חילוקי דעות בפרלמנט האירופי על חוקיות מעצרים מנהליים

למורת רוחם של ארגוני זכויות האדם קבעה שרת החוץ קתרין אשטון כי "אי אפשר להוקיע באופן גורף את המעצר כבלתי חוקי". זאת בניגוד לעמדת הפרלמנט

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
עמירה הס

הפרלמנט האירופי ושרת החוץ של הנציבות האירופית חלוקים בדעתם לגבי סוגיית המעצר המינהלי: ב-5 ביולי הצביע הפרלמנט בעד החלטה הקוראת לישראל "לשים קץ למעצר המינהלי - מעצר בלא אישום פורמאלי ובלא משפט של פלסטינים בידי הרשויות הישראליות". יום לאחר מכן, התקבלה תשובת שרת החוץ קתרין אשטון לשאילתא שהגישו לה כחמישה חודשים קודם לכן שני חברי פרלמנט מרשימת הירוקים, שבה היא קובעת - אם כי בניסוח פתלתל במיוחד - שאין מדובר עקרונית בנוהג בלתי חוקי.

החלטת הפרלמנט האירופי התקבלה במסגרת הדיון על מדיניות האיחוד האירופי בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. ההחלטה חרגה מניסוחים מקובלים שקוראים ל"צמצום המעצרים המינהליים", וזאת משום שהחוק הבינלאומי אינו פוסל את הנוהג עצמו אלא רק קורא להגבלת השימוש בו. בארגונים "רופאים לזכויות אדם" ו"א-דמיר, להגנה על אסירים וזכויות האדם" התקבלה ההודעה בסיפוק. בחודשים האחרונים הם עדכנו בהתמדה את חברי הפרלמנט האירופי בהתפתחויות שביתת הרעב של העצירים המינהליים, והדיון בפרלמנט התקיים ברקע טענות פלסטיניות, שההסכם בין השב"כ לשובתי הרעב אינו מקוים במלואו, בייחוד בנוגע לשחרור העצירים המינהליים. תשובתה של אשטון, יום לאחר מכן, מלמדת על הפער בין התפיסות של מוסדות האיחוד האירופי השונים.

השאילתא הופנתה לאשטון בעקבות שביתת הרעב הראשונה של העציר המינהלי חדר עדנאן. שרת החוץ התמהמהה בתשובתה זמן רב מהמקובל, ובתשובתה כתבה כי "בלי לקבוע בכל מקרה פרטי מהו הרקע למעצר המינהלי והבסיס החוקי לו, אי אפשר להוקיע באופן גורף את המעצר כבלתי חוקי".

חאדר עדנאן חוגג את שחרורו ממעצר מינהליצילום: אי–פי

לדבריה, "הדבר כולל קביעה של חוקיות משך הזמן של המעצר. בכל מקרה, מעצר מינהלי - כשהוא מגובה כראוי בבסיס חוקי - אינו פועל בחלל ריק חוקי ובין היתר נדרש לספק הזדמנות לביקורת של הדרישה להארכת מעצר על ידי הרשויות המוסמכות". היא הזכירה עם זאת בתשובתה שבפברואר כבר הביעה את דאגתה על השימוש הנרחב שעושה ישראל במעצר מינהלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ