מתחזק החשד: מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע

הלילה נחתו בבורגס שני מטוסים של מגן דוד אדום ובהם כוחות רפואה ואנשי משרד החוץ. צוותי הרפואה טיפלו ב-32 הפצועים הישראלים שעדיין נמצאים בבולגריה

ברק רביד
יניב קובוביץ
שליח "הארץ" לבורגס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
יניב קובוביץ
שליח "הארץ" לבורגס

הפיגוע נגד התיירים הישראלים אתמול בבורגס שבבולגריה בוצע על ידי מחבל מתאבד ולא על ידי מטען שהוטמן באוטובוס, כך אומר הבוקר (חמישי) מקור בכיר במשרד החוץ בירושלים. סוכנות הידיעות הבולגרית נובוניט דיווחה כי ראש ממשלת בולגריה סבור כי רוב הסיכויים שהפיגוע נעשה בידי מחבל מתאבד. בלילה התקבלו פרטים נוספים מחקירת הפיגוע שחיזקו את ההערכה.

עוד דיווחה סוכנות הידיעות הבולגרית כי מצלמות האבטחה במקום תיעדו את מי שכפי הנראה היה המחבל. על פי הדיווח, האדם הוא צעיר לבן בעל שיער ארוך לבוש חליפת ספורט ששהה באזור הפיגוע שעה לפני הפיצוץ. לאחר הפיגוע נמצאה גופתו ועליה רישיון נהיגה אמריקאי מזויף. בדיקה של האף-בי-איי העלתה כי פרטי האדם שהופיעו במסמכיו מזויפים.

בסך הכל נהרגו בפיגוע שבעה בני אדם, חמישה מהם תיירים ישראלים, אחד מהם הוא נהג האוטובוס הבולגרי והגופה השביעית שייכת למחבל המתאבד. בשעות הלילה נחתו בבורגס שני מטוסים של מגן דוד אדום ובהם פרמדיקים, אנשי זיהוי חללים של זק"א ושל המחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה וכן כמה דיפלומטים ממשרד החוץ שהגיעו לסייע לישראלים בבורגס שמעוניינים לשוב ארצה ואיבדו את מסמכיהם האישיים.

המשנה למנכ"ל משרד החוץ, גדעון מאיר, מסר כי שיתוף הפעולה עם ממשלת בולגריה הדוק ביותר גם בכל הנוגע לחקירה וגם בנוגע לטיפול בישראלים שנפגעו בפיגוע. לדבריו, ממשלת בולגריה הסכימה לשגר מטוס מיוחד מבורגס לישראל כדי להחזיר ישראלים שנותרו במקום ומעוניינים לחזור ארצה.

בלילה נבדקו כל 32 הפצועים הישראלים על ידי צוותים רפואיים מישראל. אנשי שגרירות ישראל בבולגריה יצרו קשר עם כל הישראלים שהיו על הטיסה שנוסעיה נפגעו אתמול בפיגוע. חלק גדול מנוסעים אלה עדיין נמצאים בנמל התעופה ומסרבים לנסוע לבית מלון מחשש לפיגוע נוסף. אנשי שגרירות ישראל סיפקו להם מים ושמיכות.

משלחת של שמונה אנשי זיהוי פלילי ממשטרת ישראל הגיעה אף היא לבולגריה. הוטל עליה לבצע את זיהוי הקורבנות באופן ודאי ומוחלט ולאפשר את הטסתם לישראל. בשלב הראשון תגיע המשלחת למקום שבו נמצאות גופות הרוגי הפיגוע, שם יתבצע זיהוי ראשוני על פי שמות ההרוגים והציוד שהיה ברשותם.

בין השאר הוטסו לבולגריה אמצעים שונים שבהם המשטרה משתמשת באירועים פליליים שבשגרה ובאירועי טרור גדולים כדי לזהות קורבנות. במעבדה ניידת שתוקם במתחם מיוחד, ידגמו השוטרים את כל הנתונים שנלקחו מהגופות בניסיון לאמת אותם מול הנתונים שיתקבלו מהצוותים בישראל.

רב פקד אורי ארגמן, ראש היחידה לזיהוי חללים במערך המז"פ, אמר כי "הגענו קבוצה של אנשי מקצוע מיומנים במטרה לאסוף את כל הנתונים שיאפשרו לנו לדעת בוודאות שמי שעלה על המטוס לישראל הוא מי שהיה אמור לעלות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ