המחאה בסוסיא: הפעילים מתלוננים, המשטרה מתעלמת

פעילי תעאיוש תיעדו את כתובות הנאצה ופעולות תג המחיר באזור חברון, אך המשטרה עצרה והרחיקה אותם

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

שלשום בערב התגלו כתובות הגרפיטי בעברית "מוות לערבים" ו"נקמה" על טנק מים בחלקו המזרחי של הכפר הפלסטיני סוסיא, לא רחוק מהתנחלות סוסיא. כתובות ברוח דומה, שהתייחסו גם ל"תג מחיר", רוססו עשרה ימים קודם לכן על סלעי גיר מתפורר שבצדי הכביש. בשבת האחרונה ביקשו פעילי ארגון "תעאיוש"" למחות הן על צווי ההריסה שהוציא המינהל האזרחי ל-52 אוהלים ומבנים המאולתרים של הכפר והן על הקלות בה נותרות כתובות השטנה במקומן, כשהן מכוונות לפלסטינים. כמה מהפעילים ריססו במקום כתובות נגדיות כמו "לא לאלימות" ו"סוסיא חופשית", ואחד מהם אף לרסס בשחור את כתובות הנאצה. כוח גדול של משטרה, צבא ומג"ב חיכה לפעילים מבעוד מועד ועצר ארבעה מהם ליותר מיממה. אחד מהם טען כי המעצר נערך לפני שהספיק למחוק את "מוות לערבים".

דובר מחוז ש"י, פקד דודי אסרף, אמר שבמרחב חברון לא הכירו את כתובות הגרפיטי בסוסיא עד יום שבת. "משטרת המחוז מטפלת בכל עבירה פלילית שהיא מכירה ומוגשת כנגדה תלונה מסודרת", אמר, "אני סמוך ובטוח שיש כתובות נאצה מכל צדי המתרס, ימין ושמאל, ברחבי שומרון ויהודה ולא את כולן אנחנו מכירים או יודעים על קיומן".

בתעאיוש טוענים מנגד שגם כאשר הם מתלוננים במשטרה על ההתנכלויות, החמורות יותר מכתובות הנאצה, ואף מגבים את התלונות בהוכחות מצולמות, המשטרה לא מקדמת את החקירה. רק בשבוע שעבר הודיעה המשטרה כי סגרה את תיק החקירה בתלונה שהגיש פעיל תעאיוש לפני שנה נגד מתנחלים, בהם שניים שהוזכרו בשמותיהם - חנניה יוסף מן ואביתר דויטש. התלונה היתה על הסגת גבול (כניסה לשטחם של תושבי סוסיא), תקיפת שווא, חבלה במזיד ברכב של תושב סוסיא ותנועה מגונה בפומבי. האירוע, שהתרחש ב-24 ביוני 2011, תועד כולו בווידיאו. אחד המתנחלים נראה בבירור כשהוא מנקב את אחד הגלגלים במכונית, שלבסוף כל גלגליה נוקבו. הוא גם נשלח למעצר בית של 15 יום. למרות זאת, המשטרה הודיעה בשבוע שעבר למתלונן מתעאיוש כי "לא נמצאו ראיות מספיקות להעמדה לדין".

לא רק בסוסיא מתועדות ההתנכלויות, אלא בכל דרום הר חברון. רק באזור המאחז חוות מעון, לדוגמה, תיעדו תעאיוש ורבנים למען זכויות האדם 45 מקרים של התנכלויות מתחילת 2012. בין היתר מדובר בהשחתת עצים, יידוי אבנים, תקיפת פעילים, השחתת צינורות מים ובורות מים וריסוס כתובות נאצה. ב-27 ביוני האחרון, מתנחלים מהמאחז, מלווים בחיילים, הגיעו לשטח פרטי של משפחה פלסטינית ונכנסו עירומים לבור מים שמשמש לשתייה ולהשקיית הצאן. עו"ד מאיה קרן מרבנים למען זכויות האדם שלחה ביום שני האחרון מכתב לאלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, למפקד מחוז ש"י ניצב עמוס יעקב וליועץ המשפטי הצבאי בגדה, אל"מ אלי בר און. במכתב פירטה שישה מקרי התנכלויות מתוך כעשרה שתועדו רק בחודש האחרון, והתריעה מפני ההסלמה הברורה שמתאפשרת, לדעתה, בשל "ליקויים יסודיים וחמורים במערכת אכיפת החוק בשטחים, ואוזלת יד כלפי עבריינות של מתנחלים".

הפגנה נגד התוכנית להרוס את הכפר סוסיא, בחודש שעברצילום: אי-אף-פי

ארבעה מקרי התנכלות שקרן לא הספיקה להזכיר במכתבה תועדו ביום שלישי האחרון. בבוקר התגלו במטעי הכפר א-תוואני כעשרה עצי זית בוגרים שהושחתו בלילה הקודם, סמוך לבור המים שרוססו עליו בשבוע שעבר הכתובות "מוות לערבים" ו"כהנא צדק". כשפעילי תעאיוש החלו לצלם את העצים שהושחתו, שלושה צעירים, ששניים מהם רעולי פנים, יצאו מחוות מעון ולפחות אחד מהם יידה אבנים על הפעילים. ביום שלישי אחר הצהריים מתנחלים במאחז אביגיל תקפו פעילים שצילמו את עבודות הבנייה הנמשכות במאחז ואת הצבת הקרוואנים החדשים בו. מעדות הפעילים עלה שבמקום היו חיילים. השבוע התגלתה חבלה בצינורות המים של הכפר ביר אל עיד, שבגללה כמות מים גדולה ויקרה בוזבזה. בכל המקרים הגישו הפעילים תלונות מפורטות למשטרה.

למרות הדיווחים השוטפים על הפגיעה, במשטרה סבורים דווקא כי פעילות אנשי תעאיוש מסוכנת באותה מידה כמו כתובות הנאצה שרוססו ב"יד ושם". עמדה זו התבררה לפעילים שנעצרו בדיון על תנאי השחרור מן המעצר. "האזור נפוץ וטעון, פעילי השמאל שמגיעים למקום רק מתסיסים ומלבים את האווירה", אמר בא כוח המשטרה, אמיתי עמוסי, "מדובר בעבירות לא הכי חמורות, אבל אני מציג כתב אישום בנוגע לכתיבת כתובות הנאצה שהיו ב'יד ושם'. הנסיבות והסיטואציה מעלות מסוכנות".

חבריהם של העצורים הבחינו בהרמת הגבה מצד השופט עודד שחם. עו"ד לאה צמל שייצגה את הארבעה טענה כי מעצרם מונע מכוונות פוליטיות. השופט שחם הסכים שלא היה צורך במעצר. "אין טענה שהמשיבים או מי מהם נהגו באלימות" אמר, "גם בהינתן הפוטנציאל הנפיץ של זירת האירועים, קשה למצוא הצדקה לכך שהמשיבים נעצרו".

עמוסי ביקש מהשופט להרחיק את הארבעה מהאזור למשך חצי שנה. השופט שחם הסכים שבוצעה "השחתת פני מקרקעין" אם כי לא חמורה, הורה על הרחקתם לשלושים יום. צמל הגישה בקשה לעיון מחדש בהחלטה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ