ישראל שוקלת להטיל עיצומים על אנשי סוכנות האו"ם בגדה

במשרד החוץ מעוניינים "לבחון מחדש" את תפקיד הסוכנות לעניינים הומניטריים, על רקע טענות למעורבות של אנשיה בעבירות על החוק

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד

מתאם הפעולות בשטחים ומשרד החוץ בוחנים נקיטת סנקציות נגד סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים (OCHA), הפועלת בגדה המערבית. לדברי גורמים בכירים בירושלים, ישראל מעוניינת "לבחון מחדש" את תפקיד הסוכנות והמשך פעילותה ברשות הפלסטינית, על רקע טענות למעורבות של אנשיה בעבירות על החוק.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בחצי השנה האחרונה חלה הידרדרות חמורה ביחסים בין הממשלה לבין הסוכנות. בירושלים רותחים על סדרת מהלכים שביצעו עובדי הסוכנות בשטחי C בגדה המערבית, שבהם השליטה האזרחית והביטחונית היא של ישראל.

שטחי C כוללים כ-55% משטח הגדה המערבית ובהם ההתנחלויות הישראליות, שטחי אש של צה"ל ורוב בקעת הירדן ומדבר יהודה. לפי הערכות שונות, מתגוררים בשטח C כ-120 אלף פלסטינים.

לטענת הגורם הבכיר, סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים קידמה כמה פרויקטים בשטחים הללו ללא אישור ישראלי, ואף היתה מעורבת בבנייה בלתי חוקית. קצינים בכירים של מנגנון מתאם הפעולות בשטחים פנו למנהל הסוכנות בישראל וביקשו להפסיק לאלתר את הפרות החוק, אולם דבר לא השתנה.

הכעס בישראל כה רב, עד שבאחרונה הנחה מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, את המינהל האזרחי לעצור את כל העבודות בפרויקטים של הסוכנות, המתבצעים באופן בלתי חוקי ובמקרה הצורך אף להוציא להן צווי הריסה. בנוסף, הנחה דנגוט להגיש באמצעות משרד החוץ תלונות נגד אנשי הסוכנות, המעורבים בפעילות בלתי חוקית, לממונים עליהם במטה האו"ם בניו יורק.

השטח שבין א-טור לעיסאוויה מחוץ ירושלים. בירושלים רותחים על המהלכים שביצעו עובדי הסוכנות בשטחי Cצילום: אמיל סלמן / ג'יני

לפני כשבוע ימים התקיים דיון משותף של משרד החוץ, מתאם הפעולות בשטחים ומשרדי ממשלה נוספים שבו נבחנו סנקציות אפשריות נגד סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים. שני צעדים הנבחנים הם הגבלת מתן ויזות לעובדי הסוכנות וביטול היתרי העבודה והמעבר לעובדים של הסוכנות בגדה.

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, שיגר ב-10 ביולי מכתב לתת-מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטריים ואלרי איימוס, שהסוכנות כפופה אליה ישירות. פרושאור העביר במכתב מסר חריף לפיו ישראל מעוניינת "להסדיר" את פעילות הסוכנות בגדה המערבית ולבחון מחדש את עצם הצורך בהמשך פעילותו בשטחי הרשות.

"אנחנו מודאגים מפעילות הסוכנות בגדה המערבית וברצועת עזה", כתב פרושאור במכתב, שעותק שלו הגיע לידי "הארץ". "מאז שהסוכנות החלה לפעול ברשות הפלסטינית, לפני 12 שנה, מעמדה לא הוסדר מעולם באופן רשמי. ישראל מעוניינת לפתוח בדיאלוג עם הסוכנות לגבי אופי פעילותה בגדה המערבית וברצועת עזה".

פרושאור רמז במכתב על הסנקציות הנשקלות, כאשר כתב לאיימוס כי ישראל דורשת להסדיר את מעמדם של עובדי סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים, שאינם רשומים כיום בשום מקום. "למרות פניות חוזרות ונשנות, ישראל לא קיבלה מאז 2004 שום הודעה מהסוכנות לגבי אופי פעילותה", כתב פרושאור. "המצב בגדה המערבית וברצועת עזה השתנה מאז, ולכן אנו מאמינים שיש לבחון מחדש את תפקידה של הסוכנות".

באופן חריג, דרש שגריר ישראל מאיימוס לקבל מוקדם ככל האפשר רשימה מלאה של עובדי סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים, הנמצאים בגדה המערבית וברצועת עזה, כולל תיאור התפקיד של כל אחד מהם. כמו כן, ציין פרושאור כי ישראל מבקשת לקבל מסמך ובו סקירה של פעילות הסוכנות בשנתיים האחרונות ואת תכנית העבודה העתידית שלה בשטחי הרשות הפלסטינית.

פרושאור אף ביקש מאיימוס לקבל הבהרות בכתב לגבי ההבדלים בין תפקידה של הסוכנות לעניינים הומניטריים לבין תפקידיהם של גופי או"ם אחרים הפועלים בשטח ומסייעים לאוכלוסייה הפלסטינית, כמו סוכנות הסעד והתעסוקה (אונר"א), סוכנות האו"ם לפיתוח, תכנית המזון העולמית ומתאם האו"ם לעניינים הומניטריים.

"הפעילות של סוכנות האו"ם פוגעת בארגונים אחרים של האו"ם המסייעים לפלסטינים", אמר גורם ישראלי בכיר. "הסוכנות הזו מעודדת דה לגיטימציה של ישראל באמצעות דו"חות שקריים שהיא מפיצה לכל הקהילה הבינלאומית ויוצרת נזק בלתי הפיך לאו"ם כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ