הכלה הסורית מרוסיה

יותר מ‑20 אלף נשים רוסיות שנשואות לסורים מתגוררות כיום ברחבי סוריה. גלות מיוחדת זו שופכת אור על מערכת היחסים בין שתי המדינות, שבגינה מסתייג הקרמלין מהדחת הנשיא אסד

אלן בארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן בארי, ניו יורק טיימס

באחד מבתי המגורים הגדולים בעיר הנמל הסורית לטקייה מתגוררת נטליה, במרחק שלוש דלתות מנינה ושתיים מאולגה, מול טטיאנה שגרה בעברו השני של הרחוב הצר, ובמרחק הליכה מבתיהן של ילנה, פאינה ונאדז'ה. כולן אזרחיות ברית המועצות לשעבר שנישאו לגברים סורים.

כיום חיות בסוריה כ‑20 אלף נשים רוסיות שנשואות לסורים - הירושה האנושית של ברית ימי המלחמה הקרה, שבשנות ה‑60 שלחה את בני האליטה הסורית ללמוד בברית המועצות.

גלות מיוחדת זו שופכת אור על מערכת היחסים בין שתי המדינות, מערכת שבגינה מסתייג הקרמלין מרעיון הדחת הנשיא הסורי בשאר אל-אסד. לרוסיה יש אינטרסים אסטרטגיים בסוריה, ובהם חוזי נשק ששוויים מוערך בכ‑700 מיליון דולר בשנה, ונמל קטן לחוף הים התיכון שמהווה את הבסיס הצבאי האחרון של רוסיה מחוץ לגבולות הגוש הסובייטי לשעבר.

אך גם הגורם האנושי, ששורשיו החלו להתפתח לפני 50 שנה כשסטודנטים משתי המדינות נפגשו בקמפוסים של אוניברסיטאות רוסיות, ממשיך להשפיע. בכל משרד ממשלתי או תאגיד בסוריה תתקלו בגברים שהתגוררו בשנות ה‑20 לחייהם ברוסיה. רבים מהם חזרו בלוויית נשים, וגידלו ילדים במשפחות דוברות רוסית.

"הן נשואות לאנשי האליטה ועשויות להשפיע במידה מסוימת, אבל באיפוק", אמרה נינה סרגייבה, שעד לאחרונה ניהלה את ארגון הגולים הרוסים מביתה בלטקייה. "באליטה הסורית, הגברים מכוונים לעבר רוסיה".

שעה שהעימות בסוריה ממשיך להיות אתגר למחפשי הפתרון הדיפלומטי, חיים בה, להערכת ממשלת רוסיה, כ‑30 אלף אזרחים רוסים, בעיקר נשים וילדים. זהו נושא שאיתו התמודדה רוסיה בעבר, לאחר קריסת ברית המועצות כשרבים מאזרחיה נתקעו במזרח התיכון. אך מספר האנשים היה קטן יותר, והתקופה קדמה לעידן התקשורת של הרשתות החברתיות, שבו צרתם עלולה להביך את מוסקווה.

"על פי ניסיונות פינוי שנעשו בשנים האחרונות מלבנון ומפלסטין, תמיד נתקלים בבעיות, וזאת למרות שלא היה מדובר בעשרות אלפי אנשים אלא במאות ספורות", אמרה ילנה סופובינה, פרשנית פוליטית לענייני המזרח התיכון. "פינוי הרוסים מסוריה יהיה קשה פי מאה", אמרה.

הרוסים שחיים בסוריה הם תוצאה של ניסוי שהחל ב‑1963 עם עליית מפלגת הבעת' לשלטון. הסובייטים הציעו השכלה לסטודנטים מצטיינים מאסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית, שצורפו לקבוצות עבודה ובילוי של סטודנטים רוסים.

המטרה היתה יצירתה של אליטה אינטלקטואלית כלל עולמית ופרו סובייטית, ותוצאתה המיידית היתה חתונה. נשים צעירות היגרו מארצן כנשות רופאים, מרצים ואנשי ממשל. "הצד הסובייטי נפרד מהן והתייחס אליהן כאל ‘אבידות'", אמרה ההיסטוריונית נטליה קרילובה, שפרסמה באחרונה ספר על חיי האוכלוסייה הרוסית שחיה כיום באפריקה.

בריתות סוריות-רוסיות היו דבר שבשגרה, ולא רק מסיבות גיאופוליטיות, אמרו זוגות נשואים בראיונות. גברים סורים רבים עברו שינוי מהותי לאחר שחיו ברוסיה, ורצו בין השאר לחסוך את דמי המוהר הנהוגים במזרח התיכון. מחמוד אל-חאמזה, שפגש את אשתו נאדז'ה במוסקווה ב‑1971, אמר כי כדי להתחתן עם סורית, "עליך להיות בעל דירה, לשלם כסף, לקנות תכשיטי זהב... לאישה רוסיה אתה צריך לקנות רק טבעת נישואים".

לנשים הסובייטיות היו סיבות משלהן שבגללן רצו להינשא לסורים שאינם שותים, ושבזכות קשרי מפלגת הבעת' הסוציאליסטית עם הקומוניסטים, יכלו לבקר ללא הגבלה בברית המועצות. גל נישואים חדש גאה לאחר קריסת הקומוניזם, כשנשים צעירות חיפשו דרך להימלט מהתוהו ובוהו הכלכלי.

"שכל העולם ישמע. הגברים הרוסים, אולי לא כולם אבל יותר ממחציתם, הם נערי ליווי", אמרה רוקסנה דז'ניד, שנישאה לאיש עסקים סורי ב‑2000, וחיה עמו במוסקווה. הרווח היה גם של בעלה, לדבריה, כיוון שנמלט מקשרי המשפחה המלחיצים שמהווים חלק מהנישואים לכלה סורית.

"אם תתעורר מריבה, האשה הרוסייה תבכה. לכל היותר תגיד לחברה שבעלה הוא ‘כזה וכזה'. אשה ערבייה, לעומת זאת, תכנס את כל משפחתה, או שתברח מהבית לבית חמותה או גיסתה ותתחיל לצרוח", אמרה.

טהא עבד אל-וואחד, עיתונאי שנישא לרוסייה וגר ליד דמשק, אמר שהתופעה בלטה במידה כזאת, עד שצעירים שמעולם לא ביקרו ברוסיה "התחילו להתקשר אלינו ולבקש שנעזור להם להתחתן עם רוסייה".

המשפחות הרוסיות-סוריות נקלעו לבעיה לפני 16 חודשים, כשממשלת אסד יצאה נגד מתנגדי המשטר. האופוזיציה הפכה מאז לתנועת מרי חמושה. רוסיה, שתומכת בנחישות בממשלת סוריה, ממשיכה לספק לאסד נשק ומסכלת את המאמצים הבינלאומיים שמטרתם להדיחו.

גם הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית מגינה על ממשלתו החילונית של אסד, בטענה כי היא מגינה על המיעוטים הדתיים ופועלת כמגן נגד האיסלאם הקיצוני. בפברואר, לאחר שרוסיה הטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, בה נדרש אסד לפרוש, התלונן נציג הכנסייה האורתודוקסית בסוריה בפני כתב אינטרפאקס, ואמר כי הקהילה שלו "נעלמת", כיוון שהמשפחות הרוסיות עוזבות את סוריה, השגרירות סגרה את בית הספר שהפעילה ו"הנשים שלנו סופגות עלבונות באחדים מרובעי דמשק".

מקור בקונסוליה הרוסית בסוריה שביקש להישאר בעילום שם, אמר שעד כה נרשמו בשגרירות כ‑9,000 רוסים, על אף שמספר אזרחי רוסיה בסוריה מוערך בכ‑30 אלף. לדבריו, אין כיום תוכניות לפינוי הרוסים, אולם הוסיף כי אם יהיה צורך בכך, הם יפונו למקום מבטחים באוטובוסים.

מבצע מסוג זה יהיה קשה, כיוון שנשים רבות הן אזרחיות אוקראינה, בלארוס ומולדובה, מדינות שללא ספק יבקשו סיוע ממוסקווה כדי לחלץ את אזרחיהן, אמרה סופונינה. לדבריה, היא מכירה עשרות משפחות שבשבועות האחרונים שלחו את הנשים והילדים לרוסיה. היא ציינה כי גורמים רשמיים עוסקים יותר ויותר בסוגיה זו. "אפשר למתוח עליהם ביקורת בגין טעויות שעשו, אבל במוסקווה הבחינו מזמן שמדובר בבעיה כואבת", אמרה. סיבוך נוסף נובע מהעובדה שלאחר 50 שנות נישואים בין אזרחי שתי המדינות, קשה לקבוע מיהו רוסי ומי לא.

סווטלנה זייצבה המתגוררת בעיר הנמל טרטוס, פגשה את בעלה באוניברסיטת לנינגרד, כשהייתה בת 19. לה ולחברותיה היה רק מושג קלוש על החיים במדינות אחרות. "בברית המועצות כולם היו ידידים, אחים", אמרה. לדבריה, שישה חודשים לאחר שנפגשו הבינו שהם מאוהבים, ושלא יוכלו לחיות בנפרד. היא הוסיפה כי "אבל כיום, בגילי המופלג, אני חייבת לומר שכמובן עדיף להתחתן עם בן ארצך".

עבור זייצבה בת ה‑62, אם לשלושה וסבתא לארבעה, השאלה אינה רלוונטית. היא מקווה שהסכסוך יסתיים, אבל, אם זה יידרדר למלחמה, היא תעדיף להישאר בסוריה. "אין דרך אחרת. הפכנו לחלק מהמקום הזה. הילדים שלנו כאן והם אזרחים סורים. כך גם הנכדים. כל מה שיש לנו נמצא כאן".

ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ