרסתו של ח"כ יוחנן פלסנר לזו של השר משה יעלון אודות הרקע לפרוץ המשבר. האם נתניהו כבר לא נחוש להשלים את חקיקת החוק במועד? האם פניו לפיזור הכנסת ולבחירות? האם מדובר במשבר יזום, רגע לפני הצגת הצעת חוק מוסכמת?

חברי הכנסת התקשו היום (רביעי) להבין מדוע נוצר המשבר הדרמטי סביב חוק הגיוס. בקדימה טענו שנתניהו ויעלון חזרו בהם כבר אתמול בלילה ממרבית ההבנות שהושגו בדיונים שהתקיימו עם פלסנר מאז תחילת השבוע. לדברי גורמים במפלגה, נתניהו הקפיא אתמול בשעה מאוחרת את עבודת הצוותים שנאספו ממשרדי הממשלה השונים לשם גיבוש הצעת החוק.

מנגד, בכיר בליכוד שנפגש עם יעלון אמר היום: "בוגי המום מהתגובה של קדימה ומכך שנוצר משבר. הוא משוכנע שחלה התקדמות במגעים". לדברי הבכיר, "יש אולי פער פילוסופי בדרך שבה מנסחים יעלון וקדימה את הפתרון לגיוס החרדים, אבל בפועל הוא כמעט חסר משמעות. בעוד שוועדת פלסנר מציבה יעד שלפיו יגויסו 80% מקרב הצעירים החרדים בשנתון הגיוס עד שנת 2016, ההצעה של יעלון מדברת על 60% עד 2018". לדבריו, "הבעיה העיקרית במחלוקת בין הצדדים היא דרך ניסוח סוגיית הגיוס: בעוד שפלסנר דורש לקבוע מכסה של חרדים שיוכלו לקבל פטור בשם תורתם אומנותם, יעלון מסרב לקבוע מכסה כזאת ומציב יעדים לגיוס. בעוד שפלסנר דורש סנקציות פליליות על חרדים שלא יתייצבו לשרת, יעלון דורש שלא יהיה מצב שבו חובשי כיפה ייכנס לכלא רק משום שהוא דתי".

יעלון ופלסנרצילום: משה מילנר / לע"מ

יעלון עצמו אמר היום כי "בפגישה שהתקיימה הבוקר דווקא צומצמו הפערים. אני מאמין שניתן להגיע להסכמה באשר להצעת החוק שתגדיל את השוויון בנטל ולא תביא לקרע בעם". בכיר בליכוד, שהיה שותף למגעים עם פלסנר, אמר כי "ח"כ פלסנר מחפש כותרות ולא פתרון. התדרוכים שלו מנותקים מהמציאות. במקום להיות שותף למהלך היסטורי פלסנר מתעסק בפוליטיקה קטנה".

בראיון לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", אמר הערב יעלון כי פיצוץ המו"מ עם קדימה התרחש על רקע דרישת הנציג מטעמה, ח"כ יוחנן פלסנר, לקבוע סנקציות אישיות ובכללן העמדה לדין של בחורי ישיבות שישתמטו משירות. "אנחנו ממשלה שלא מוכנה להגיד שתלמיד לומד תורה ייכנס לכלא בשביל לימוד תורה, ועל זה הוויכוח העיקרי".

בקדימה סיפרו כי החשד שנתניהו ויעלון מקשיחים עמדות ולמעשה חוזרים בהם מסיכומים קודמים, החל לקנן אצל פלסנר ומופז לאחר פגישה שקיימו נתניהו ויעלון אתמול בלילה לקראת השלמת החוק. "נתניהו קיים שיחה טלפונית לילית עם מופז, אבל התחושה היתה שהוא בעצם מדבר אל השר אטיאס שיושב אצלו בלשכה", אמרו מקורבי מופז. במקביל, שוחחו ביניהם יעלון ופלסנר, "היתה תחושה חזקה שיעלון מנסה למסמס את מסקנות הוועדה, שהוא מבקש למנוע מנושאים שנמצאים בלב העימות עם החרדים מלהיכנס להצעת החוק", אמרו בקדימה.

"הבעיה החלה כאשר יעלון ביקש להעביר את נושאי הסנקציות והמכסות מהחוק הכתוב אל הצעת המחליטים ולדחות את ההצבעה עליה למועד בלתי ידוע", אמרו הגורמים בקדימה. הצעת המחליטים היא למעשה "קובץ ההפעלה" של החוק - מסמך בו מפרטת הממשלה את דרכי יישומו ואת הסנקציות השונות הכלולות בו. בלעדיו, לא ניתן ליישם את החוק. "אם הצעת המחליטים לא תאושר כעת, אפשר יהיה להכניס שינויים דרמטיים באופן אכיפתו של החוק ולמעשה לגרום למסמוסו", אמר גורם במפלגה. הצעת המחליטים, 40 עמודים אורכה, נוסחה כבר ברובה הגדול. אלא שאתמול, עם פרוץ המשבר, הוסתר המסמך על ידי אנשי לשכת ראש הממשלה אפילו מפלסנר עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ