הממשלה אישרה בחשאי תוספת של 7.6 מיליון שקלים לאתר הזמני למפוני מגרון - מדיני ביטחוני - הארץ

הממשלה אישרה בחשאי תוספת של 7.6 מיליון שקלים לאתר הזמני למפוני מגרון

כך עולה מתצהיר שהוגש היום לבג"ץ, שידון ב-16:00 בעתירת תושבי המאחז להישאר על הקרקע. המדינה מבקשת לדחות את הפינוי בחודש "בגלל הרמדאן"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון

הממשלה אישרה בחשאי תוספת של 7.6 מיליון שקלים עבור הקמת אתר מגורים זמני למפוני המאחז מגרון, כך עולה מתצהיר של מנהל מחוז מרכז בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית, שהוגש הבוקר (ראשון) לבג"ץ. לאחר התוספת, העלות הכוללת של האתר הזמני היא 33 מיליון שקלים – כלומר 730 אלף שקלים לכל משפחה.

התצהיר הוגש במסגרת בקשה נוספת של המדינה לדחות את פינוי מגרון. בג"ץ קבע אמנם כי יש לפנות את המאחז עד לסוף חודש מארס האחרון, אך אז ביקשה המדינה אורכה של שלוש וחצי שנים להכנת מחנה קבוע לתושבי מגרון. השופטים דחו את הבקשה, וקבעו כי יש לפנות את המאחז עד לסוף יולי.

הבוקר פנתה המדינה לבג"ץ בבקשה לדחות את הפינוי לסוף חודש אוגוסט. המדינה טוענת כי מפקד פיקוד מרכז, אלוף ניצן אלון, פנה רק "בימים האחרונים" וביקש לדחות את הפינוי כיוון שהוא נופל על חודש הרמאדן. אלון לא הסביר כיצד ייתכן שנודע לו על חודש הרמאדן רק בימים האחרונים. כמו כן, המדינה טוענת כי האתר הזמני למפונים עוד לא מוכן.

מגרוןצילום: דניאל בר און

במקביל, ביקשה המדינה מבג"ץ דחייה של חודש במתן עמדתה בנוגע לעתירת 15 מתושבי מגרון, הטוענים כי רכשו קרקע במאחז ומבקשים להישאר עליה. בקרב השרים יש מחלוקת פנימית חריפה בדבר עמדת המדינה, וזו מבקשת פעם אחר פעם דחייה של הצגת עמדתה. בקשת הדחייה של פינוי המאחז בחודש, מגובה ב"גילויים" מהימים האחרונים, הם כנראה המוצא של הדרג המדיני מהסבך.

כמו כן, בנוגע לאתר המגורים זמני, צורף תצהיר של יובל פונק, מנהל מחוז מרכז בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית האחראית על הקמת המחנה הזמני. פונק אמר כי רק ב-15 ליולי נודע לו כי יהיה עיכוב בהקמת האתר, שנגרם בשל מחסור בקראווילות (שנלקחו לטובת מפוני גבעת האולפנה) בעיות בירוקרטיות, וכן חישובים לא נכונים של עודפי עפר וקירות תמך. המדינה טוענת כי היא לא חסכה כספים לצורך הקמת האתר, ומתצהירו של פונק עולה כי ועדת השרים לענייני התיישבות אישרה בהליך חשאי תוספת של 7.6 מיליון שקל לאתר, בנוסף ל-25 מיליון שקלים שכבר אושרו.

היום בשעה 16:00 אמורים שופטי בג"ץ אשר גרוניס, מרים נאור ועדנה ארבל לדון בעתירתם של תושבי מגרון, ואגב כך כנראה גם בבקשת הדחייה של המדינה. נשיא העליון גרוניס החליט לזמן לדיון היום את מפקד פיקוד המרכז ניצן אלון ואת מזכיר הממשלה צבי האוזר.

מ"שלום עכשיו" נמסר בתגובה כי "ממשלת ישראל איבדה את הבושה ומשתמשת בכל תירוץ אפשרי לדחות את ביצוע פסק הדין של בג"ץ. תשובת המדינה היא כתב כניעה לפורעי תג מחיר שבזכות מעשיהם מבקשת הממשלה לדחות את הפינוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ