בירושלים אין ספק: טהראן מאחורי הפיגוע בבורגס

ראש הממשלה מפנה אצבע מאשימה לעבר הגנרל קאסם סולימני, ראש גיס אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים, שמפעיל את מערך פיגועי חו"ל של איראן

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

בירושלים לא היו אמש ספקות. האצבע המאשימה הרשמית שהפנה ראש הממשלה נתניהו אל איראן, בעקבות הפיגוע שבו נרצחו הישראלים בבולגריה, מגובה, כפי הנראה, גם במידע מודיעיני מפורט יחסית. האיש מאחורי התקפת הטרור על אוטובוס התיירים בבורגס הוא הגנרל קאסם סולימני, ראש גיס אל-קודס של משמרות המהפכה האיראנים, המפעיל את מערך פיגועי חו"ל של המשמרות. משלוש הזרועות שמפעילה טהראן לצרכים אלה – משמרות המהפכה, משרד המודיעין וחיזבאללה, אנשיו של סולימני נחשבים כיום לפעילים ביותר בחו"ל. חיזבאללה מסייע לגיס אל-קודס, אך מאז חיסולו של עימאד מורנייה ב-2008, ירדה מידת האפקטיביות שלו.

גם סולימני נחל בשנים האחרונות אכזבות קשות. הפיגוע אתמול הוא הישג ראשון לאיראן ולחיזבאללה, אחרי סדרה ארוכה של כישלונות. מאז ההתנקשות במורנייה, שאיראן וחיזבאללה מייחסים לישראל, הצליחו זרועות המודיעין הישראליות, והמוסד בראשן, לסכל עשרות ניסיונות לפיגועי נקמה בכל רחבי העולם כמעט. על-פי דיווחים שונים בתקשורת הזרה, שרק בחלקם זכו לאישורים רשמיים מישראל, נחשפו וסוכלו תוכניות טרור בטורקיה, ביוון, באזרבייג'אן, בגיאורגיה, בתאילנד, בקניה ובמדינות נוספות.

רק בשבוע שעבר נחשף ניסיון איראני-לבנוני לאסוף מודיעין מוקדם למבצע, במטרה לפגוע בתיירים ישראלים בקפריסין. זמן קצר קודם לכן נעצרו איראנים בקניה, בחשד שיזמו תוכנית דומה. בפברואר רשמה איראן הצלחה קטנה, בפציעת אשת דיפלומט ישראלי בפיצוץ בהודו, אך נכשלה כשיזמה ניסיונות לפיגועים מקבילים בתאילנד ובגיאורגיה.

עשן מיתמר מהאוטובוס שהתפוצץ בשדה התעופה בבורגוסצילום: רויטרס

כל הדגלונים הללו על הגלובוס הם חלק ממאמץ מתמשך. התמריץ הראשון לנקמה היה חיסול מורנייה, אך אחריו באו גם ההתנקשויות במדעני הגרעין האיראנים והחבלות השונות בתוכנית הגרעין, שגם בהן מייחסת טהראן לישראל מעורבות פעילה, אם לא אחריות מלאה. איראן חשה עצמה מחויבת להגיב ולכן מיהרה להוציא לדרך את סדרת הפיגועים הקודמת, שכשלה בפברואר. הפעם כוונה ההתקפה, שכנראה תוכננה טוב יותר, אל הבטן הרכה שלנו – תיירים במזרח אירופה, באתר שידוע כאהוד במיוחד על ישראלים, ובו ניתן לזהות בלי קושי מיוחד את הקבוצות הנוחתות מהארץ. אגף האבטחה של השב"כ מותח גם כך את יכולותיו במשך תקופה ארוכה מאוד, בניסיון להגן על שגרירויות ישראל בחו"ל, על התעופה הישראלית בעולם ועל משלחות רשמיות.

אין שום דרך מעשית שתאפשר הענקת אבטחה מלאה לכל קבוצת ישראלים המטיילת בעולם. מה שניתן לעשות הוא לשדרג הסכמים הקיימים ממילא עם שירותי ביטחון ומשטרות מקומיות במדינות הנחשבות למסוכנות יותר ולקוות לטוב. מרבית ניסיונות הפיגוע יסוכלו כתוצאה ממודיעין מוקדם, לא בעזרת הצבת מאבטח על כל אוטובוס תיירים. אמש הועלתה רמת הכוננות ביעדים ישראלים מאובטחים בחו"ל, מתוך הנחת עבודה הגיונית, שלפיה ייתכן שמדובר פה בתחילתה של מתקפה מתואמת על כמה יעדים.

נתניהו הזהיר אמש מפני "מתקפת טרור איראנית שמתפשטת בעולם כולו" והבטיח כי "ישראל תגיב בעוצמה". ועדיין, נדמה שמי שמדמיין את מטוסי חיל האוויר ממריאים לדרכם וממטירים פצצות נקמה, על אתרי הגרעין האיראנים או על מפקדות חיזבאללה בלבנון, יצטרך להיאזר בסבלנות. הפיתוי של האנלוגיה ההיסטורית (ההתנקשות בשגריר שלמה ארגוב בלונדון, ששימשה נפץ לפתיחת מלחמת לבנון הראשונה ב-1982) קיים, אבל לא ממש רלוונטי הפעם. נראה שחיזבאללה הוא רק שחקן משנה בתקרית אתמול, ואילו כבודו של פרויקט הגרעין במקומו מונח, אך זהו עניין להכרעות מהותיות יותר, לא לנקמה זריזה על פיצוץ באוטובוס, מקומם ומרתיח ככל שיהיה.

המאבק בין איראן לישראל יימשך כנראה בעיקר מתחת לפני השטח, עד שתיפול החלטה באשר לטיפול בגרעין. מה שבכל זאת מדאיג באירועי אתמול, לצד החשש מפיגועים נוספים בחו"ל, קשור בהתגברות חוסר היציבות האזורי. כשמשטר אסד תלוי על בלימה, כשאיראן אחראית להרג ישראלים בחו"ל וישראל מתקרבת לנקודת הכרעה באשר לאופן הטיפול באיום הגרעין האיראני – הסיכויים שבקיץ הזה נוכל להתמקד במחאה החברתית ובגיוס החרדים בלבד הולכים ופוחתים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ