בדרך להכשרה |

52 אלף שקל לאדריכל לתכנון מאחז

במאחז גבעת סלעית שבצפון בקעת הירדן גרות כיום כ-20 משפחות. הוא הוקם ב-2001 על קרקע ציבורית, אך הכביש והגדר שלו על אדמות פלסטיניות פרטיות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משרד הביטחון שכר אדריכל לבנייה כצעד ראשון בדרך להכשרת המאחז גבעת סלעית בבקעת הירדן. המאחז כלול ברשימת 26 המאחזים שנבנו לאחר מארס 2001 ושממשלת שרון התחייבה בפני הממשל האמריקאי שייהרסו. בכך מתחילה הממשלה לממש הלכה למעשה את הבטחותיה למתנחלים ומגבירה את הבנייה בגדה.

לפני שבועיים החליטה ההסתדרות הציונית לחדש את התכנון האדריכלי לגבעת סלעית ושכרה אדריכל ב-52 אלף שקל. הדבר נעשה על דעת משרד הביטחון. שכירת האדריכל היא צעד ראשון בדרך להלבנת המאחז, המותנה כמובן בקידום תוכניות בנייה. 

המאחז הוקם בספטמבר 2001, בצפון בקעת הירדן, ליד היישוב מחולה. הוא קם לזכר בת ההתנחלות מכורה, סלעית שטרית, שנורתה למוות בכביש הבקעה על ידי אנשי הג'יהאד האיסלאמי. במאחז מתגוררות כיום כ-20 משפחות. לפי דו"ח שפיגל על בניית המאחזים, שהזמין ראש הממשלה אריאל שרון ב-2004, המאחז בנוי על קרקע של המדינה אך הכביש שלו והגדר חורגים ויושבים על אדמות פלסטיניות פרטיות. בעבר היתה תוכנית להקים שכונה של מחולה במקום. ב-2002 שכרה ההסתדרות הציונית אדריכל לתכנון המקום אך ב-2004 בוטלה העסקת האדריכל.

בהסתדרות הציונית אישרו את דבר שכירת האדריכל. דוד אלחייני, ראש מועצת בקעת הירדן, אמר ל"הארץ" כי "עשר שנים אחרי הרצח, הגיע הזמן שיוסדר המעמד של היישובים שאושרו. סלעית יושבת על אדמות מדינה". הלבנת גבעת סלעית היא חלק מתנופת בנייה המתקיימת היום בהתנחלויות.

יריב אופנהיימר מזכ"ל שלום עכשיו, אמר בתגובה לשכירת האדריכל ולקידום הלבנת המאחז כי "סדר העדיפויות של הממשלה נשאר נאמן אך ורק להתנחלויות. לא דיור ציבורי, לא עזרה למחוסרי דיור, רק הרחבה והכשרה של מאחזים והתנחלויות בשטחים. את המחיר הבינלאומי והסכנה לשתי המדינות אנחנו נשלם".

השבוע ידונו במינהל האזרחי בקידום תוכניות לבניית 475 יחידות דיור ביקיר, אורנית ועץ אפרים. אלה מצטרפות ליחידות הדיור שניתנו כאתנן למתנחלים בתמורה לפינוי שקט של גבעת האולפנה

בראשית כהונת ממשלת נתניהו חזר שר הביטחון אהוד ברק על ההצהרה בדבר הצורך לעמוד בהתחייבות להריסת המאחזים, אך זו התמוססה עם ההחלטה של נתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, בנובמבר 2009. במערכת הביטחון אומרים כי ממשל אובמה איבד עניין בהתחייבויות אלה, ומבחינתו אין הבדל ממשי בין מאחז לבין העיר אריאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ