עימות חריף בין השגריר אורן לסגנו בוושינגטון

סגן השגריר בנציגות הדיפלומטית החשובה ביותר של ישראל טוען שאורן ממדר אותו ואת צמרת משרד החוץ ועובד ישירות מול יועציו של נתניהו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שגרירות ישראל בוושינגטון, הנציגות החשובה ביותר של הדיפלומטיה הישראלית, סוערת בשבועות האחרונים על רקע עימות חריף בין השגריר מייקל אורן לבין סגנו ברוך בינה. מקורות במשרד החוץ בירושלים ציינו שסגן השגריר, שנכנס לתפקיד רק לפני חצי שנה, טוען כי השגריר אורן ממדר אותו ואף הביע רצון לעזוב את וושינגטון ולהתמודד על משרת שגריר ישראל בקנדה.

כ-10 דיפלומטים ישראלים, חלקם במטה משרד החוץ בירושלים ואחרים בשגרירות בוושינגטון, סיפרו ל"הארץ" על מערכת יחסים מתוחה ביותר בין השגריר לסגנו. "אין חיבה גדולה שם והיחסים קורקטיים במקרה הטוב", אמר אחד מהם.

כמה דיפלומטים אחרים, שביקשו לשמור על עילום שם בשל רגישות הסוגיה, הגדירו את היחסים בין השניים כ"נתק חלקי", אחרים כינו את התיאום ושיתוף הפעולה בין אורן לסגנו כ"צולע" והיו כאלה שאף השתמשו בהגדרה "משבר".

סגן השגריר בינה הגיע לתפקיד לאחר שקודמו, דן ארבל, הודח מכיוון שנחשד בהדלפה לתקשורת. סגן השגריר בוושינגטון נחשב לאחד הבכירים במערכת הדיפלומטית, במיוחד בשל העובדה שבאופן מסורתי השגריר אינו דיפלומט מקצועי אלא מינוי פוליטי של ראש הממשלה.

בנימין נתניהו ומייקל אורןצילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

הנהלת משרד החוץ הציעה את התפקיד לבינה, שבאותה תקופה שימש ראש אגף צפון-אמריקה וקודם לכן שימש הקונסול הכללי בשיקגו. שיגורו לוושינגטון, טענו אז במשרד החוץ, נועד לוודא שהשגרירות חוזרת לתפקוד מלא בהקדם וכן כדי לשדר מסר של יציבות.

דיפלומט ישראלי שמשרת בשגרירות בוושינגטון סיפר שכאשר בינה נכנס לתפקיד הוא הכניס שורה של שיפורים בעבודת הצוות, בניהול הפנימי ובתיאום בין השגרירות למטה משרד החוץ. אולם, אחרי זמן לא רב החלו מתיחויות על רקע מקצועי בינו לבין השגריר אורן.

סגן השגריר הציג את טענותיו נגד אורן בשיחות שקיים עם כמה מבכירי משרד החוץ. "אנחנו רבים כל הזמן", אמר להם בינה.

בינה טען שאורן ממדר אותו ואת שאר השגרירות ממגעיו עם בכירי הממשל האמריקאי ועובד עם קבוצת מקורבים ובמנותק משאר הדיפלומטים. בינה טען עוד שאורן עובד בעיקר מול יועצי ראש הממשלה - רון דרמר, יעקב עמידרור ויצחק מולכו - מדווח בעיקר להם וממדר את מטה משרד החוץ מחלק גדול מפעילותו המדינית. כך למשל סיפר בינה לגורם בכיר ביותר במשרד החוץ, כי בכמה מקרים שבהם הגיעו מברקים ממשרד החוץ עם הנחיות לפעולה עם הממשל האמריקאי, הורה אורן לא לבצע את ההנחיות, עד שיקבל לכך אישור נוסף מלשכת ראש הממשלה.

בסביבתו של אורן הכחישו שאינו מדווח למטה משרד החוץ, כולל בכתב ובשיחות טלפון עם שר החוץ ליברמן ומנכ"ל המשרד. מקורבי אורן הסבירו שאחד המאפיינים של העבודה בוושינגטון היא הרגישות הרבה והצורך להעביר מסרים דיסקרטיים ישירות בין מנהיגי שתי המדינות ולוודא שיש תיאום בין משרד החוץ ללשכת ראש הממשלה. "זה היה כך מאז ומעולם עם כל שגריר בוושינגטון, זה חלק מהעבודה", אמרו מקורבי אורן.

אחד המקרים הבולטים במתיחות בין השניים נגע להתנהלותו של אורן סביב תחקיר התוכנית "60 דקות" של רשת CBS על מצב הנוצרים בישראל. בינה תמך בעמדת הצוות המקצועי בשגרירות, שלפיה עדיף להסתפק בתגובה מינורית לתחקיר ולהימנע מהיגררות לעימות שרק יגדיל את הסיפור. אורן לא השתכנע והחליט להיכנס לעימות חזיתי עם מערכת "60 דקות", מה שאכן גרם לתחקיר על הנוצרים לקבל תהודה רבה בתקשורת האמריקאית. "אמרתי למייקל שזה מה שיקרה אבל הוא לא הקשיב לי", קונן בינה באוזני בכיר במשרד החוץ. מקורבי אורן הכחישו את הדברים וטענו שלא שמעו מבינה שום הערה בנושא, לא לפני ולא אחרי שידור התחקיר.

מנגד, גם לשגריר אורן יש לא מעט טענות כלפי בינה. הוא חש שהאחרון חותר תחתיו וטוען כי בניגוד לדברי בינה, הוא דווקא ניסה לסייע לו וגיבה אותו בלא מעט מקרים. בשיחות סגורות אורן גם מתח ביקורת על התנהלותו של בינה עם חלק מהארגונים היהודיים.

כך למשל הביע אורן חוסר שביעות רצון מהנוסח והסגנון של הנאום שנשא סגנו בוועידת ארגון השמאל היהודי-אמריקאי "ג'יי-סטריט" בוושינגטון. הנאום היה בעל חשיבות כיוון שהיה מדובר בפעם הראשונה בה נציג רשמי של מדינת ישראל נואם באירוע של הארגון.

עד כה לא גרמה המתיחות בין שני האישים לנזק מדיני או לתקלה של ממש בשגרירות שמטפלת בנושאים הקריטיים ביותר לביטחונה של ישראל, אולם גורמים בשגרירות מציינים שהיחסים המעורערים בין השניים עלולים להביא לכך, אם הנושא לא ייפתר.

באחרונה החל סגן השגריר בינה להביע רצון לעזוב את תפקידו. הוא התבטא באוזני בכירים במשרד החוץ כי הוא מעוניין להתמודד על תפקיד השגריר בקנדה או השגריר בדנמרק כשאלה יתפנו בקיץ הבא. כמה בכירים במשרד החוץ שוחחו עם השגריר אורן ועדכנו אותו במסרים שקיבלו מסגנו. אורן ניסה להמעיט מחומרת המצב, אולם לאחרונה הוא החל לנסות לפייס את סגנו כדי לשפר את היחסים המעורערים.

מקורבי השגריר אורן דחו את טענותיו של סגן השגריר בינה וציינו: "השגריר אורן מעדיף להתמקד בנושאים הקריטיים לביטחונה של ישראל". משגרירות ישראל בוושינגטון נמסר: "בין השגריר וסגנו יש יחסי עבודה ויחסים אישיים טובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ