עוזי ארד: "אנחנו הצד היוזם, פגענו במורניה"

לדברי ראש המל"ל לשעבר, "איראן וגרורתה חיזבאללה הם הצד המתגונן, והם יודעים להתגונן. על ישראל לכלכל את צעדיה במאבק בגרעין האיראני"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש המטה לביטחון לאומי ויועצו של ראש הממשלה לענייני ביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד, התייחס הבוקר (חמישי) לדברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו לפיהם איראן אחראית לפיגוע אתמול בבולגריה, ואמר כי "אנחנו במידה רבה הצד היוזם, אנחנו פגענו בעימאד מורנייה, ובעיקר אנחנו מנהלים מאבק נגד איראן. אנחנו לא צד סביל. והצד השני הוא הצד המתגונן, מרתיע, וגם תוקף. אם ישראל תגיב בצורה כזו היא תיקח בחשבון שעל התגובה שלה תבוא תגובה. זאת הדינמיקה".

ארד אמר בראיון לגלי צה"ל כי "המחיר של אירוע כמו אתמול הוא לא רק בטרגדיה והאבדות אלא עכשיו כל התהודה הבינלאומית שמלווה את זה. אלו מחירים שלטוניים ואפשר לצמצם את המחירים האלה". לדבריו, לא מדובר בעיתות שגרה אלא במערכה שעלולה להסלים, וישראל יכולה לצמצם את מספר היעדים שבהם היא פגיעה - קרי טיולים מאורגנים. "אפשר גם לצמצם את הנזקים על ידי צמצום דברים שאינם הכרחיים".

לדברי ארד, לישראל יוחסו בעבר פגיעות בגרעין האיראני ובחיזבאללה, והיא אף מודה באופן רשמי שיש לה אופציה צבאית - שהיא אינה פוסלת - להלום באיראן. "אל מול כל אלה, איראן אינה יכולה לעמוד שאננה, וטבעי שהיא או גרורותיה בחיזבאללה ינסו לבצע פעולות כאלה ולגבות מחיר מישראל. בכירי איראן אומרים בעצמם שתבאנה תגובות, מן הסתם, מן הסוג שהם כבר מנסים – כמו באסיה ומזרח אירופה". לכן, לדברי היועץ לשעבר, צריך לראות את זיקת הגומלין: "על ישראל להמשיך את מאבקה, אך עליה לקחת בחשבון שיש השלכות וזה חלק מהדינאמיקה. לכן עליה לכלכל את מאבקה, לצמצם את הסיכונים ולהיות ערוכה מודיעינית".

עוזי ארד, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

  עוד אמר ארד כי "גם איראן וגם סוריה הן בנתיב של נסיגה. הצד היותר תוקף הוא הצד שמנסה לבלום את איראן ואת סוריה... ומי שאולי גם בבוא העת יטפל בבעיה הזאת שנקראת חיזבאללה".

  בראיון ל"הארץ" בראשית החודש ארד הטיל ביקורת חריפה על המאמצים לבלימת תוכנית הגרעין האיראני. "אני לא אומר שלא נעשו דברים אבל... מה שנעשה נעשה מאוחר מדי, לאט מדי ובעוצמה פחותה מדי. המחדל משווע. בין 2003 ל-2007 היה הרבה יותר קל לבלום את איראן. התוכנית האיראנית היתה יותר מפגרת והעוצמה האמריקאית היתה יותר מוחצת. לדבריו, "אם אותן תעצומות נפש, נחישות ודבקות במטרה שהופגנו כלפי ההתנתקות היו מוקדשות למניעת הגעתה של איראן לנקודת האל-חזור, היא לא היתה מגיעה לשם... אם ההיסטוריה תתפתח לרעה, המחדל עלול להתחוור כמחדל היסטורי".

  אתמול אמר שגרירה לשעבר של ארצות הברית באו"ם, ג'ון בולטון, כי הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו המטילה על איראן אחריות לפיגוע בבולגריה פירושה "מתקפה ישראלית ישירה על איראן והסלמה ניכרת באיזור כולו." בולטון, עם זאת, סייג את דבריו ואמר שהוא בספק אם ישראל מתכוונת לתקוף בהזדמנות זו את מתקני הגרעין של איראן, אף שהמצב יכול להידרדר לכך. הוא העריך שכוחות אמריקאיים באיזור המפרץ יועמדו בכוננות בעקבות האירועים האחרונים.

  שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס הבוקר לפיגוע אתמול ואמר כי "לא ניתן לדבר על כישלון של מערכת הביטחון. ההצלחות של המערכת הן רבות. אבל יש ימים כואבים, זו תקלה, ותקלות קורות אבל זה לא כישלון".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ