הפיגוע בבורגס |

מלחמה מחפשת סיבה

נתניהו, משיקוליו, מנסה להפוך כישלון מודיעיני בבולגריה להישג ולאמתלה ראויה לשלוח את צה"ל לתקוף יעדים גרעיניים באיראן

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

הוא כישלון מודיעיני של ישראל. זאת אינה האשמה, אלא עובדת חיים, במציאות קשה של מאבק מתמיד בטרור ובמדינות והארגונים שמאחוריו. מטבע המאבק, יש בו הישגים ולצדם כישלונות. ההישגים רבים יותר, הכישלונות המעטים יקרים. לולא נכשל המודיעין הישראלי, בעזרת השירותים המקומיים, בחשיפת תוכנית הפיגוע ולפיכך גם בסיכולה, היה המטה ללוחמה בטרור מפרסם אזהרת מסע בשם "בולגריה", באלפון מדינות העולם.

בהיעדר אזהרה כזו, ובלי אבטחה מוגברת בבורגוס, נכון להניח שמתכנני הפיגוע ומבצעיו הצליחו להסתיר את פעילותם - איסוף מודיעין לקראת מבצע, הכשרת מתאבד (או מטמין מטען), הגנבת אמצעי חבלה.

ישראל אינה לבדה בכישלונות כאלה. , היודע שמתנכלים לו, נפרצה (אם לא היה הוא עצמו מי שפגע כך במקורביו). אדם חשדן ומקצוען מודיעין-מסכל כאסף שווכאת נפל קורבן למזימה, ממש כפי שלפני 30 שנה הצליחו הסורים להתנקש בבשיר ג'ומאייל. אם נחדרה ליבת משטר שנלחם על חייו, קשה להלין על שבמסננת הביטחונית של ישראל נמצא חור קטלני בארץ זרה.

האוטובוס שנפגע, הערב בבורגס צילום: רויטרס

אלא שבנימין נתניהו, משיקוליו, מנסה להפוך את הכישלון להישג. שעתיים לאחר הפיגוע, הוא כבר ידע לומר ש"כל הסימנים מובילים לאיראן". זהו, כמובן, חשד מתבקש. אבל מראש ממשלה, להבדיל מפרשן, מצפים לרמה גבוהה יותר של הוכחה. עד שתהיה בידו הוכחה, מדבר נתניהו על דפוס התנהגות "בחודשים האחרונים" ברחבי תבל ועל יום השנה ה-18 לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (שלא הצדיק, מבחינתו של נתניהו, כוננות מוקדמת לפיגועים). המסקנה: "זו מתקפת טרור איראנית". השאיפה שבעקבותיה: "ישראל תגיב בעוצמה לטרור האיראני".

אפילו תתגשם משאלתו של נתניהו ויימצאו ראיות מודיעיניות לאחריות איראנית לפיגוע, לא יהיה בכך צידוק אמיתי למעבר ממערכת הצללים של מה שנראה כפיגועים הדדיים למלחמה הגדולה, זאת שלדברי אהוד ברק תפיל בישראל 500 חללים בלבד, בסך הכל פי 70 מבורגוס.

נתניהו וברק להוטים לשלוח את צה"ל לתקוף יעדים גרעיניים באיראן. חסרה להם עילה משכנעת, כי האיראנים טרם החליטו לייצר נשק גרעיני וברק אובמה עסוק עד נובמבר בעניין אחר, שאין להפריעו בקולות נפץ במפרץ הפרסי. מיט רומני, שפטרונו של נתניהו שלדון אדלסון מעוניין להושיב בבית הלבן במקום אובמה, מצטייר כמפסיד. מלחמה ישראלית-איראנית, שתאיים על הכלכלה השברירית, היא תקוותם האחרונה של יריבי אובמה.

היפלטותם של שאול מופז וסיעתו מהממשלה, חדורי רצון להיפרע ממי שחשפו את ערוותם, מכרסמת בתמיכה הפוליטית הנחוצה לנתניהו ולברק; אבל יציאתה הקרובה של הכנסת לפגרה, עוד לפני שהבחירות יוקדמו לתחילת 2013, עלולה להפיח בהם כוחות מחודשים. רב יהיה הפיתוי לחולל שרשרת גירויים ותגובות שבמערכה השלישית שלה, לאחר הגמול האיראני על הגמול הישראלי, ימריאו המטוסים מזרחה. אם זה יהיה ממש מהיר, ייחסכו גם שני עניינים מעיקים בתחילת אוגוסט - פינוי שני שלישים ממיגרון ושיגור צו ראשון לחרדים חייבי גיוס.

הפעילות האמריקאית המוגברת באזור המפרץ הפרסי, מדינית כצבאית, כולל שליחויות של היועץ לביטחון לאומי טום דונילון וגנרל ג'יימס מאטיס מ"סנטקום", פיקוד המרכז, להידברות עם מנהיגי סעודיה ומדינות אחרות, מלמדת שאובמה אינו סומך על ההגיון השולל המריית פיו עד לבחירות.

שיחת ברק אמש עם עמיתו ליאון פאנטה, המתוכנן לבקר באזור בכלל ובישראל בפרט, לא הרגיעה בהכרח את המימשל. בעקבותיה באה שיחת אובמה-נתניהו, שנועדה לניחומים אך שתוארה בפי דוברי נתניהו כממוקדת באיראן. בתולדות יחסי ירושלים עם וושינגטון עלולות שיחות כאלה, אם לא נאמרים בהן איסורים ברורים, להתפרש כ״אור ירוק״ אמריקאי לפעולה ישראלית. בהודעת הבית הלבן על השיחה הודגשה המחוייבות ״לזהות ולהביא לדין״ את מבצעי הפיגוע - פעולה ממוקדת של אכיפת חוק, לא הצדקה לגמול-רבתי. אבל הצד הישראלי נוטה, לפי נוחותו, לחטוא בשמיעה בררנית, ולא משום שדמו רותח, אלא בחשבון קר אך הרה-אסון.

כמו לבנון ב-1982, איראן היא מלחמה המחפשת אמתלה. ה"בלי" כבר מוכנה; נחוץ לה רק "קזוס". אסור להניח לנתניהו ולברק למצוא אותו בבורגוס.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ