פקחי יחידת "עוז" יעסקו גם בגירוש פעילי זכויות אדם

צו אלוף מעניק לפקחים של רשות האוכלוסין רשות לפעול בשטחים ולהשיב לישראל כל מי שעלול להיות באזור ללא היתר, בהם פעילים בינלאומיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים115
חיים לוינסון

צה"ל מחריף את מאבקו בפעילים הבינלאומיים בשטחים. צו חדש של אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, מאפשר מעתה לפקחי יחידת עוז להוציא מהשטחים את כל מי שנמצא בהם ללא היתר - גם משטחי A. בעבר, נפסל מהלך דומה בבית המשפט העליון, בשל חוסר הסמכות של הפקחים.

על פי הצו, הסמכויות שניתנות לפקחי עוז רחבות ביותר, ומאפשרות להם לפעול בשטחי B ,A, ו-C, מבלי להתייחס כלל לגבולות הסכמי אוסלו. בכל פעם שיש לפקח יסוד סביר לחשוב שמישהו נמצא באזור ללא היתר, הוא רשאי לעכבו, לדרוש מסמכים ולערוך חיפוש בבתים. לאחר מכן, הפקח יכול להוציאו מהשטחים לישראל למשמורת. עד השבוע, כשנחתם הצו החדש, לא היתה לפקחי רשות ההגירה סמכות חוקית לפעול בשטחים.

השאלה מי רשאי לשהות בשטחים, מלבד הפלסטינים המקומיים, היא שאלה משפטית מסובכת, ובמאגר הצווים הצבאי יש מסמכים שונים העוסקים בכך. על פי חוקי הצבא, אסור לשהות ביהודה ושומרון יותר מ-48 שעות ללא היתר מיוחד, וכך נהפכים כמעט כל המבקרים שם לשוהים בלתי חוקיים הכפופים להחלטות הצבא.

פקחי "עוז" בפעילות בת"א. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעהצילום: אורן זיו

ב-2010 ביקשו בצה"ל לנסות שיטה חדשה במאבק נגד הפעילים הבינלאומיים, המרגיזים את כוחות הביטחון. הפעילים מתודרכים בדרך כלל היטב כיצד לא לעבור עבירות פליליות. בפשיטה שנעשתה ברמאללה, עמוק בשטח A, נעצרו שתי פעילות בינלאומיות מאוסטרליה ומספרד על ידי פקחי יחידת עוז, כדי לגרשן. הפעילות עתרו לבג"ץ ובדיון התברר, כי לפקחים לא היתה הסמכות לעשות זאת כלל. בשל כך, הורה השופט אשר גרוניס לשחררן.

בעקבות הצו, הפקחים יוכלו לפעול גם במקרה של מעבר מהגרים להתנחלויות. כאשר תייר בא לישראל הוא מקבל ויזה לשלושה חודשים, ולאחר מכן עליו להגיש בקשה נוספת. פעילים רבים נמצאים כאן תקופה ממושכת יותר ושוהים בשטחי A. כעת יהיה ניתן לעוצרם ולגרשם בכל מקום.

דבר חריג נוסף בצו הוא הסמכתה של הוועדה הצבאית לבחינת צווי גירוש לאשר לפקחים להיכנס לבתים. ועדה זו מורכבת מקצינים צבאיים, והיא נועדה לטפל במסתננים ושוהים פלסטינים שלא כדין, בעיקר עזתים שנשאו לאנשי הגדה ו"השתקעו ללא ההיתר". הצו החדש מרחיב את סמכויות הוועדה הצבאית על אזרחים מכל העולם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עם התפשטות התופעה של שהייה שלא כדין בשטח מדינת ישראל הפך גם אזור יהודה ושומרון ליעד עבודה עבור זרים, השוהים באזור שלא כדין. עד כה לא היו לפקחי רשות האוכלוסין וההגירה שבמשרד הפנים סמכויות אכיפה כלפי אותם גורמים, אך ביום 6.7.12 חתם מפקד פיקוד המרכז על צו המסמיך את פקחי רשות האוכלוסין וההגירה לפעול באזור יהודה ושומרון, על מנת לאתר זרים השוהים באזור שלא כדין. כמו כן, חתם מפקד הפיקוד, מכוח הצו, על שני מינויים המשלימים את המסגרת המשפטית להסמכת הפקחים".   

עוד נמסר: "לפי הצו החדש, הפקחים יהיו מוסמכים להעביר את הזרים לתוך תחומי מדינת ישראל ושם ימשכו הליכי האכיפה בעניינם, לפי החוק בישראל, כך שמעמדם ישווה לזרים השוהים בישראל שלא כדין אשר נתפסו ומצויים בהליכי אכיפה. בדומה לחוק בישראל, לא יורשו הפקחים להיכנס למקום מגורים, ללא קבלת צו מתאים החתום על ידי שופט צבאי שמונה כחבר בוועדה הדנה בנושאי הרחקה מאזור יהודה ושומרון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ