פצמ"ר בשטח המפורז שבין ישראל לסוריה

תושב הכפר מסעדה הסמוך סיפר על חילופי ירי מתמשכים בין צבא סוריה והמורדים סמוך לגבול: "היו ממש קולות של צרורות". צה"ל: טעות בטיווח

אלי אשכנזי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי
גילי כהן

פצצת מרגמה נחתה אחר הצהריים (שני) בשטח האזור המפורז בין ישראל לסוריה, בצפון רמת הגולן. הפצצה נפלה ממזרח לכפר הדרוזי מסעדה, מעבר לקו הגבול בין המדינות.

תושב מסעדה, שביקש שלא להזדהות בשמו, סיפר ל"הארץ" כי "מדובר כנראה בחלק מהקרב שהחל ביום רביעי האחרון בכפר הסורי ג'ובתא אל חשב בין הצבא הסורי לבין המורדים". לדבריו ,"המורדים הרגו כמה שוטרים ובעקבות כך הצבא נכנס לכפר והחלו קרבות ששמענו היטב עד לכאן... בחמישי ושישי שמענו היטב את היריות, היו ממש קולות של צרורות שנורו מכלי ירי". הוא הוסיף כי "דווקא ביומיים האחרונים נהיה שקט והפצצה היום היא משהו חריג. לא התרגשנו מכך יותר מדי".

גורם בצה"ל אמר כי הפצצה נועדה לפגוע בכוחות המורדים בסוריה וכי הסיבה לנחיתתה בשטח המפורז היא טעות טיווח של הצבא הסורי בכפר הסמוך לגבול. באותה מידה, ציין, בפעם הבאה תוכל ליפול פצמ"ר גם בשטחי ישראל, והכוחות במוצבים במקום ערוכים לאפשרות כזאת.

גם בשבוע שעבר אירע מקרה דומה באזור, אולם הפצצה שנחתה היום היתה קרובה יותר והתפוצצה במרחק כמה עשרות מטרים מגבול ישראל. בצה"ל ובפיקוד הצפון הביעו חשש בחודשים האחרונים מהתערערות השלטונות הסוריים בקרבת הגבול.

חיילי צה"ל מסיירים סמוך לגבול הסורי, לפני כשלושה חודשיםצילום: ירון קמינסקי

בעקבות חדירת כוחות צבא סוריה לאזור המפורז בשבוע שעבר שיגרה ישראל מכתבי תלונה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולנשיא מועצת הביטחון, ובהם הזהירה מההשלכות החמורות העלולות להיות למהלך.

חדירת הכוחות הסורים, שמנו 500 חיילים חמושים ו-50 כלי רכב שחלקם משוריינים, לאזור המפורז אירעה ביום חמישי האחרון. הכוחות נכנסו לשטח המפורז באזור הכפר ג'ובתא אל-ח'שב, קילומטרים ספורים ממזרח לכפר הדרוזי מסעדה שבצפון רמת הגולן. כניסת הכוחות הסורים לאזור אירעה ככל הנראה כחלק מהקרבות שהם מנהלים נגד כוחות המורדים. באותו יום סייר בגזרה שר הביטחון אהוד ברק, שתצפת על הקרבות המתנהלים מצדו השני של הגבול. ברק ציין כי הקרבות מתנהלים "200 מטר מכוחות האו"ם וכ-800 מטר מגדר המערכת", אולם לא ידע באותו רגע כי החיילים הסורים נכנסו לאזור המפורז.

תגובות