מאחורי הפטפטת הישראלית בדבר הנשק הכימי הסורי

האם סדרת ההתבטאויות הפומבית בנושא הסורי באמת משרתת משהו או שמטרתה המרכזית היא פרנסת אש התמיד של הדאגה הביטחונית

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

חרף הוויכוח האינסופי בשאלת התקיפה באיראן, עיקר הקשב הישראלי בימים אלה מרוכז בנעשה בזירה הצפונית. תעיד על כך גם תדירות הביקורים של בכירי מערכת הביטחון באוגדות של פיקוד הצפון. הרמטכ"ל, בני גנץ, סייר באוגדה 91 בגבול לבנון אתמול. שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר באוגדה 36 ברמת הגולן ביום חמישי האחרון.

ישראל מצהירה כעת בפומבי על דאגתה מפני מה שצפוי למאגרי הנשק הכימי והטילים של צבא סוריה, עם קריסת שלטונו של הנשיא, בשאר אל-אסד. בהתייעצויות שקיימו ברק וגנץ בימים האחרונים היתה תמימות דעים: סוף המשטר הסורי הנוכחי נראה באופק. רק התאריך עדיין אינו ברור. הסיבה השנייה לדאגה בחזית הצפון נוגעת לחיזבאללה (שהוא גם תחנת היעד העיקרית להעברת הנשק מסוריה) – החשש מפני ניסיון של הארגון השיעי לבצע פיגוע נוסף ביעד ישראלי בחו"ל, בעקבות פיגוע ההתאבדות באוטובוס התיירים בבולגריה, בשבוע שעבר. הצלחה נוספת לחיזבאללה, או אפילו הרצון להרתיע את הארגון מפני ניסיון פיגוע נוסף, עשויים לדרבן פעולה ישראלית נגד יעדי חיזבאללה בלבנון.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספג בשבוע שעבר ביקורת על המהירות שבה האשים את איראן בביצוע הפיגוע בבולגריה – ועל המהירות שבה החליף למחרת את הכתובת, לחיזבאללה. זו לא הפעם הראשונה שנתניהו מאשים את איראן באחריות לפיגועים. פחות משבוע קודם לכן פרסם ראש הממשלה הודעה דומה, מיד לאחר חשיפת ניסיון הפיגוע בקפריסין, שהאדם שנעצר בחשד למעורבות בו גם הוא כנראה איש חיזבאללה.

אולם בפועל, נדמה שזה לא המקרה שבו צריך לבוא בטענות לנתניהו. בכל מה שנוגע לטרור בחו"ל, מדובר בשניים שהם כמעט אחד. התיאום בין גיס "קודס" של משמרות המהפכה האיראנים לבין מנגנון הפיגועים של חיזבאללה בחו"ל הדוק מאוד. ברוב המקרים (כעשרים סיכולים של ניסיונות פיגוע כאלה נרשמו בשנים האחרונות) מדובר בקו-פרודוקציה של שני הגופים.

פחות מובן מבול ההצהרות של ההנהגה הישראלית באשר לאירועים בסוריה ובולגריה. ברק, שביקר אתמול (א') אצל מתגייסים לחטיבת גולני בבקו"ם, הצהיר שוב כי "מדינת ישראל אינה יכולה לקבל העברת מערכות נשק מתקדמות מסוריה ללבנון" והודיע כי אנו עומדים בפני "מסע עולמי להגברת הטרור", שמוביל חיזבאללה, בהשראת איראן. נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה, הבטיח להמשיך "להיאבק בעוצמה בטרור, במפגעיו ובמשלחיו".

במקרה של ברק, זו הפעם השלישית שהוא מתייחס לשני האירועים מאז יום חמישי: קדמו לה, לצד הביקור המתוקשר ברמת הגולן, גם סדרת ראיונות לשלושת ערוצי הטלוויזיה ביום שישי. ואילו נתניהו התראיין אתמול לרשת "פוקס" והזהיר כי הימצאות נשק כימי בידי חיזבאללה כמוה כאחזקת נשק כזה בידי אל-קאעדה. על הפיגוע בבולגריה אמר ראש הממשלה כי לישראל יש מידע מבוסס שהמתאבד היה איש חיזבאללה וכי "על הטרוריסטים לשלם מחיר".

כל זה מעורר את השאלה אם ההנהגה הישראלית אכן רוצה לפעול נגד כוונות פוטנציאליות מצד אויביה, להרתיע אותם מפני מימוש רעיונות כאלה, או אולי רק לדבר על זה. אסור כמובן לזלזל בהתפתחויות האחרונות באזור. אין ספק שישראל עומדת בפני מציאות מורכבת, שבה מגוון הסיכונים וחומרתם עולים על רוב מה שהכרנו בעבר. השאלה היא אם סדרת ההתבטאויות הפומבית באמת משרתת משהו (האם, למשל, דברי נתניהו וברק ירתיעו את חיזבאללה מפני שיגור מתקפת טרור נוספת?) או שמטרתה המרכזית היא בכלל לפרנס את אש התמיד של הדאגה הביטחונית. נדמה שבמהדורה מוקטנת, מתרחש כעת סביב חיזבאללה וסוריה מה שקורה זה כשנתיים ברציפות סביב איום הגרעין האיראני.

המציאות הביטחונית באמת מטרידה – וברור שהדרג המדיני לא המציא אף אחת מהסכנות שעמן הוא עלול להתמודד. מצד שני, קשה להתעלם מהמהירות שבה שככה הסערה סביב גיוס תלמידי הישיבות, מרגע שנשטפנו שוב בחדשות רעות על רקע ביטחוני. ספק אם נתניהו מצטער כל כך על השינוי בסדר היום הלאומי.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ