המעצר בקפריסין |

כשאיראן נלחצת, ישראל משלמת את המחיר

ככל שהלחץ הבינלאומי על טהראן הולך וגובר, כך תגבר המוטיבציה שלה לבצע פיגועים בחו"ל. ישראל צריכה לקחת זאת בחשבון

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

התקשורת הקפריסאית לא סיפקה אתמול (ראשון) מידע ממשי חדש בפרשת מעצרו של האזרח הלבנוני, שנעצר באי בחשד לתכנון פיגועים נגד מטרות ישראליות. על פי מה שבכל זאת דווח, שברשות האיש נמצאו צילומים של אתרים שבהם מבלים ישראלים ולוחות זמנים לטיסות מישראל, ספק אם מדובר בשלב מתקדם במיוחד של התוכנית. ובכל זאת, אם אכן מדובר בניסיון של חיזבאללה לפוצץ מטוס או אניית נוסעים ישראלית, כפי שנטען, מדובר ברעיון שאפתני במיוחד.

בסדרי העדיפויות של אגף האבטחה בשב"כ, ההגנה על התעופה הישראלית מצויה במקום גבוה מאוד, אחרי מניעת התנקשות נוספת בראש ממשלה ולצד הגנת שגרירויות ישראל בחו"ל. אילו הצליח מהלך כזה מצד חיזבאללה, ארגון עם שם וכתובת, הדבר היה שקול כמעט להכרזת מלחמה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהכרזה שנייה בעניין בתוך פחות מיממה, האשים אתמול במפורש את איראן באחריות לתוכנית. הפיגוע שיזם חיזבאללה, אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, "נעשה בחסות איראן. זה חלק מתוכנית איראנית, שהיא יצואנית הטרור הגדולה בעולם". נתניהו, במתכוון, אינו עושה אבחנה בין איראן לשליחיה. ההערכה הרווחת במערב היא שחלק ניכר מהפיגועים שיוזמת איראן ברחבי העולם אכן מתבצעים כקו-פרודוקציה עם מערך פיגועי חו"ל של חיזבאללה.

באחדים מהמקומות שבהם סוכלו ניסיונות פיגוע איראנים בשנה האחרונה - תאילנד, הודו, גיאורגיה, אזרבייג'אן, קניה - עלו הערכות בדבר מעורבות תורמת של חיזבאללה. בפברואר, כשנכשל גל פיגועים של משמרות המהפכה נגד יעדים ישראליים באסיה, יוחסו הכישלונות ללהיטות איראנית לייזום מהיר של פיגועים, נקמה על סדרת התנקשויות במדעני גרעין בטהראן.

האם המשמעות, לנוכח הדיווחים מקפריסין, היא שחיזבאללה, וחשוב מכך האיראנים, מחפשים כעת מלחמה? אין ספק שטהראן בלחץ. שלטונו של שותפה העיקרי, נשיא סוריה בשאר אל-אסד, מתנדנד, אולי אף מתקרב לסופו. התקווה האיראנית לניצול הטלטלה בעולם הערבי ליזום מהפכה בבחריין שבה קיים רוב שיעי, נכזבה בינתיים. ואילו הלחץ הבינלאומי על שלטון האייתוללות, עם החמרת סנקציות הנפט האירופיות ב-1 ביולי, הולך וגובר. אין זה מפליא שהמשטר מנסה להטיל מגבלות על סיקור התקשורת האיראנית בדבר השלכות הסנקציות על כלכלת המדינה.

כל אלה יוצרים לחץ ורצון בפעולות הסחה שיסיטו את הדיון לזירות אחרות. חלק מהקיטור משחררים כנראה בפרובוקציות, האחרונות שבהן נחשפו בקפריסין, באזרבייג'אן ובקניה. ככל שהלחץ הבינלאומי על איראן יגבר, ישראל צריכה לקחת בחשבון, נוסף לפיגועים נגד יעדים שלה בחו"ל, גם אפשרות להצתת גזרות מקומיות: פיגוע מלבנון או ניסיון יומרני לפגיעה מכיוון רצועת עזה. איראן משחקת כאן משחק מסוכן מאוד, שאת חלקו השני אפשר לראות באיומים התכופים מצדה לשבש את אספקת הנפט ממדינות המפרץ, בעוד ארצות הברית אוגרת בשקט ובהדרגה צי לא מבוטל סמוך למפרץ הפרסי.

מעניין שבתקופה האחרונה ההנהגה הישראלית הנמיכה מאוד את עוצמת האזהרות כלפי איראן. למעשה, האיום האחרון נשמע דווקא כלפי חיזבאללה ולבנון, מצד בכיר בצה"ל. אבל כשהדילמה הישראלית באשר לגרעין מתומצתת בימים לסיסמה בת שלוש מלים - פצצה או הפצצה - צריך לקחת בחשבון את קיומו של תרחיש נוסף: שמהלך איראני לא לגמרי מחושב, במפרץ או בחזית אחרת, יצית עימות עוד לפני שמישהו יוציא לפועל תקיפה צבאית של אתרי הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ