עמירה הס
עמירה הס

רשויות החמאס בעזה הוציאו הבוקר (שלישי) להורג בתלייה שלושה פלסטינים שהורשעו ברצח בכוונה תחילה, כך הודיע משרד הפנים בעזה בהודעה לעיתונות. לפי ההודעה, ההוצאה להורג בוצעה בהסתמך על ההלכה והדת והחוק הפלסטיני.

שלושת המוצאים להורג, שהוזכרו בהודעה רק בראשי התיבות של שמותיהם, הורשעו במעשי רצח שבוצעו ב-2004, 2009 ו-2010. אחד מהם רצח את בן דודו, השני את קרובת משפחתו שהיתה מורה במקצועה, והשלישי רצח על רקע גניבת מכשיר טלפון נייד.

גזר הדין ניתן בערכאה משפטית נמוכה, ושתי ערכות משפטיות עליונות יותר אישרו אותו. מחלקת יישום פסקי דין בתביעה הכללית בעזה פיקחה על הליך ההוצאה להורג.

בהודעה של משרד הפנים בעזה נמסר כי ההוצאה להורג בוצעה "בהסתמך על הלכתנו (השריעה) ודתנו ועל פי מה שנקבע בחוק הפלסטיני". עם זאת, לפי החוק הפלסטיני גזר דין מוות חייב באישורו ובחתימתו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) - אך רשויות החמאס בעזה לא טורחות להגיש גזרי דין מוות לאישור עבאס. הוא מצדו אינו מכיר בחוקיות מערכת המשפט בעזה, שהתפתחה כמערכת משפט נפרדת מזו של הגדה המערבית לאחר שהוא הורה לשופטים ולפקידים שבה שלא לשרת תחת ממשלת החמאס.

לפי הודעת משרד הפנים, אנשי המשרד ביררו לפני ביצוע ההוצאות להורג אם קרובי הנרצחים מוכנים למחול לרוצחים, אך הקרובים ביקשו שגזר הדין יבוצע.

באפריל השנה הוצאו להורג בעזה שלושה תושבים אחרים - האחד הורשע בשיתוף פעולה עם ישראל והשניים האחרים ברצח בכוונה תחילה. מאז 2009, רשויות החמאס הוציאו להורג 35 תושבי הרצועה (הוצאות להורג לא בוצעו בין 2006 ל-2009). לפי המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, מאז הקמת הרשות הפלסטינית הוטלו 127 גזרי דין מוות - 25 בגדה המערבית ו-102 ברצועת עזה. רובם הגדול יצאו לבסוף אל הפועל. בעקבות ביקורת פנימית וחיצונית על עונש המוות, הוקפאו בגדה המערבית ההוצאות להורג מאז 2005, עם בחירתו של מחמוד עבאס ליו"ר הרשות הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ