היועמ"ש: תושבי מגרון הגרים על אדמות שנרכשו לאחרונה לא יפונו

17 משפחות עתרו לבג"ץ בטענה שחברה בבעלות מועצת מטה בנימין רכשה חלק מהאדמות. במערכת הביטחון נחושים לפנות את המאחז ב-1 באוגוסט

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין גיבש חוות דעת לפיה שליש מתושבי מגרון שבתיהם נמצאים על אדמות שנרכשו לאחרונה יוכלו להישאר בבתיהם. חוות הדעת תוגש לקראת הדיון בשבוע הבא בבג"ץ בעניין.

לפני שבועיים עתרו 17 משפחות, המהוות שליש מתושבי המאחז, לבג"ץ בבקשה להתיר להם להישאר במקומם. התושבים טענו כי חברת "אל ווטן" שבבעלות המועצה האזורית מטה בנימין רכשה חלקים מאדמות המאחז, ובכך נשמט הטיעון המרכזי שהם נמצאים על אדמה שאינה בבעלותם.

ועדת השרים לענייני התיישבות תתכנס היום (ג') לדון בעניין המאחז במגרון. בדיונים פנימיים שהיו במערכת הביטחון סוכם כי עמדתה היא שבכל מקרה יש לקיים את פסק הדין ולפנות עד ה-1 באוגוסט את כל תושבי המאחז. לגבי החלקות שנרכשו, תיעשה בדיקה אם הרכישה כשרה. אם כן, תיבדק האופציה לאפשר נוכחות אזרחית מסוימת במקום.

עם זאת, גורם במשרד המשפטים אמר ל"הארץ" כי מבחינה משפטית, אם החלקות נרכשו כדין ניתן יהיה לאפשר למי שביתו נמצא עליהן להמשיך ולהתגורר במקום. את הבתים שנמצאים על חלקות אחרות במקום יש להרוס. עמדה זו הועברה לדרג המדיני, ועל בסיסה תגובש תגובת המדינה, שאמורה להיות מוגשת לבית המשפט מחר.

ילדים במגרון. הדיון בבג"ץ ייערך בשבוע הבאצילום: דניאל בר און

כל שינוי בפסיקה של בג"ץ מצריך קבלת אישור מהשופטים. עד עתה הוביל נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס קו לפיו אין לשנות פסקי הדין שניתנו, ללא קשר להתרחשויות בעניינם. הדיון בעניין יתקיים ב-22 ביולי.

עו"ד מיכאל ספרד, בא כוח "שלום עכשיו", התקשה להעריך שעמדה זו תישאר בעינה לאור החומר שהועבר לפרקליטות המדינה. "אם זו העמדה, זו תהיה האינדיקציה לכך שהזובור שהימין ערך לפרקליטות בחודשים האחרונים הצליח", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ