פיצוץ באוטובוס של תיירים ישראלים בבורגס שבבולגריה

אוטובוס שהיה בדרכו משדה התעופה לעיירת הנופש נפגע. לפי התקשורת הבולגרית, ישנם במקום 7 הרוגים. נתניהו: "זו מתקפת טרור איראנית, ישראל תגיב בעוצמה"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

23:35: מקור במשרד החוץ ציין כי מהמידע העדכני שבידי משרד החוץ עולה שבפיגוע נהרגו חמישה בני אדם ונפצעו 32.

23:31: שליח חב"ד בבולגריה, הרב יוסף סלומון, אמר ל"הארץ" כי "אנשי חב"ד הגיעו לבית החולים ולשדה התעופה ומדווחים על פצועים רבים שפזורים במחלקות השונות". לדבריו, "ישנם מספר פצועים שמאושפזים בטיפול נמרץ אבל לא נותנים לנציגי חב"ד להיכנס למחלקה. הבולגרים די בהלם מכל הסיפור והם לא יודעים איך להתמודד עם זה ולא משתפים במידע".

23:15: ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, התקשר הערב לנתניהו וביקש להביע את תנחומיו על מותם של התיירים הישראלים בהתקפת הטרור בבורגס. בשיחה ציין בויקו כי ההתקפה היא לא רק נגד ישראל אלא גם נגד בולגריה, והשניים סיכמו ששתי המדינות ישתפו פעולה באופן הדוק בחקירת האירוע.

22:41: לוח הטיסות בנתב"ג חוזר לסדרו, והטיסות שעוכבו ימריאו בשעות הקרובות באישור מיוחד של מנהל רשות התעופה האזרחית, גיורא רום. אם יהיה צורך, הן גם תמראנה בין 2 ל-5 לפנות בוקר, שעות בהן שדה התעופה אינו פועל בדרך כלל.

22:34: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, גינה בחריפות את "ההתקפה הברברית של טרוריסטים" בבורגס.  

22:32: הרמטכ"ל בני גנץ הורה לפיקוד העורף, לחיל האוויר ולחיל הרפואה להיערך להוצאת מטוס ובו צוות רפואי של חיל הרפואה, לטיפול ולהבאת נפגעי הפיגוע בבורגס לישראל. על פי הנחיית הרמטכ"ל, מטוס הסיוע צפוי לצאת הלילה. הכוח הרפואי המוטס יכלול רופאים מומחים בתחום הטראומה, אורתופדיה, טיפול נמרץ, כירורגיה, כוויות וילדים.

22:21: איציק לוי, מנהל מסעדה של חב"ד בבורגס, סיפר כי רוב הנוסעים הישראלים שלא נפגעו בפיצוץ נמצאים עדיין בנמל התעופה. הוא העריך כי מדובר ביותר מ-100 נוסעים. לדבריו, המשטרה הבולגרית לא מאפשרת להם לעזוב את נמל התעופה עד שימסרו עדות. "אנשים לא נראו כל כך מבוהלים, נראו קצת זועמים. חלק רוצים לחזור לארץ ולא מעניין אותם כלום. חלק רוצים להישאר", אמר לוי בשיחה עם "הארץ". לוי ציין כי אנשי בית חב"ד מספקים לנוסעים אוכל כשר. "לקח לי שעתיים להיכנס עם האוכל. שוטר בולגרי שאמרו לו לא להכניס אף אחד לא נתן לנו להיכנס. לא ידענו כמה אנשים יש שם. מה שהבאנו לא הספיק לכלום. עכשיו אנחנו מביאים להם עוד פעם. אני מקווה שייתנו לנו להיכנס מהר יותר. אנחנו עוזרים להם בכל מה שאפשר לעזור".

22:10: שר החוץ הבולגרי, ניקולאי מלדנוב, אמר כי "בולגריה תעשה כל שביכולתה לוודא את נסיבות המקרה המזעזע הזה".

22:02: נשיא בולגריה, רוסן פלוונלייב, הגיע לזירת הפיגוע בבורגס.

21:36: ארגון חיזבאללה הכחיש כל קשר לפיגוע. נציג של הארגון אמר לכלי תקשורת בלבנון כי "אין לנו קשר לאירוע. הנקמה על מות עימאד מורנייה לא תהיה פגיעה בתיירים".

21:25: נמל התעופה בן גוריון ייפתח הלילה (חמישי) להמראות מטוסים בין שתיים לחמש לפנות בוקר, שעות בהן הוא סגור בדרך כלל. המהלך החריג יאפשר את המראת 11 הטיסות שעוכבו הערב, בעיקר ליעדים במזרח אירופה ואגן הים התיכון.

21:21: ציפורה מאני מירושלים, שנמצאת בשדה התעופה בבורגס והיתה עדה לפיצוץ סיפרה כי "לפני שעלינו לאוטובוס עישנו כמה דקות מחוץ לאוטובוס. אחרי כמה דקות שמענו פיצוץ גדול, ראיתי דברים עפים ועשן וברחנו לצד השני". לדבריה, האוטובוס בו אירע הפיצוץ לא היה מלא. "לא אמרו לנו מה עושים איתנו ואם מחזירים אותנו לארץ. כרגע אנחנו מחכים בסבלנות", הוסיפה מאני.

21:19: שר החוץ הבולגרי, ניקולאי מלדנוב, הגיע למקום הפיגוע בבורגס והתקשר לשר החוץ ליברמן כדי לעדכן אותו כי מחקירת האירוע עולה שהפיצוץ אירע ממטען חבלה שהוטמן באוטובוס התיירים. מלדנוב אמר לליברמן כי 6 בני אדם נהרגו במקום, פצוע אנוש מת בבית החולים, שני פצועים קשה נמצאים בטיפול נמרץ ו-30 פצועים נוספים מקבלים טיפול בבית החולים בעיר.

21:15: שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, אמרה כי "הפיגוע הזה מקומם. זהו מעשה פחדנות". 

21:11: מנהיג מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית הבולגרית, סרגיי סטנישב, הביע את תנחומיו על הפיגוע ואמר "אין דבר בעולם שמצדיק הרג חפים מפשע. איננו יכולים להתעלם מהעובדה שישראל הזהירה אותנו בחורף האחרון מהסיכוי למתקפה כזו. הדבר המטריד ביותר הוא שהאירוע קרה בשדה תעופה, מקום שאמור להיות מאובטח ביותר".

  21:08: לדברי שר הפנים הבולגרי, חמישה בני אדם נהרגו בפיגוע ו-33 נפצעו, בהם 3 באורח אנוש. "אנחנו מכינים כרגע רשימות של האנשים שהיו על הטיסה, כדי שנוכל לזהות את הקורבנות", אמר שר הפנים.  

  20:48: סוכנות הידיעות הבולגרית "פוקוס" מדווחת כי בין הפצועים הישראלים גם ילדה בת 11 ושתי נשים בהריון שנפצעו קל. לפי הדיווח, כל הפצועים כבר פונו לבית החולים. 

  20:37: בהודעה רשמית של רשויות בולגריה נמסר כי לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בפיגוע.

  20:36: בטלוויזיה הלאומית הבולגרית דווח כי בסוכנות הנסיעות האחראית לטיסה התקבלה שיחת טלפון לפני הפיגוע, שמזהירה כי שתי פצצות הוטמנו באוטובוס.

  20:33: דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, מסר בתגובה לפיגוע: "ארה"ב מגנה בכל תוקף התקפות על חפים מפשע, בייחוד ילדים. אנחנו עומדים לצד אזרחי ישראל ובולגריה בזמנים קשים אלה. ארה"ב תתמוך בידידיה ובעלות בריתה כשהן מתמודדות עם הטרור. וכמובן, מחויבותנו לבטחון ישראל נשארת איתנה". 

  20:32: מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מרגע קבלת הדיווח הראשוני על הפיגוע, התחילו כוחות מד"א בהיערכות ליציאה לבורגס במטרה לסייע לנפגעים. חברותו של מד"א בארגון הצלב האדום מאפשרת לנו להעניק סיוע רפואי ברמה הגבוהה ביותר האפשרית לנפגעים, ולהשיבם בהקדם לישראל".

  20:27: "מערכת הביטחון תפעל בכל כוחה כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע הזה ואל שולחיהם", הבטיח הערב שר הביטחון, אהוד ברק. "מזה זמן אנו עוקבים אחרי כוונות של ארגוני הטרור, חיזבאללה, החמאס, גורמים איראנים והג'יהאד, לבצע טרור ברחבי העולם. יש לנו מאבק ארוך איתם, יש בו הרבה הצלחות, יש בו ימים קשים, היום זה יום קשה כזה. חשוב שישראלים ימשיכו לטייל בעולם, ימשיכו להסתובב בארץ וימשיכו לחיות את החיים הנורמליים חרף כל הכאב".

  20:24: כמה אתרי אינטרנט בבולגריה מדווחים כי השלטונות במדינה התעלמו מאזהרות והתרעות על פיגוע אפשרי, שהגיעו ממקורות ישראלים ורוסים. 

  20:20: ראש העיר בורגס אמר לכלי התקשורת במדינה כי 33 תיירים ישראלים אושפזו בבית חולים בעיר ותשעה ישראלים אחרים נעדרים.

  20:09: במלון בו היו אמורים להשתכן הישראלים שנפגעו בפיגוע סיפרו כי ישראלים רבים נוספים נמצאים במלון.

  20:03: בתקשורת הבולגרית מדווחים כי אחת ההרוגות בפיגוע היא מדריכת תיירות מקומית.

  20:00: מיכל, אמה של רון פרחן שטסה היום לחופשה בבורגס, סיפרה שבתה "התקשרה נסערת מאוד, סיפרה שמישהו התאבד באוטובוס ושהיא ראתה דברים עפים. היא עם שריטות ודם, והוציאו אותה דרך חלון האוטובוס". פרחן סיפרה כי בתה נסעה עם חברתה גל, לפני שהשתיים אמורות להתגייס לצבא בחודש הבא.

  19:52: סוכנות הידיעות הבולגרית "פוקוס" מדווחת על 30 פצועים, מתוכם ארבעה במצב קשה.

  19:50: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל את האחריות לפיגוע על איראן. נתניהו, שמקיים בשעות אלה התייעצויות ביטחוניות, אמר כי כל הסימנים שבידי ישראל מובילים לכך שאיראן עומדת מאחורי המעשה. "רק בחודשים האחרונים ראינו את הניסיונות של איראן לפגוע בישראלים בתאילנד, בהודו, בקניה ובקפריסין. 18 שנה בדיוק אחרי הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה, הטרור האיראני הרצחני ממשיך לפגוע באנשים חפים מפשע. זו מתקפת טרור איראנית שמתפשטת בעולם כולו. ישראל תגיב בעוצמה נגד הטרור האיראני".

  19:43: ראש העיר סופיה פנתה למשרד הפנים הבולגרי בבקשה לתגבר את האבטחה סביב שגרירות ישראל ויעדים יהודיים בבירה.

  19:40: שגריר ישראל בבולגריה, שאול כמיסה, טס ברגעים אלה יחד עם שר החוץ הבולגרי במטוס של חיל האוויר הבולגרי לבורגס, כדי ליצור קשר עם הישראלים שנפגעו ולבחון את המצב בשטח.

  19:29: מחברת התיירות "קווי חופשה", שמכרה את חבילת הנופש לבורגס, נמסר כי: "בהתאם לאינפורמציה שקיבלנו מהנציג המקומי שלנו בבורגס, אירע פיצוץ באוטובוס שהסיע תיירים שלנו באזור שדה התעופה. שלחנו לאזור שדה התעופה ולבית החולים הסמוך את כל הנציגים שלנו באזור על מנת להגיש סיוע ככל שניתן. במקביל אנו שולחים נציגים שלנו מהארץ לבורגס בטיסה הראשונה שיוצאת היום לאחר חצות מהארץ".

  19:25: עקב הפיגוע בבורגס, צפויים שיבושים בתעבורה האווירית מישראל לאירופה. רשות שדות התעופה הודיעה כי בעקבות הפיגוע ייתכנו עיכובים בהמראות מנתב"ג, וקראה לציבור להתעדכן אצל חברות התעופה. לא נמסר באילו יעדים יחולו העיכובים. 

  19:06: ראש העיר בורגס, דימיטר נוקולוב, מסר כי מטען החבלה הוטמן בתא המטען של האוטובוס. הנשיא הבולגרי, ראש הממשלה ושר הפנים יצאו מסופיה הבירה לבורגס. 

  18:58: צוות של מד"א הכולל רופאים ופרמדיקים וצוות של זק"א ייצאו לבורגס כבר הערב.

  18:56: לפי סוכנות הידיעות הבולגרית "פוקוס", 18 ישראלים פונו לבית החולים בבורגס. גורמים בבית החולים מסרו שפצועים נוספים צפויים להגיע. 

  18:50: לפי דיווח בטלוויזיה הבולגרית, מניין ההרוגים עלה לשבעה.

  18:45: משרד הפנים הבולגרי הודיע רשמית כי 3 בני אדם נהרגו בפיצוץ.

  18:42: לפי דיווחים בתקשורת הבולגרית, הפיצוץ נגרם על ידי מחבל מתאבד. באוטובוס שהתפוצץ היו כ-40 תיירים מישראל, שהיו חלק מקבוצה של חברת התיירות "קווי חופשה". במקום 3 הרוגים וכ-20 פצועים. לפי עדי ראייה האש התפשטה מהאוטובוס שהתפוצץ לשני אוטובוסים נוספים שהיו לידו. שדה התעופה בבורגס נסגר וכל הטיסות מופנות לוורנה. טיסת אל על לסופיה שהיתה מתוכננת להמריא מבן גוריון ב-19:15 וטיסת החזור מסופיה לתל אביב נדחו עד להודעה חדשה.

  18:39: שר החוץ, אביגדור ליברמן, שוחח עם עמיתו הבולגרי ניקולאי מלדנוב, שנמצא בדרכו למקום הפיצוץ. ליברמן ייכנס בקרוב הערכת מצב במשרד החוץ בירושלים. שגרירות ישראל בבולגריה נמצאת בקשר עם הרשויות במדינה כדי לקבל פרטים נוספים על האירוע. 

  18:32: מקור במשרד החוץ ציין כי יש נפגעים ישראלים. סוכנות הידיעות הבולגרית "פוקוס" דיווחה כי 3 בני אדם נהרגו בפיצוץ. מנכ"ל מד"א, אלי בין,  אישר כי יש במקום פצועים ישראלים, אך לא ברור מה מצבם.

  אתר חדשות בולגרי דיווח על פיצוץ באוטובוס ובו תיירים ישראלים היום (רביעי) אחר הצהריים בשדה התעופה בבורגס. מהמשטרה הבולגרית נמסר כי יש במקום כמה הרוגים ופצועים, אך עדיין לא ידוע כמה. לפי עדי ראיה, לפחות 10 כבאיות נלחמות בלהבות שעולות מהאוטובוס. 

  שושי, ישראלית שהיתה עדת ראיה לפיצוץ סיפרה ל"חדשות 2" כי "עברנו ביקורת דרכונים. עלינו על אוטובוס מספר 4, שמנו עליו את התיקים ואחרי שתי דקות אוטובוס מספר 2 עלה בלהבות. אנחנו התחלנו להימלט, והכניסו אותנו לחדר אבטחה". 

  בנה סיפר כי "ניצולים מהאוטובוס היו צריכים לקפוץ מהאוטובוס כדי לא לדרוך על גופות. ראינו את האוטובוס, אחד הישראלים צילם אותו. ראינו את תא המטען מתפוצץ ועולה בלהבות. מהר הכניסו את כולנו לתוך הטרמינל".

  רק בשבוע שעבר עצרו כוחות הביטחון בקפריסין אזרח לבנוני, בחשד שניסה לבצע פיגוע בלימסול נגד מטוס של חברה ישראלית או אוטובוס של תיירים ישראלים.

  השתתפו בהכנת הידיעה: ברק רביד, זוהר בלומנקרנץ, יניב קובוביץ, אלי שווידלר, רינה רוזנברג, רויטל חובל, אילן ליאור ונטשה מוזגוביה

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ