בג"ץ מתח ביקורת נוקבת על העיכובים החוזרים ונשנים בפינוי מגרון

השופטת עדנה ארבל מתחה ביקורת על בקשת המדינה לדחות את הפינוי: "הבקשה היום לדחייה היא הכנה לבקשה נוספת לדחייה בעוד חודש"

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

שופטי בג"ץ מתחו היום (ראשון) ביקורת נוקבת על התנהלות המדינה בפרשת פינוי המאחז מגרון. בדיון שהתקיים אחר הצהריים, בעתירת המדינה לדחות את הפינוי בחודש נוסף, לא חסכו השופטים – בראשות נשיא בית המשפט אשר גרוניס – מילות ביקורת מהמדינה ועמדותיה המשתנות תדיר בעניין פינוי המאחז. השופטת ארבל אמרה כי "הבקשה של היום לדחייה היא הכנה לבקשה נוספת לדחייה בעוד חודש".

בג"ץ דן אתמול בשתי עתירות. האחת, עתירת 17 תושבים מתושבי מגרון לבטל את הריסת בתיהם בנימוק שרכשו את הקרקע מבעליה הפלסטינים. העתירה השנייה היתה של המדינה, לדחות את פינוי המאחז, בשל חודש הרמדאן שהחל והחשש מפעולות "תג מחיר" נגד הפלסטינים דווקא בחודש זה; וכן משום שהאתר הזמני המיועד לתושבי מגרון אינו מוכן.

בה בעת ביקשה המדינה מבג"ץ דחייה של חודש במתן עמדתה בנוגע לעתירת 15 מתושבי מגרון, הטוענים שרכשו קרקע במאחז ומבקשים להמשיך לשבת עליה.
בעבר קבע בג"ץ כי יש לפנות את מגרון עד סוף חודש מארס השנה, אך המדינה ביקשה ארכה של שלוש שנים וחצי להכנת מחנה קבוע לתושבי מגרון. השופטים דחו אז את הבקשה, וקבעו שיש לפנות את המאחז עד סוף יולי.

מגרוןצילום: אמיל סלמן

אתמול, כאמור, עתרה המדינה לדחות את הפינוי לסוף אוגוסט, בטענה שמפקד פיקוד המרכז, האלוף ניצן אלון, פנה רק "בימים האחרונים" וביקש לדחות את הפינוי, מכיוון שהוא נופל על חודש הרמאדן. אלון לא הסביר כיצד ייתכן שנודע לו על חודש הרמאדן רק בימים האחרונים. המדינה טוענת עוד, שהאתר הזמני למפונים אינו מוכן עדיין.

בנוגע לאתר הזמני הלא מוכן, כטענת המדינה, שאל אתמול גרוניס בדיון, כי "מה יהיה אם גם כשנגיע (למועד פינוי) האתר לא יהיה מוכן?". מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, השיב לו כי אם כך יקרה ועדת השרים לענייני התיישבות תתכנס שוב ותקבל החלטה. השופטת נאור אמרה "קבענו את המועד לפינוי ל-1 באוגוסט, בהתחשבות בתשעה באב. עכשיו אתם אומרים אחרי תשעה באב יש רמדאן, אחרי רמדאן יש ראש השנה". החלטת השופטים תינתן במועד מאוחר יותר.

בממשלה יש מחלוקת פנימית חריפה בדבר עמדת המדינה ביחס לפינוי מגרון, והיא המבקשת פעם אחר פעם דחייה בהצגת עמדתה. בקשת הדחייה של פינוי המאחז בחודש, היא כנראה המוצא של הדרג המדיני מהסבך.

מוקדם יותר הבוקר התברר מתצהיר שהוגש לבג"ץ, במסגרת העתירה לדחות את פינוי מגרון,כי הממשלה אישרה בחשאי תוספת של 7.6 מיליון שקלים להקמת אתר מגורים זמני למפוני מגרון. את התצהיר הגיש מנהל מחוז המרכז בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית יובל פונק. לאחר התוספת הזאת, העלות הכוללת של האתר הזמני היא 33 מיליון שקלים – 730 אלף שקלים לכל משפחה.

פונק אמר כי רק ב-15 ביולי נודע לו שיהיה עיכוב בהקמת האתר, בשל מחסור בקראווילות (שהועברו למפוני גבעת האולפנה), בשל בעיות בירוקרטיות, ובשל חישובים לא נכונים של עודפי עפר וקירות תמך. המדינה טוענת שלא חסכה כספים לצורך הקמת האתר, ומתצהירו של פונק עולה כי ועדת השרים לענייני התיישבות אישרה, בהליך חשאי, תוספת של 7.6 מיליון שקל לאתר, נוסף ל-25 מיליון שקלים שכבר אושרו.

מ"שלום עכשיו" נמסר בתגובה כי "ממשלת ישראל איבדה את הבושה ומשתמשת בכל תירוץ אפשרי לדחות את ביצוע פסק הדין של בג"ץ. תשובת המדינה היא כתב כניעה לפורעי תג מחיר שבזכות מעשיהם מבקשת הממשלה לדחות את הפינוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ