הפיגוע בבורגס

עדי ראייה מספרים על רגעי האימה

מרבית הנוסעים של הטיסה שהגיעה מישראל לבורגס מאובטחים בשדה התעופה: "לא אמרו לנו מה עושים איתנו ואם מחזירים אותנו לארץ. כרגע אנחנו מחכים בסבלנות"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

שבעה בני אדם נהרגו היום (רביעי) בפיגוע נגד אוטובוס של תיירים ישראלים בעיר התיירות בורגס שבבולגריה. ככל שחלף הזמן הצטברו יותר ויותר עדויות באשר למה שאירע.

ציפורה מאני מירושלים, שנמצאת כרגע בשדה התעופה בבורגס והיתה עדת ראייה לפיצוץ, סיפרה ל"הארץ": "לאחר שלקחנו את המזוודות התקדמנו לכיוון האוטובוס. לפני שעלינו עישנו כמה דקות. אחרי כמה דקות שמענו פיצוץ גדול, ראיתי דברים עפים ועשן וברחנו לצד השני". לדבריה, הפיצוץ אירע באוטובוס אחד, אך הוא לא היה מלא וכמה הספיקו לעלות עליו. לדברי מאני, "לא אמרו לנו מה עושים איתנו ואם מחזירים אותנו לארץ. כרגע אנחנו מחכים בסבלנות". עוד סיפרה כי בין 150 הנוסעים על המטוס היו בעיקר צעירים ומעט מבוגרים.

שושי איילר, שהיתה על אוטובוס מספר 4 סיפרה לערוץ 2 על מה שאירע. לדבריה אחרי ביקורת הדרכונים נציגי חברת "קווי חופשה", עמם נסעו פיזרו אותם לאוטובוסים. הם עלו לאוטובוס מספר ארבע וזמן קצר אחר כך נשמע פיצוץ עז מאוטובוס מספר 2. הנוסעים החלו להימלט על נפשם ולהתפזר. "נציגים ישראלים אספו אותנו והכניסו אותנו חזרה לטרמינל, היתה בהלה".

פצועה מפונה לטיפול רפואי בבורגסצילום: אי–פי

בנה גיא סיפר כי אנשים שהיו על האוטובוס שנפגע "סיפרו שכדי לא לדרוך על גופות של אנשים שהיו מוטלים על הרצפה הם היו צריכים לפרוץ את החלונות כדי לברוח מהאוטובוס". איילר סיפר כי ראה את תא המטען של האוטובוס בוער ואנשים ברחו ממנו. עוד סיפר כי הפצועים פונו במהירות לבתי החולים בעיירת הנופש. "בינתיים לבולגרים נראה שלא מזיז להם יותר מדי", אמר "לקח להם כמה דקות להביא שני מטפים קטנים לנסות להילחם באוטובוס הבוער ורק רבע שעה אחרי זה באה כבאית של נמל התעופה שלהם".

אילנית עזרן ששוהה בבורגס סיפרה כי האחיין שלה נמצא בין אלו שניצלו מהאוטובוס. היא סיפרה כי סגרו אותם בחדר נעול בטרמינל. "אין להם שם כלום, אין להם ציוד ואי אפשר לתקשר אותם. אני יודעת שכולם שם בהיסטריה, בוכים ומפוחדים, אבל אי אפשר לדבר איתם".

איציק לוי, מנהל מסעדה של חב"ד בבורגס, סיפר כי רוב הנוסעים הישראלים שלא נפגעו בפיצוץ נמצאים עדיין בנמל התעופה. הוא העריך כי מדובר ביותר מ-100 נוסעים. לדבריו, המשטרה הבולגרית לא מאפשרת להם לעזוב את נמל התעופה עד שימסרו עדות. הוא הוסיף כי ככל הידוע לו, תצא כנראה טיסה חזרה לישראל בבוקר. "אנשים לא נראו כל כך מבוהלים. נראו קצת זועמים. חלק רוצים לחזור לארץ ולא מעניין אותם כלום. חלק רוצים להישאר", אמר בשיחה עם "הארץ". לוי ציין כי אנשי בית חב"ד מספקים לנוסעים אוכל כשר. "לקח לי שעתיים להיכנס עם האוכל. שוטר בולגרי שאמרו לו לא להכניס אף אחד לא נתן לנו להיכנס. לא ידענו כמה אנשים יש שם. מה שהבאנו לא הספיק לכלום. עכשיו אנחנו מביאים להם עוד פעם. מקווה שייתנו לנו להיכנס מהר יותר. אנחנו עוזרים להם בכל מה שאפשר לעזור", אמר.

בהכנת הידיעה השתתפו רויטל חובל ואילן ליאור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ