הפיגוע בבורגס |

גובר המתח עם חיזבאללה

אחרי שנים שהצליחה לסכל פיגועים משותפים לחיזבאללה ולאיראן, ייתכן שישראל עומדת בפני מצב חדש: סיכון לפיגועים בטווח הקרוב

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

בימים האחרונים נרשמה עלייה ניכרת במתיחות בין ישראל לחיזבאללה. הרקע לכך כפול: מעורבותו של חיזבאללה, לטענת ישראל, שבו נרצחו חמישה אזרחים ישראלים ונהג האוטובוס הבולגרי, והחמרת מצבו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שחולשתו מעוררת חשש בישראל מפני הברחת נשק כימי וטילים מסוריה לידי הארגון השיעי בלבנון.

חיזבאללה ואיראן הכחישו בימים האחרונים אחריות לפיגוע בבולגריה. אתמול אף הועברה הודעה לאתר אינטרנט בלבנון, בשמו של ארגון המכנה עצמו "בסיס הג'יהאד" (קאעדת אל-ג'יהאד), ובו לקיחת אחריות לפיגוע.

על פי נוסח ההודעה, מדובר לכאורה בארגון הקשור בתנועות הג'יהאד העולמי, המקבלות השראה מאל קאעדה.

שר הביטחון אהוד ברק בסיור בגבול הצפון, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

אולם בישראל ובמערב מתייחסים בחשדנות להודעה זו, שעשויה להיות ניסיון של חיזבאללה להתחמק מהאשמתו באחריות לפיגוע. ראש הממשלה ושר הביטחון טענו בימים האחרונים כי חיזבאללה, בשליחות איראן, ביצע את הפיגוע וכי האיראנים סיפקו מודיעין וסיוע לוגיסטי לפיגוע. גם הממשל האמריקאי הצטרף להאשמות הללו.

בישראל מסתמכים בין היתר על הדמיון בין הפיגוע בבולגריה לתוכניות שנחשפו בקפריסין לפני כשבועיים. שם, נעצר אזרח שוודי ממוצא לבנוני, לאחר שאסף מודיעין על מסלולי נסיעה של אוטובוסים המסיעים תיירים ישראלים באי. גורמי ביטחון שונים בישראל העריכו אחרי הפיגוע בבולגריה כי בימים הקרובים עלולים להתרחש ניסיונות פיגוע דומים נגד ריכוזי תיירים ישראלים ברחבי העולם.

הקושי הישראלי נובע גם מחוסר האפשרות להגן על קבוצות תיירים בכל מקום וגם מהיעדר די מודיעין רלוונטי. על פי הודעות משטרת בולגריה, נראה שסוכנויות המודיעין השונות (החקירה מתנהלת במשותף עם ישראל, ארה"ב וכמה מדינות אירופיות) עדיין מגששות במידה רבה באפילה. אם טרם אותר תא הטרור שאחראי לפיגוע, יהיה קשה מאוד לאתר חוליות נוספות של חיזבאללה (בהנחה שאכן מדובר בחיזבאללה) שאולי יצאו לפיגועים במדינות נוספות.

אחרי שנים אחדות שבהן הצליחה ישראל לבסס לעצמה מאזן הרתעה אפקטיבי יחסית נגד חיזבאללה בלבנון, וברוב המקרים הצליחה לסכל ניסיונות פיגוע משותפים לו ולאיראן ברחבי העולם, ייתכן שכעת היא עומדת בפני מצב חדש: סיכון לפיגועים בטווח הקרוב, תוך קושי גובר לסכלם. נדמה שבנסיבות כאלה, הפיתוי לתקוף בתגובה יעדים של חיזבאללה בתקווה שבכך ניתן יהיה להרתיע את הארגון הלבנוני - אינו קטן.

אלא שתגובה צבאית ישראלית בלבנון תהיה כרוכה, כמובן, גם בסיכון לא מבוטל של דרדור החזית הצפונית ללחימה. הרמטכ"ל, בני גנץ, ער מאוד גם למתרחש בתוך סוריה והמעקב המודיעיני ביחס לנעשה שם הודק. חיסולם של ארבעה מאנשי הצמרת הביטחונית-מודיעינית, מקרב על פי ההערכות את סוף משטרו של אסד. בנסיבות כאלה, עשוי הנשיא הסורי להחליט על העברת נשק כימי וטילים לחיזבאללה, או שהארגון עצמו עשוי ייקח חלק מהמאגרים לידיו.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר שלשום בראיונות לערוצי הטלוויזיה כי ישראל עוקבת אחר הניסיונות להברחת נשק מסוריה לחיזבאללה, "טילי נ"מ, טילי קרקע-קרקע ונשק כימי". לדבריו, הנחה את צה"ל "להכין את מה שצריך כדי שנוכל לשקול פעולה" אם זו תידרש. עם זאת, הוא הוסיף כי ישראל צריכה ככל הניתן "לחכות לנפילתו של אסד. אין לנו עניין למצוא את עצמנו מעורבים למעט במניעה בכוח של העברת אמצעי לחימה מתקדמים לחיזבאללה". באשר לזהותם של מבצעי הפיגוע בבולגריה, הוסיף ברק כי ישראל עדיין אוספת על כך מידע. "בבוא העת ובצורה הנכונה, נפעל. אני חושב ומקווה שלא תהיה מלחמה בקיץ, אבל זה כל מה שאפשר לומר כרגע", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ