הותר לפרסום: השב"כ עצר חולייה שתכננה לחטוף חיילי צה"ל לשם מיקוח

החולייה, שמזוהה עם החזית העממית, תכננה ליצור קשר עם משפחות אסירים בכירים כמו מרוואן ברגותי ואחמד סעדאת ולגבות מהם כסף בתמורה לחייל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שירות הביטחון הכללי חשף יחד עם צה"ל ומשטרת ישראל חולייה שתכננה לחטוף חייל צה"ל ולהתמקח על שחרורו בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים. לפי השב"כ, בראש החוליה עמד רג'ב צלאח אלדין, בן 52, תושב הכפר חיזמא ומזוהה עם ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין. מהחקירה של החולייה עולה כי אנשיה תכננו את החטיפה לפרטים: הם התכוונו לעצור את כלי הרכב שברשותם בסמוך לחייל, להכניסו באלימות לתוך רכבם, ולהכותו באמצעות צינור ברזל שהחזיקו מבעוד מועד ברכב. בנוסף, הם הצטיידו באזיקונים כדי לקשור את ידיו ולהשתמש בבד לכיסוי עיניו או פניו.

חברי החולייה תכננו להחזיק את החייל החטוף במערה באזור הכפר או בדירת מסתור, ולאחר מכן לפנות לבני משפחות של אסירים בכירים המוכרים בישראל – דוגמת מרואן ברגותי או אחמד סעדאת, כדי לגבות מהם כסף בתמורה לחייל החטוף וכדי שזה ישמש קלף מיקוח לשחרור אסירים. כמו כן, מציינים בשירות כי החולייה ערכה מספר ניסיונות כדי לבחון את מהלך החטיפה ואף ניסתה כמה פעמים לבצע את החטיפה, ללא הצלחה.

כך לדוגמה, ב-4 בינואר נסעו חברי החולייה באזור מח'מאס, אז הבחינו במתנחלת שעמדה לבדה בצומת במקום. שניים שנסעו ברכב החוליה עשו פניית פרסה, וכאשר עברו לידה התלבטו אם לחטוף אותה. לאחר שדנו בנושא, הם החליטו כי ברצונם לחטוף חייל בלבד, ולא אזרח יהודי. לאחר מכן, נסעה החוליה לצומת מעלה אדומים, אך מאחר וחבריה לא הבחינו בחיילים ליד הצומת, שבו לביתם בכפר. יומיים לאחר מכן הגיעו חברי החוליה שוב לצומת, אך לא הבחינו בחיילים גם לא בתחנת הדלק הסמוכה, ושבו על עקבותיהם. מקרה דומה אירע גם בסוף חודש דצמבר, וגם אז לא איתרה החולייה חיילים במקום.

בשב"כ הסבירו כי בגלל שהחויליה לא הצליחה לאתר חיילים בצומת מעלה אדומים, שקלו חבריה לבצע פיגוע חטיפה בתוך ישראל, באחת מתחנות האוטובוס שבין ירושלים לתל אביב, ולאחר מכן להבריח את החייל החטוף לתוך הגדה המערבית.

במהלך חודש מאי נעצרו שני חברי החוליה – אלדין ונציף סעיד, והם עצורים עד תום התהליכים המשפטיים בעניינם. בשב"כ הדגישו כי מעצרם הוביל ל"סיכול המשך ניסיונותיהם למימוש פיגוע חטיפה". נגד חברי החולייה הוגש לבית המשפט הצבאי ביהודה כתב אישום, המייחס להם שלושה ניסיונות לביצוע חטיפה בנסיבות מחמירות. מהשב"כ נמסר כי "פעילותה של החולייה מצטרפת למספר מקרים שנחשפו לאחרונה, מהם ניתן ללמוד על מאמץ שעושות חוליות של החזית העממית לשחרור פלסטין במטרה להביא לשחרורו של אחמד סעדאת, מנהיג הארגון הכלוא בישראל. הפרשה אף שבה וממחישה את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור הפלסטיניים לבצע פיגועי חטיפה ואת רמת האיום הנשקפת מכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ