גילי כהן
גילי כהן

בתשובה לעתירה המבקשת להורות על פתיחת חקירה פלילית לבדיקת נסיבות מותה של פלסטינית שמתה משאיפת גז בהפגנה בבילעין, מתבססת המדינה על דו"ח של המינהל האזרחי המעלה ספקות בכך שמותה נגרם עקב שאיפת גז מדמיע. זאת, בשל העובדה שקבורתה התרחשה באופן שקט, "ללא התלהמות כפי שהם נוהגים לעשות ל'שהידים'".

ג'וואהר אבו רחמה מתה ב-1 בינואר 2011, לאחר שיום קודם לכן נפגעה משאיפת גז בעת פיזור הפגנה בבילעין נגד גדר ההפרדה במקום. לאחר מותה, החלה מלחמת גרסאות על הנסיבות לאירוע: בעוד בני משפחתה טענו כי מתה בבית החולים ברמאללה לאחר שספגה מנה משמעותית של גז, בצבא טענו כי לא נכחה בהפגנה וכי ישנה אפשרות שחלתה בסרטן הדם.

דו"ח המינהל האזרחי, המפרט ממצאים ראשוניים מתחקיר האירוע, צורף לתגובה המקדמית לעתירה שהוגשה מטעם הוועדה העממית של הכפר ואמה של אבו רחמה, בסיוע "יש דין". היום יתקיים בבג"ץ הדיון הראשון בעתירה, הדורשת לחייב את הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פלילית של נסיבות מותה של אבו-רחמה.

בדו"ח המינהל מתואר כי "הגופה הועברה מיחידת הטיפול נמרץ בבית החולים ישר לקבורה, שהתרחשה באופן שקט יחסית, ללא התלהמות כפי שהם נוהגים לעשות ל'שהידים'". עוד נכתב בו על ידי מתאמת הבריאות במינהל האזרחי, דליה בסה, כי "החומר הרפואי שקיבלנו היה כתוב בכתב יד ברור ומסודר ובהיקף מלא - שלא כמקובל אצלם, ובאופן תמוה", כותבת בסה. "בדרך כלל החומר הרפואי שאנו מקבלים מהם הוא מתומצת ונכתב כלאחר יד, במהירות המתאימה לאירועים מסוג זה ואנו מקבלים גם צילומי רנטגן... וזאת על מנת להוכיח את אשמת כוחותינו".

ג'וואהר אבו רחמה

דברים אלו מופיעים בתגובה המקדמית מטעם המשיב - הפרקליט הצבאי הראשי - שנכתבה על ידי הילה גורני, סגנית בכירה בפרקליטות המדינה, ויצחק ברט, סגן בפרקליטות המדינה. לפי התגובה, בבדיקה שערך המינהל האזרחי לבחינת נסיבות מותה של אבו-רחמה "התבררו כמה עובדות שהיה בהן כדי להטיל ספק משמעותי בנכונות הגרסה לפיה מותה של המנוחה נגרם כתוצאה משאיפת גז מדמיע".

עורכי הדין של משפחת אבו רחמה, מיכאל ספרד ואמילי שפר, אמרו כי "התעקשותו של הפצ"ר גם היום, שנה וחצי לאחר מותה הטראגי של ג'וואהר, למנוע בירור של העובדות שהביאו למוות, מטרידה ומסוכנת. החשיפה כעת, שההחלטה התבססה בין היתר על התרשמות בלתי מקצועית ומלאה בדעות קדומות של מתאמת הבריאות במינהל האזרחי, מטילה צל כבד עוד יותר על ההימנעות מחקירה".

עמדת הפרקליטות היא כי יש לדחות את העתירה המבקשת להורות על פתיחה בחקירה פלילית לבירור נסיבות מותה של אבו רחמה, מאחר ולא עולה חשד לביצוע עבירה שכזו הקשורה למותה. לפי ממצאי התחקיר שנערך בפיקוד המרכז, היא נפגעה מגז ופונתה לבית החולים, שם קיבלה זריקת אטרופין במינון גבוה במיוחד של 83 מיליגרם - פי שמונה מהמנה המקובלת המומלצת לטיפול בנפגעי גז. במסגרת התחקיר, מוסבר כי הכוח הצבאי שפעל בבילעין נהג בהתאם להוראות הפתיחה באש, ונקט אמצעים לפיזור ההפגנה במקום, שתאמו את הנסיבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ